כחליל מנומר     (Tawny Silver-line,   Apharitis acamas (KLUG, 1834 
תיאור הפרפר

פרט יחיד של מין זה נצפה בשמורת חולות חלוצה ליד קיבוץ רביבים,קרוב לבאר משאבים (ביר אסלוג'), ע"י מחבר המדריך בקיץ 1994 במהלך סיור לילי לימודי להנחת מלכודות למכרסמים מדבריים בהם:גרבילים וירבועים,כשהוא ישן על ענף של שיח.הוא התגלה בשטח השמורה באקראי, בשעה שהאיר על אחד השיחים בפנס וזהו גבול תפוצתו הדרומי בישראל.מלבד אזור זה, הנקודות הדרומיות ביותר הידועות למין הן באזורים:בית גוברין (מערות בית גוברין) בחורשים ובגבעות להב על-פי תצפיותיו של החוקר ד"ר גיא פאר.

פרפר קטן,אבל יפהפה.צידן העליון של הכנפיים כתום- צהבהב עם כתמים ורצועות חומים-שחורים ומרשים במיוחד צידן התחתון של כנפיו:לבן עם כתמים חומים שבתוכם פסי כסף מבריקים.

הזכר והנקבה דומים למדי אך הנקבה גדולה יותר.לבוגרים יש זנבות בכנפיהם האחוריות והם מציגים ראש מדומה בנחיתתם. תקופת פעילותו של הפרפר:סוף אפריל עד אוקטובר.

לא קל לעקוב אחרי הפרפרים בעת מעופם כי צבעיהם משתלבים עם הקרקע והצמחייה היבשה של הקיץ,שהוא זמן מעופו העיקרי.המין הוא מין מירמקופילי מובהק ועושה את כל תהליך התפתחותו בקיני נמלים איתן הוא מקיים חיי שיתוף סימביוטיים (קואבולוציה).

למין יש תת מין נוסף הנקרא:כחליל מנומר מצרי,הדומה לו מאוד.אך עוד אין וודאות מוחלטת לגבי היותו תת-מין בפני עצמו עם מופע המשתנה על פי הגנטיקה ולא ברור עדיין אם אלו צירופי אללים שונים או שאכן מדובר בתת מין של הפרפר ולכן מבחינה מדעית העניין הזה עדיין פתוח.   

ההבדל הכללי במראה בין המין לתת-המין המצרי בבוגרים הוא שהרקע של כנפי הבוגרים של תת-המין המצרי בהיר יותר וציורי הכתמים שעליו בולטים יותר.

ייתכן שהפרט שנצפה היה פרט שחדר לשמורת החולות מכיוון גבול מצרים והוא שייך לתת המין המצרי. מאחר ולא ידוע אם באופן קבוע מופיע כחליל זה בשמורת החולות והמין לא ידוע כמין נודד,הפרט שנראה שם הוא כנראה רק פרט מזדמן.ולכן יש אפשרות שאולי מדובר בכלל בתצפית חד-פעמית חריגה. 

באופן כללי הפרפר עף בעיקר באזורים הים-תיכוניים של ישראל ובצפון ישראל,שם הוא נפוץ למדי. אבל הוא נדיר מאוד במדבריות או באזורים הקרובים למדבר.

תפוצתו העולמית של המין:ממרכז הסהרה למצרים,המזרח התיכון,ערב,מערב איראן,אפגניסטן,פקיסטאן וצפון מערב הודו.

מוטת כנפי הבוגרים:מוטת כנפיו של הזכר כ-26 מ"מ ומוטת כנפיה של הנקבה כ-32 מ"מ.

הזכרים טריטוריאליים לאורך ערוצים בהם הם עפים,מדי פעם הם נעמדים על ענפים וגבעולים של עשבוניים ושיחים שונים,עליהם הם עוצרים למנוחה והם לעיתים משמשים להם מעין "מגדל תצפית" ממנו הם יוצאים לתקיפת הפולשים. מעוף הבוגרים אומנם נמוך אך מהיר.לפעמים הם נוחתים גם על הקרקע ועל אבנים.

הביצים מוטלות ביחידות בסמוך לקיני נמלים על צמחים שונים.

