אגודת חובבי הפרפרים
גוף ארצי המוקדש כולו לעולם הפרפרים ולחקירתם השם דגש מדעי על הפרפרים ומתמקד ספציפית בבעלי-חיים אלה. את הגוף הזה מנהל: דובי בנימיני, שהוא חוקר פרפרים וגם כתב את הספר: מדריך הפרפרים בישראל. שיצא בשני מהדורות: המהדורה הראשונה כללה בתוכה את פרפרי החרמון וסיני ובמהדורה השנייה נוספו גם פרפרי ירדן והוכנסו בנוסף מינים חדשים לישראל שהתגלו בשנים האחרונות מאז יצאה המהדורה הקודמת. הגוף הוקם ב-1983 על ידי קבוצת אנשים מצומצמת יחסית כשדובי בראשה שכללה את: אליאב שני דור, אורי כספי,יצחק מובשוביץ דן חדשי ועוד כמה נוספים.
בגוף הזה יש מגוון פעילויות שונות כשכולן קשורות בפרפרים: טיולים וסיורים מיוחדים בעקבות הפרפרים במקומות שונים בארץ ובעולם,כשהמטרה תוך כדי הסיור היא הכרת פרפרים בסביבתם הטבעית בשטח.בסיורים מתבצעת הצפייה בפרפרים והמעקב אחר התנהגותם בשדה וכן ציון המינים הנצפים שזו עבודת שטח המוטלת על חברי האגודה אבל שיש בה מצד שני גם חוויה כי בכל פעם המידע חדש ומעניין. בסיורים אלה ניתן ליהנות מטבע בכלל ומפרפרים בפרט ובסקרים האלה לעיתים משתתפים נציגים מבתי-ספר שדה שונים. תלוי כמובן במסלול שבוחרים. בכל פעם מסלול אחר. האגודה כבר הספיקה למשל לקיים סיורים במסלולי הגולן, הר מירון, החרמון,הכרמל הנגב ועוד...
את המסלול בוחרים מראש הנציגים הבכירים של האגודה. בסיורים בוחרים אזור, האגודה מתפצלת לקבוצות ומחלקים משימות, שכל קבוצה מסקרת חלק אחר. במשימות כל קבוצה צריכה למשל לציין את כל המינים בהם היא צופה. ובכל מין של פרפר חייבים לרשום כמה פרטים שלו נצפו.באיסוף מבוקר המתבצע באישור מיוחד של הרשויות להגנת הטבע בו נלקחות דוגמאות במידת הצורך וכל חלק במסלול נבדק בקפידה. בסוף הסיור כל הקבוצות נפגשות ומרכזים את כל הנתונים.בעזרת בדיקות המתבצעות בסיורים האלה יודעים למשל פחות או יותר את מגוון המינים של פרפרים באזור מסוים ואת רמת פעילותו בתקופה מסוימת בשנה.
את הסיורים יוזמת ומארגנת אגודה זו.
אחת לשנה מתקיים כנס. הכנס השנתי של האגודה. בו משתתפים כל חברי האגודה ומתקיימת בו סדרת הרצאות. המרצים הם חלק מחברי האגודה ואורחים בהם:סטודנטים,דוקטורים ופרופסורים.הנושא אומנם הוא פרפרים אבל סוגי ההיבטים רבים שונים ומגוונים בין הרצאה להרצאה. וההרצאות הן לא מידע יבש בלבד. הן משולבות במצגות ושקופיות.
לצד כנס ההרצאות מתקיימת תערוכה קטנה של האגודה בה חבריה מציגים: ספרים חדשים וישנים על פרפרים, אוספי פרפרים מהארץ ומחו"ל,תמונות,עיתונים בהם כתבות בנושא פרפרים ועוד...
תמונה מתוך תערוכה שנערכה ב-24.5.07 . אוסף זנבי סנונית טרופיים של אופיר תומר
בית הפרפרים של האגודה:בית הפרפרים הראשון בארץ שבחסות האגודה הוקם ע"י דוד שחק ויצחק מובשוביץ ב-2003 והוא ממוקם בסמוך לאוניברסיטת תל-אביב.
סדנה לימודית על פרפרים:לאחרונה יצא לפועל רעיון חדש: סדנת פרפרים. שלושה ימים המוקדשים כולם לפרפרים. את הסדנה מנחים נציגי האגודה הבכירים: דובי בנימיני,יצחק מובשוביץ ואליאב שני-דור. והיא מוגשת בחסות מוזיאון האדם והחי ברמת גן. בסדנה מוקרנים סרטים על פרפרים,יש ספרים בהם אפשר לקרוא ויש תערוכה גדולה של פרפרים מהארץ ומחו"ל. המורכבת מאוספים פרטיים של חברי האגודה שנתרמו באופן חד פעמי להצגה במוזיאון האדם והחי.
ובתום הסדנה הם מוחזרים לבעליהם.
