Pomegranate Hairstreak \ Pomegranate Playboy, Deudorix (Virachola) livia (Klug, 1834) כחליל הרימון

תיאור הפרפר

כחליל אפרו-טרופי נודד, בארץ מופיע בכל האזורים. הפרפר מופיע בנגב  מיוני ועד דצמבר,הוא נפוץ בנגב בעיקר בעונת הסתיו. פרטים בודדים שלו אפשר לראות בקיץ אבל זה לא קורה באופן קבוע והם כנראה פרטים נודדים חולפים שהגיעו למנוחה קצרה בטרם ימשיכו בדרכם.פעילותם העיקרית בסתיו כי בעונה זו מבשילים הפירות של הרימון  ומינים ממשפחת המימוסיים כגון: שיטת הנגב, המשמשים מזון לזחליהם ועל כן בנגב זאת עונת הרבייה העיקרית שלהם. בקיץ יש בעיקר חדירת נודדים השוהים זמנית במקומות יישוב ובשטחים מדבריים,מוצצים צוף וממשיכים במסעם,אבל בסתיו המין מתחיל להתרבות במהירות ומקים דורות רצופים עד החורף.

הפונדקאים כוללים את: הינבוט והשיטה-בר ותרבותיים בהם: ינבוט לבן (אמריקאי),שיטת הנגב,שיטה סלילנית,שיטת המשוכות,שיטת קארו,שיטת עלי-ערבה (שיטה אוסטרלית) והרימון. אבל קיימים גם צמחים נוספים ממשפחות אחרות כגון שסק ותמר. הפרפרים מגיעים בנדידה (בבודדים,לא בלהקה) מהדרום וחודרים לאזורים הים-תיכוניים. בנגב,אם החורף לא קשה מדי, חלק מהזחלים מהדור האחרון (של סוף נובמבר) שיחזיקו מעמד יתגלמו והבוגרים יגיחו בסוף פברואר.

בישראל בעוד שבשאר האזורים המין נעדר זמנית לקראת החורף ובמהלכו, באזור הערבה לעומת זאת המין מופיע במשך כל השנה.

המין נפוץ באפריקה וערב והוא נודד למזרח הים-התיכון.

תפוצתו העולמית כוללת את:מאוריטניה,בורקינה-פאסו, צ'אד, מצרים, סודן,דרום-סודן,קניה, טנזניה,סומליה,מפרץ עדן,תימן,עומאן,ערב-הסעודית,ישראל ולבנון. בעומאן מעופף לצידו של כחליל הרימון עוד תת-מין קרוב אחר: Deudorix livia barnetti.

כחליל זה הוא בדרך-כלל גדול יחסית לשאר בני משפחתו.והוא כחליל בולט שמעופו מהיר ונמרץ.מוטת כנפי הזכר כ-22 מ"מ, מוטת כנפי הנקבה עד 32 מ"מ. הנקבה צבעה חום זהוב או חום נחושתי מבריק ובבסיס הכנפיים קרוב לגוף יש לה כתמים בכחול או תכלת מבריק.

בכל אחת מכנפיה האחוריות יש תוספת בדמות זנב ולידה שתי נקודות שחורות. הזכר יפהפה, הוא כתום-זהוב מבריק. פינות כנפיו הקדמיות בגוון חום-כהה ולעיתים גם שפות הכנפיים הקדמיות העליונות.

גם לו בכל אחת מכנפיו האחוריות יש תוספת "זנב" רק שאצלו הוא קצר יותר. ובדרך כלל יש ליד הזנב רק נקודה שחורה אחת. הצד התחתון בשניהם: אפור עם ציורי מלבנים דקים בשחור ולבן או חום ולבן. ובבסיס  הכנפיים האחוריות קרוב לגוף יש נקודות שחורות קטנות. בשולי הכנפיים התחתונים קרוב לקצה הכנף ליד ה"זנב", יש כתם גדול שחור בולט שאליו צמוד פס רחב צהוב שאורכו כאורך הכתם הזה. ליד הכתם עם הפס,כתם תכלת-ירקרק מבריק בגוון מתכתי כסוף.וכשהבוגרים במנוחה בכנפיים אסופות, קצוות הכנפיים האחוריות של הבוגרים יוצרים ראש מדומה מעולה.    

