כחליל האפון Lampides boeticus (Linnaeus, 1767) Long-tailed Blue\Pea Blue
תיאור הפרפר

כחליל גדול יחסית לרוב בני משפחתו,מין נפוץ ובולט. מוטת כנפיו בד"כ כ-28-30 מ"מ,לפעמים 35 מ"מ.המין הוא נודד חזק והוא מגיע בנדודיו כמעט לכל העולם וייתכן שאל חלק מהמקומות אליהם הגיע,הוא הגיע עם האדם.סיבת הנדידה היא בעקבות מזון לצאצאים של הדור הבא והבוגרים תרים אחרי אתרים עם כמות פונדקאים גדולה. מעופו מהיר ותזזיתי עקב כך הוא פרפר שהמעקב אחריו קשה ומבלבל.

שרידותו ותפוצתו הרחבה היא הודות ליכולתו לנדוד,יכולת הסתגלות גבוהה לתנאי אקלים משתנים והתאמה לבתי גידול שונים  וכן היותו מין פוליפגי רב-פונדקאי בעל יכולת מעבר גמישה מפונדקאי אחד לאחר בקלות.   

נחשב לעיתים כמזיק גדול לחקלאות כיוון שהוא פוגע בצמחים חשובים רבים בהם קטניות שונות: אפון, שעועית,פול ואחרים.

הפרפר מופיע בכל אזורי הארץ.

תפוצה בעולם: המין מופיע באפריקה,דרום אסיה,אוסטרליה,הוואי ודרום-אירופה.

לעיתים הזכרים טריטוריאליים לאורך ערוצים או שבילים שבקרבתם נמצאים הפונדקאים.

בנגב, באביב הפרפרים מעופפים תכופות סביב שיחי קרקש, בגינות יישובי הנגב בתחילת הקיץ סביב אחירותם החורש ובקיץ סביב עצי מכנף נאה ושיחי מרבה חלב הדסי. באזורים מושקים הם מעופפים לאורך שדות אספסת ומתחרים על הפונדקאים עם כחלילים אחרים.

הנקבה מטילה את הביצים ביחידות על עשרות מינים של צמחים פונדקאים,בעיקר ממשפחת הפרפרניים:

אספסת,קרקש,אחירותם,הגה,מכנף,לוטוס,לבלב מטפס ורבים אחרים.ולפעמים גם על צמחי משפחות אחרות:כסייה,מרבה-חלב,דק פרי ועוד. הפונדקאים שלו כוללים לא רק צמחי בר,אלא גם צמחים תרבותיים רבים.

חלקי  הפונדקאי עליהם מוטלות הביצים הם בעיקר הפירות והניצנים של הפרחים-שהם מזונו העיקרי של הזחל.

הביצה

קוטרה כ-0.5  מ"מ. כשהביצה טרייה היא בגוון ירוק בהיר-תכלת עד טורקיז. אחרי כיומיים צבעה משתנה ללבן. וכשמועד הבקיעה מתקרב צבעה משתנה לאפור בהיר.

הזחל

אחרי בקיעתו אינו אוכל את קרום הביצה. אורכו כ-1.5  מ"מ,הוא צהבהב, ראשו שחור מבריק ובדרך כלל יש לו כתם חום כהה בולט מאחורי ראשו.הוא ניזון בעיקר מפרחים,ניצני הפרחים והתוכן של פירות הפונדקאים.לשם כך הוא חודר לתוך ניצני הפרחים ולתוך התרמילים.

בגודלו המרבי אורכו כ-17  מ"מ. צבעו חום בהיר או ירוק וראשו אפור עד שחור. לאורך גבו משני צידי הגוף עוברים פסים אלכסוניים צרים כהים ולאורך גבו פס בולט כהה יותר. לפעמים קורה שהוא מופיע בוריאציות שונות וצבעי גופו הם בהתאם לחלקי הצמח עליו הוא נמצא וכך הוא מוגן באופן פאסיבי על-ידי הסוואה.למשל כשהוא ניזון מפרחי מרבה-חלב,גופו וורוד-דהוי, עם ציורי פסים אדמדמים-ארגמניים:לאורך גבו פס דק ובצדדים (בפאות) של גופו פסים אלכסוניים קצרים וסביב גופו מעין מסגרת עבה.בזחלים צעירים,אם הזחל בפרח לבן למשל, הזחל יהיה לבנבן או אפור בהיר.ואם הזחל ניזון מזרעי קרקש הוא יהיה בעל גוונים ירוקים.לרוב הזחל פחות נעזר בהסוואה כדרך הגנה ובדרך-כלל הוא מסתפק בלהסתתר בתוך ניצני הפרחים והתרמילים.      

כמו במיני כחלילים רבים אחרים,לעיתים המין הוא מירמקופילי (כלומר:"אוהב נמלים") וזחליו מקיימים קשר עם נמלים.חיי השיתוף עם הנמלים באים לידי ביטוי בכך שהנמלים מלקקות את טיפות טל-הדבש מתוקות מבלוטות בקצה גופו של הזחל,הן נותנות לזחל לאכול מהפרח וכשהוא עסוק באכילה,הן בינתיים באות "לחלוב" ממנו את טל הדבש אותו הוא מפריש.ובתמורה לטל-הדבש שהן מקבלות ממנו,הן שומרות עליו בנאמנות שלא יפגע ע"י חרקים טורפים שונים. 