עיתון האגודה
לאגודה יש גם עיתון מידע בשם: "ביטאון אגודת חובבי הפרפרים בישראל".וזה השם הרשמי כיום. בעבר הוא נקרא: ידיעון אגודת חובבי הפרפרים. האגודה מוציאה שני עיתונים כאלה בכל שנה. האחד יוצא באביב בדרך כלל באפריל והשני יוצא לקראת הסתיו בדרך כלל באוקטובר.
כל חברי האגודה הפעילים תורמים לעיתון כשכל אחד מביא ידע אחר אבל כמובן כשהכול בקשר לפרפרים. הידע המרוכז בעיתון הזה והוא מכיל ידע מקורי שנצבר בחקירה אישית,תגליות ונושאים חדשים,חדשות על פרפרים מחו"ל פרסום מידע על אפשרויות לקניית ציוד מדעי המיועד לחקר פרפרים ועוד... בביטאון מופיעים מאמרים וכתבות קטנות אותם מחברים חברי האגודה. והנושאים בדרך כלל הם סקרים פרטיים וסיכומי מחקר שונים. אך ישנם גם נושאים קבוצתיים: רשימת סיכום של תצפיות שנתיות בפרפרי הארץ המתבצעת ע"י כל חברי האגודה במקומות שונים המופיעה בכל עיתון בפינה מיוחדת קבועה המוקדשת לכך. בדרך כלל הסיכומים מתחלקים ל:קיץ-סתיו ואביב-קיץ. נושא קבוצתי אחר: סיורי שטח. בנושא זה בכל פעם מתמנה נציג ראשי אחר המסכם את התוצאות של סיור השטח הכולל בתוכו את הנתונים שאספו יחד כל חברי האגודה המשתתפים. הנציג אסף את כל הנתונים וריכז אותם אבל התוצאות שייכות לכל משתתפי הסקר. והסיכום המופיע בחוברת זו למעשה עבודה משותפת של כולם.
עורכי הביטאון הראשיים הם: דובי בנימיני ואליאב שני-דור.
דרך העיתון הזה יכולים חברי האגודה להחליף מידע אחד עם השני.
חברי האגודה הם ברובם אזרחים פשוטים –ילדים,נוער ומבוגרים שאוהבים פרפרים אבל יש ביניהם גם אנשי מקצוע למשל:מורים,רופאים וקבלני בנייה ומדענים בודדים, סטודנטים, דוקטורים ואפילו פרופסורים רציניים. באגודה זו משתתפים מעל חמישים אנשים מכל הארץ.
כשלכולם המכנה המשותף: אהבה עזה לפרפרים.

האגודה בתקשורת
הגוף:אגודת חובבי הפרפרים פועל זה למעלה מעשרים שנה. והוא גם התפרסם מדי פעם בטלוויזיה. למשל בתוכנית יומן שבערוץ הראשון בכתבתו של פרדי גרובר על פרפר כחליל הגליל הנדיר שהתגלה בחדרה.
כתבה אחרת בהשתתפות האגודה נעשתה בערוץ 2 אף היא על כחליל הגליל ובאותו אזור: בחדרה. אלא שהפעם תועדו חברי האגודה כשהם מפגינים נגד בנייה באזור בחדרה בו מצוי ריכוז אוכלוסייה של הכחליל. האגודה קיבלה תגובה מראש עיריית חדרה ומח"כ אהוד יתום. ומנהל האגודה: דובי בנימיני הציג הצעת פשרה של בנייה שאינה מסכנת את אוכלוסיית כחליל הגליל ואינה פוגעת בבית גידולו.
האגודה התפרסמה גם בעיתון "ידיעות אחרונות" בכתבה: 'אפקט הפרפר'.

האגודה מתייחסת לנושא הפרפרים ברצינות ונאבקת ועושה המון מאמצים להגנה על מינים נדירים. במאבק זה הם לא רק משתפים את התקשורת אלא מקיימים דיונים בהם לוקחים חלק החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע כשהאגודה כשבראשה: ד"ר גיא פאר ודובי בנימיני, מנסה לשכנע אותם לשתף פעולה ולעזור בלשמור על המינים הנדירים של פרפרי ארצנו לא רק בגלל שהם יפים אלא גם בגלל שהם מהווים גורם חשוב ביותר במאזן האקולוגי. על כך בהרחבה בפינה אחרת.
פרטים לגבי חברות באגודה
מי שאוהב פרפרים מאוד, הרוצה לקבל יותר מידע עליהם ולטייל בעקבות הפרפרים בחיק הטבע, אגודת חובבי הפרפרים זה המקום. פרטים אפשר לקבל אצל דובי בנימיני.או מזכיר האגודה: אופיר תומר.
כל חבר אגודה צריך לשלם דמי חבר בסך:100 ₪ לשנה. את הכסף יש להעביר לגזבר: אורי כספי.
כנס האגודה
את הכנס מארגן דובי בנימיני ובמידה ויש תערוכה בנוסף ויש מי שרוצה להציג משהו הקשור בפרפרים שיתאם עם דובי.
ליצירת קשר עם דובי בנימיני בדוא"ל: dubi_ben@netvision.net.il