זנב סנונית נאה
Common Swallowtail,Papilio machaon syriacus
תיאור הפרפר
פרפר גדול, אצילי ומרהיב ביופיו. מין זה הוא הנפוץ שבצבעוניים של ארצנו. מופיע בארץ עד אזור שדה בוקר (הנגב המרכזי) שהוא גבול תפוצתו הדרומי. בדרום הנגב והערבה הוא לא נמצא. לפרפר יש את התוספות האופייניות לרוב בני משפחת הצבעוניים: "זנבות" בכנפיו האחוריות. כאשר הפרפר נח בכנפיים פרוסות לרווחה כשכנפיו האחוריות צמודות זו לזו,ניתן לראות שהצורה ששתי הכנפיים האחוריות יוצרות יחד מזכירה במקצת את זנבה של ציפור הסנונית ומכאן שמו. וזה גם שם הסוג בעברית בו נכללים כל הסוגים בעלי ה"זנבות" הארוכים. ובארצנו קיימים מלבדו עוד שלושה מינים שונים של זנב-סנונית. בלטינית נקרא הסוג זנב-סנונית:Papilio, שפירושו:זנב. וממנו נגזר גם שם המשפחה שלו בלטינית: Papilionidae . שנקראת כך בגלל שלרוב בני המשפחה יש את תוספת ה"זנבות" הארוכים (ראו משפחת הצבעוניים). המין פעיל מסוף פברואר ועד אוגוסט. למין תפוצה רחבה גם בעולם,הוא מצוי בצפון אמריקה,באירופה ובחלקים מאסיה והוא מגיע עד יפן. אורכו של חדק המציצה:15 מ"מ.
מחזור חייו
ראשוני הבוגרים הבוקעים באביב, הם זכרים. הזכרים בוקעים מוקדם יותר מהנקבות. מועד הבקיעה בנגב שונה מהמרכז והצפון. במרכז והצפון הבקיעה מתחילה כבר לקראת סוף פברואר. ולכן בתקופה זו כבר אפשר לצפות בבוגרים בזמן זה. לעומת הנגב בו מתחילה הבקיעה רק במרץ ואילך. זנב-סנונית נאה הוא מין שקיימת אצלו תופעת העפלה להרים ולעיתים מתפתחים קרבות אוויר של זכרים העולים לראשי הרים כשהמלחמה היא בשליטה על השטח שבפסגת ההר, שמטרתם בכך ככל הנראה היא רושם שבהשפעתו ניתן יהיה להשיג את הנקבה ולהבטיח את המשך קיום המין. הביצים מוטלות ביחידות על צמחים ממשפחת הפיגמיים,למשל: פיגם מצוי,פיגמית,עצי הדר שונים. ועל צמחים ממשפחת הסוככיים: כלך,גזר,שומר ועוד...
הביצה
צבעה צהוב כהה, היא מבריקה,חלקה וכדורית,קוטרה כ-1 מ"מ וגובהה כחצי מילימטר.צבעה נעשה חום בהיר-כתום בהדרגה. ולפני בקיעתה היא משחירה. משך תקופת הביצה: חמישה ימים.
תיאור הזחל
בבקיעתו הוא שעיר, צבעו שחור, . אורכו כ-3.5מ"מ יש לו זיפים לכל אורכו, באמצע גבו יש כתם אפור.אחרי ההינשלות הראשונה מופיעות עליו נקודות כתומות ובמרכז גבו יש לו כתם לבן בולט. לזחלים (במיוחד לזחלים הצעירים) יש וריאציות שונות של שילובי גוונים:וריאציה שחורה- בה הזחלים בעלי גוף שחור לחלוטין ומנוקדים בכתום, וריאציה כתומה- שבה שולט הצבע הכתום ועליו נקודות שחורות ולבנות וכו'... הם מופיעים גם בצורות נוספות של גווני ביניים. במהלך גדילתו השערות השחורות מתחלפות בזיפים והזיפים מתחלפים בבליטות בשרניות קוציות. אחרי ההתנשלות השלישית הבליטות הקוציות נעלמות. הזחל הבוגר הוא חלק לחלוטין,צבעו ירוק בהיר ולרוחבו פסים המורכבים מנקודות אדומות ושחורות וביניהם פסים שחורים לגמרי. אם הוא מוטרד,כאמצעי הגנה הוא שולף מאזור העורף את בלוטת המזלג שיש בה נוזל רעיל בעל ריח ארומטי חריף וחזק, שמיועד להרתיע אויבים כגון: עופות וציפורים אוכלי חרקים. והנוזל הדוחה הזה עושה את העבודה ברוב יעילות. לעיתים בנוסף הוא מפריש מפיו טיפות רעילות. הנוזל הרעיל הזה מופק מן השמנים האתריים שמתקבלים מהצמחים שהזחל אוכל. אורכו הסופי של הזחל כ-50-51 מ"מ. ורוחבו כ-7-8 מ"מ. תקופת הזחל כעשרים יום. לזחל יש וריאציות צבע שונות. ולעיתים מופיעות נקודות במקום פסי הפרדה שחורים. קורה שהם נוקטים באמצעי הגנה נוסף מפני אויבים על מנת שלא יוכלו למצוא אותם הם מעלימים ראיות בכך שהם אוכלים את הנשלים שלהם אחרי שהשילו את עורם.
זחל בוגר
מקרים חריגים
כשיש תחרות על המזון או בהיעדר מזון, מתפתח קניבליזם והזחלים מסוגלים לטרוף זחלים בני מינם.
הגולם
מטיפוס גולמי החגורה,אורכו כ-28 מ"מ ויש לו שני גוונים עיקריים: חום-אפור וירוק-צהוב. הגלמים שצבעם: ירוק-צהוב בוקעים מהר ומוקדם יחסית. לעומת הגלמים שצבעם: חום-אפור, שבדרך כלל עשויים להישאר בדיאפאוזה זמן ממושך. וקיימים עקב כך מקרים למשל בהם הגלמים לא בוקעים באותה שנה. אלא שנה אחרי.הגולם הוא בעל מבנה מאורך, הוא מחוספס וגבישי עם בליטות. הבוגר בוקע מהגולם בוקע כעבור כ-11 יום. בתנאי שבי כשהזחל לא מצא מקום נוח להתגלם בו הוא נשכב על הצד ללא תנועה בצורת האות:j עד ההתגלמות והוא מתגלם ללא החגורה וללא גבשושית קורים בחלק האחורי של גופו. , זנב-סנונית נאה הוא אחד מנציגיה היחידים של משפחת הצבעוניים בעולם הישן. בזכות זאת ובגלל יופיו ותפוצתו הנרחבת נעשה חביב על חוקרי הפרפרים. ומכיוון שהוקדשה לו תשומת לב רבה כל כך, נוצר מצב שעד כה הוגדרו בו לא פחות מ-200 תתי מין וצורות,שההבדלים ביניהם קטנים ביותר.