הביצה
כחול בהיר המשתנה ללבן.ויש לה שקעים קטנים הנראים ממרחק כנקבים.
הזחל

יוצר חור במיקרופילה (קודקוד הביצה),יוצא מתוכה ואינו אוכל את קליפתה.הוא אדמדם,אורכו 2 מ"מ,ראשו שחור,בצדי גופו יש שערות לבנות ארוכות בקצה גופו שערות רבות מאוד המקנות לו מראה של ראש מכחול.ויש לו שני כתמים בחום:כתם אחד קרוב לקצה הגוף ואחד (לא רחוק ממנו) כהה יותר בקצה הגוף.לאחר שבקע, הוא משוטט בשטח עד שנמלים מוצאות אותו ואז הן מכניסות אותו אל קינן.

הכחליל המנומר מקיים קשר עם נמלים מהסוג:Crematogaster,כגון:לבובית ירושלמית.ביחסי הגומלין שביניהם הזחל שולף איבר שנראה כזוג צינורות אפורים מצדי קצה גופו הנקראים:Tentacles organs (Nectary organs).וממנו הוא מפריש טל דבש האהוב מאוד על הנמלים.הנמלים בתמורה מספקות לו הגנה,שומרות עליו בנאמנות והוא מוגן על ידן לאורך כל תקופת גידולו.הזחל גדל בתוך קן הנמלים והוא ניזון מרימות נמלים.מעניין לציין כי יש מינים שזחליהם ניזונים מכנימות כמו שעושים זחלי חיפושית פרת-משה.אבל במקרה של כחליל זה,ממה שידוע עד כה,הזחל מעביר את כל תקופת גידולו בקן הנמלים ושם הוא גם מתגלם.

בשיא גודלו הזחל הוא ורוד-אפור או ירוק וראשו שחור,ליד ראשו כתם חום-שחור ואורכו כ-20 מ"מ.

הגולם

אפור-זהוב-מבריק,צמוד לדופן של פנים קן הנמלים,הוא מטיפוס גולמי החגורה והוא דומה בגודלו לגולם של כחליל הרימון. כל מחזור חייו עובר בקן הנמלים וכאשר הבוגר בוקע מהגולם הוא עוזב במהירות את קן הנמלים.

היציאה חייבת להיות מהירה כדי שלא ייטרף על ידי הנמלים.לאחר שהבוגר יצא מהקן בטיפוס ברגליו,הוא נתלה על גבעולי צמחים מחוץ לקן ומיישר ומייבש את כנפיו בטרם יעוף.  

הכחליל המנומר מקים שני דורות בשנה.

ביבליוגרפיה

ביטאון אגודת חובבי הפרפרים בישראל כרך כ"ד (1)סיוון תשס"ז-מאי 2007,עריכה:דובי בנימיני ואליאב שני-דור-תצפיות בכחליל מנומר באזור מודיעין/אופיר תומר,עמו' 26-28.

ביטאון אגודת חובבי הפרפרים בישראל כרך כ"ז (2) חשוון תשע"א –נובמבר 2010,עריכה:דובי בנימיני ואופיר תומר- תצפיות באינטראקציה בין נמלים מהסוג:לבובית לזחלי כחליל מנומר/יהל פורת,עמוד 7.

פרפרים ברמת הנדיב/ד"ר רחלי שוורץ-צחור.

מדריך הפרפרים בישראל (מהדורה מורחבת)/דובי בנימיני,הוצאת "כתר" 2002.

ביטאון אגודת חובבי הפרפרים בישראל,כרך ט"ז (2),תשרי תש"ס-אוקטובר 1999-מדור התצפיות עמו' 49,תצפיות בכחליל מנומר-אביתר פיינגולד וגיא פאר. 

ביטאון אגודת חובבי הפרפרים בישראל,כרך י"ז (2) תשרי תשס"א-אוקטובר 2000,מדור התצפיות עמו' 29,תצפית בכחליל מנומר-גיא פאר.

אנציקלופדיית טיים לייף (TIME LIFE) לנוער,חיי החרקים,2001,הפצה:הוצאת הספרים "טוקאן".