כחליל האפון הוא מין חזק והזחלים שלו במאבקם המתמיד לשרוד יעשו כל שביכולתם להחזיק מעמד.ולכן אם יש מצב של יובש קיצוני ומחסור קשה במזון או היעדר מזון לגמרי,אז הזחלים הופכים לקניבלים וטורפים זחלים וגלמים בני מינם.

במצב אחר,עקב מחסור במזון,קורה שבזחלים ששורדים ואינם מתים מרעב,מתקצר שלב הזחל בגלגול והזחלים מתגלמים לפני שהגיעו לגודלם המרבי כך ששלב הזחל יכול להיפסק עוד בדרגה הרביעית.  מזחלים שהתגלמו טרם זמנם מתקבלים פרטים ננסיים שסבלו מתת-תזונה.וכבר נצפו פרטים קטנים עד כדי כך שגודלם היה דומה לגודלם של כחליל הקוטב וכחליל האספסת.ומוטת כנפי בוגרים שנבדקו הייתה רק כ-20-25 מ"מ בלבד ויש אף פחות מזה.הפרפרים אומנם שורדים,אך תת-תזונה עלולה לפגוע בפוריותם. אם האוכלוסייה גדולה והמאבק על המזון גדול הוא יגיע רק לאורך של כ-9.5 מ"מ, ורוחבו יהיה כ-5 מ"מ,למשל בתחילת הקיץ שבזמן זה הוא נצפה ביישובים בכמויות גדולות.

הזחלים הצעירים חודרים לתוך ניצני הפרחים והפירות התרמיליים של הפונדקאים,מסתתרים בתוכם וניזונים מתוכנם.בפרחים הם ניזונים מהשחלות והאבקנים  ובפירות מהזרעים הרכים.מלבד הסוואה הזחל מסוגל להגן על עצמו באמצעי נוסף.לא תמיד הוא מסתפק רק בהסתתרות בתרמיל או בניצן הפרח.לעיתים ליתר ביטחון הוא טווה רשת קורים סביבו ומדביק את שולי עלי הכותרת של הפרח.הוא טווה מעליו רשת של קורים בפרח,(אפקט הגנה בדומה לרשת הקורים בעלה של זחל נימפית החורשף) על מנת שיהיה לו צל מפני אור שמש חזק וכן הגנה מטורפים על מנת שימשיך להיזון באין מפריע, או שהוא טווה קורים וסותם בהם את החור דרכו נכנס לתרמיל או לניצן וכך מונע את חדירתם של טפילים וטורפים.לפעמים הוא גם מדביק בקורים את שני צידי התרמיל כדי שלא יפתח בקלות. הקורים עוזרים לו גם כמעין דבק כדי לשמור שהפרח או התרמיל לא יפתח ויתפרק בינתיים בגלל הבלייה המואצת הנגרמת מאכילתו שיכולה לגרום לחוסר יציבות ולחשיפתו של הזחל.כשהזחל מסיים לאכול את האבקנים והשחלות בפרחים או את הזרעים בתרמילים והוא עוד לא סיים לגדול,הוא עובר פרח או תרמיל אחר.הזחלים הבוגרים משתמשים בחור דרכו נכנסו להוצאת הפרשותיהם.לפני ההתגלמות הזחל עוזב את הצמח ויורד אל הקרקע.הוא מתגלם במקום מסתור מתחת לעלים יבשים שעל פני האדמה קרוב לצמח הפונדקאי.לקראת ההתגלמות ממש הוא טווה משטח קורים,אחר-כך הוא טווה גבשושית על המשטח ונאחז בה בקצה גופו ואז הוא טווה חגורת קורים עבה שנראית כחצי טבעת ונשען עליה בגבו.יש שלפני טוויית הגבשושית והחגורה הוא מדביק סביבו חלקי צמחים ועלים ברשת קורים ויוצר מעין פקעת דלילה להגנה.
הגולם

מטיפוס גולמי ה"חגורה".הגולם הטרי הוא ורוד-ירקרק. לאחר כיממה הוא מקבל את צבעו הסופי:חום בהיר ורדרד עם נקודות שחומות. אם הוא מוטרד הוא יכול להשמיע קולות ציוציים ע"י שפשוף קרומי הבטן להגנתו המשמשים כאות אזהרה,כמו בכחליל ירוק ובכחליל הרימון. משך תקופת הגולם:12 ימים.אורכו של הגולם כ-12 מ"מ ורוחבו כ-4.5-5 מ"מ.

לקראת מועד הבקיעה צבעו סגול כהה מבריק עד כחול כדיו של כתיבה.

גולם של כחליל האפון.
אויבים

קורה שהזחל מותקף ע"י צרעות טפיליות,כגון:ברקונאי הלבנין. לבוגרים אורבים גמלי שלמה בין הפרחים.