כחליל האספסת (Linnaeus, 1767),Leptotes (Syntarucus) pirithous, Lang's short tailed blue,


תיאור הפרפר

אחד הנפוצים שבפרפרי ארצנו.בדומה לכחליל האפון תפוצתו נרחבת בזכות יכולתו להתפתח על סוגי צמחים רבים ושונים בכל העולם, כולל צמחים תרבותיים.כחליל האספסת הוא פרפר שמצוי סביב חופי הים התיכון,זהו מין שתפוצתו בעיקר בצפון אפריקה,אבל הוא מופיע גם דרך דרום צרפת,ספרד,דרום שוויץ ודרום אוסטריה. הוא מופיע בכל אזורי ארצנו, אבל נדיר במדבריות קיצוניים.

תפוצתו בעולם כוללת את: דרום אירופה,צפון אפריקה,מצרים,באסיה הקטנה (אנטוליה) ממזרח להודו ובמרכז אסיה.

מוטת כנפיו:כ-23-25 מ"מ. מופיע ממרץ עד תחילת דצמבר. נראה לרוב מעופף באזורים עם כרי דשא ובשפלה.

קיימים הבדלים בין הזכר והנקבה בצד העליון של הכנפיים: הזכר- צבעו סגול עם קצת כחול באזור שורשי הכנפיים עד סגול כהה, בקצוות התחתונים של כנפיו האחוריות יש תוספות דמויי זנבות, ליד כל "זנב",יש שתי נקודות שחורות.בנגב הוא אינו נפוץ בטבע ואינו מופיע בכמויות גדולות באזורי בר.אבל הוא מאוד נפוץ בגינות היישובים ונראה בהם בקביעות עד תחילת החורף.במיוחד סביב גדר חיה של עופרית הכף ובמדשאות וגינות נוי בהם גדלים לוטוס ואספסת. לפעמים הוא נצפה גם על וליד עצי שיטים שפרחיהם משמשים אותו כמקור צוף ולעיתים גם כפונדקאים.

הנקבה- צבעה העיקרי חום ובכנפיה הקדמיות יש כמות דלילה של פסים כחולים צפופים עם כתמים מפרידים קטנים בצבע הרקע. גם בכנפיה האחוריות של הנקבה יש תוספת "זנבות" ולידם נקודות. הצד התחתון זהה בשניהם: אפור עם דגם של ציורי שבלונות ופיתולים בלבן.

ליד תוספת ה"זנב" בכנף האחורית  שתי נקודות צמודות שחורות שכל אחת מהן מוקפת טבעת ירוקה הנוצצת בגוון מתכתי וסביבה טבעת נוספת רחבה מעט וכתומה.ציורי ה"עיניים" יחד עם ה"זנבות" שבכנפיים האחוריות משמשים לו כראש מדומה להטעיית טורפים.במראה הכללי הוא מזכיר קצת את כחליל האפון אבל הוא לרוב קטן יותר ממנו ומעופו של כחליל האפון הוא מהיר יותר משלו.

הפונדקאים  הם רבים ומגוונים וממשפחות שונות: מיני לוטוס,דבשה,רותם,לבלב מטפס,אספסת ותלתן ממשפחת הפרפרניים,צמחים ממשפחת המימוסיים (הכוללת בתוכה גם מיני צמחים תרבותיים שונים) כגון: שיטת עלי ערבה (שיטה אוסטרלית),שיטת הנגב וינבוט וכן על צמחים אחרים: אלה,דק-פרי זקוף,עופרית הכף ועוד.  

פונדקאיו הרבים מסבירים בין היתר את סיבת תפוצתו הרחבה יחסית. 

הביצה

לבנה-ירקרקה,צורתה כצורת כפתור וקוטרה כ0.25-0.5  מ"מ. בהגדלה ניתן לראות כי פני הביצה מרושתות.

הזחל

בבקיעתו הוא לא אוכל את קליפת הביצה,אלא נוטש אותה לאחר שיצא ממנה ומתחיל ישר לאכול מחלקי הצמח השונים.הזחלים הצעירים ניזונים מהחלקים הצעירים והרכים. אורכו בהיוולדו כ-1.5 מ"מ, הוא לבן קרם-צהבהב (לבן-שמנת עד צהוב בננה) וראשו חום. בשיא גודלו אורכו כ-9 מ"מ. בדרך כלל הוא ירוק ועל גבו שני טורי פסים אלכסוניים צבועים בלבן או צהוב.פרקי גופו מובלטים ובצידי גופו ליד הרגליים יש לו פס בהיר. יש לו שני מופעים עיקריים:ירוק וחום עם פסים אלכסוניים בהירים.אבל לעיתים הוא יכול להיות מאוד וריאבילי ולקבל גוונים נוספים בהתאם לצמח ממנו הוא ניזון וע"י כך הוא מוסווה. שעות האכילה העיקריות שלו הן שעות הבוקר המוקדמות ובלילה.הוא ניזון בעיקר מהפרחים ומניצני הפרחים אבל גם מהעלים ומתוכנם של גבעולים בשרניים (כגון גבעולי אספסת).כמו במינים כחלילים רבים אחרים, יש שהוא מפריש מבלוטות בקצה גופו טל-דבש,העשוי למשוך נמלים.

לפני ההתגלמות צבעו משתנה לחום-סגול-אפור. הזחל מתגלם על הפונדקאי או בקרבתו.  

הגולם

מטיפוס גולמי החגורה,בתחילה הוא אפור ירקרק. אבל בסוף מקבל תוך זמן קצר את צבעו הסופי שהוא: חום בהיר-אפור,אזור הבטן ורוד- צהבהב והוא עם קצת כתמים שחורים ומנוקד בחום כהה. לאורך הגולם עובר פס חום כהה.אורכו: כ- 8 מ"מ  ורוחבו:2.5- 3 מ"מ . תקופת הגולם בסתיו:7 ימים.

אויבים וטפילים: את הזחלים הצעירים תוקפת צרעה טפילית.

הכחליל מקים מספר דורות בשנה,מהקיץ ועד תחילת החורף הוא מקים דורות רצופים בזה אחר זה.

ורק כשנעשה ממש קר הוא נעלם.התפתחותו של דור אחד בסתיו נמשכת 23 יום.

טפילים

לעיתים תוקפת את הזחלים צרעה טפילית קטנטנה.צרעה זו היא צרעה יחידאית,המטילה ביצה אחת בלבד לתוך גוף הזחל הפונדקאי כך שרק רימה אחת שלה מתפתחת בגופו של הזחל ולא קבוצות של רימות כמו במיני צרעות אחרות.בגמר גדילתה,הרימה יוצאת מגוף הזחל,טווה פקעת לבנבנה,מתגלמת בתוכה ובתוך ימים ספורים בוקעת הצרעה הבוגרת.