הביצים מוטלות כמעט תמיד על פירות הפונדקאי. צורת ההטלה היא לרוב ביחידות ולעיתים רחוקות בקבוצות מצומצמות של שתיים-שלוש בעיקר על  צמחים ממשפחת המימוסיים ועל הרימון. מקום ההטלה הוא בדרך-כלל על הפירות שתוכנם משמש כמזונו של הזחל. 

הביצה
ירוק-תכלת,קוטרה כ-0.6  מ"מ,היא מחוספסת וצורתה : חצי כדור. 
הזחל

בבקיעתו הוא אינו אוכל את קרום הביצה,הוא יוצר חור במיקרופילה (קודקוד הביצה) ומגיח מתוכה.אורכו כ-1.5-1.7 מ"מ,הוא צהוב כהה-אפור,הוא שעיר ומשני צדי גופו ובמיוחד מקצהו יש שערות שחורות ארוכות,קצה גופו אפור כהה,ראשו שחור מבריק ומאחורי ראשו צווארון כחול כהה.עם גדילתו בתחילה הוא חום-אפור וראשו שחור. בהמשך צבעו ירוק כהה-מבריק וליד ראשו כתם שחור קטן.  בשיא גודלו אורכו כ-15.5 -16 מ"מ ורוחבו כ-5 מ"מ. צבעו ירוק או חום.יש שצבעו ירוק ובהמשך מתחלף הצבע לחום-אדמוני, יש שהוא ירוק לחלוטין עד גמר גידולו,או שהוא חום לחלוטין לכל אורך תקופת גידולו. יש שצבע גופו מותאם לצבע חלקי הפונדקאי ממנו הוא ניזון וכאן צבע הזחל יהיה תלוי בצבע הפונדקאי.ומשום כך הוא לעיתים מוסווה היטב. ראשו שחור ולידו יש "צווארון" שצבעו אדום, או שבמקום צווארון אדום יש לו צווארון המורכב מפס כחול שלידו נקודות שחורות וצהובות לסירוגין.     בצדי גופו שערות לבנות קצרות פרקי גופו מובלטים וקמורים.  

הזחלים אינם אוכלים עלים אלא את זרעי הפירות של הפונדקאי.הם מכרסמים חור בלסתותיהם,נכנסים דרכו לתוך הפרי וניזונים מתוכנו. הם מבלים את רוב זמנם בתוך פרי-הפונדקאי וכמעט  שאינם יוצאים ממנו ואת הפרשותיהם הם מוציאים דרך הפתח דרכו הם נכנסו.החור בתרמיל וההפרשות גללים לידו הם סימן לנוכחותם של הזחלים בפנים.הזחלים עוזבים את התרמיל או הפרי רק במעבר לתרמיל חדש כשתוכנו של התרמיל הקודם הספיק להתרוקן והזחל טרם סיים את התפתחותו או כדי להתגלם.

מכיוון שהזחלים חודרים לתוך הפירות של הפונדקאים וניזונים מהזרעים שבפנים,נגרמים לעיתים נזקים קשים לרימונים.

לפני ההתגלמות יש שצבעם משתנה והם מקבלים גוון אפרפר עד סגול-דהוי.

ההתגלמות נעשית בין ענפי העץ, בתוך וגם על פרי הפונדקאי אם מדובר בתרמיל שיטה למשל. או שהם עוזבים את התרמילים או הפירות ומתגלמים מתחת לאבנים ועלים יבשים שעל האדמה,בנקיקים של סלעים,בחריצי גזעי עצים ועוד... מה שבדרך-כלל קורה.

בתנאי שבי יתגלמו הזחלים גם על חתיכות של קרטון או נייר.

הגולם

צבעו חום-אדמדם בורדו. הוא מטיפוס גולמי החגורה  והוא מנומר בצפיפות בשחור.

צורתו אופיינית לגולמי הכחליליים:עגלגלה-אליפטית והוא מסוגל להשמיע  קולות חלשים הדומים לצפצוף רפה להגנה אם הוא מוטרד. אורכו של הגולם הוא כ-11.5 מ"מ.

את הזחלים תוקפות מחלות וצרעות טפיליות. המין אינו נכנס לדיאפוזה, אבל לקראת החורף הגלגול איטי יותר.