הספרית הדוחן Pelopidas thrax, Millet Skipper (Hübner, [1821])

תיאור הפרפר

ההספרית הגדולה ביותר בישראל,מוטת כנפיה כ-38-40 מ"מ. הספרית נודדת הפוקדת את יישובי הנגב בעונת הסתיו.

היא נודדת ליישובי הנגב,מספיקה להקים דור אחד בסתיו על הפונדקאים המקומיים הגדלים בהם ונעלמת.והזחלים של הדור של הדור הבא (הדור האחרון שלפני החורף) נכנסים לדיאפאוזה.

המין הוא מין פליאוטרופי  טריטוריאלי  ונוהג לגרש מתחומו כל פולש זר וזה כולל: צרעות,זבובים ופרפרים אחרים. רוב הזמן הוא יושב בכנפיים סגורות צמודות זו לזו בניצב,זקופות מעל הגוף כמנהגם של יתר פרפרי היום. כשחם,הוא פורש את כנפיו למחצה כשכנפיו הקדמיות פתוחות קצת והאחוריות פתוחות לחלוטין.לעיתים,במידה ויש פונדקאים המין מקים דור אחד,בו הזחלים מתפתחים בסתיו מהר יחסית אך כשמגיע החורף הם מאטים את קצב התפתחותם ונכנסים לדיא פאוזה חלקית שבה הם מצויים בימים קרים וקשים במקומות מסתור:מתחת לעלים יבשים קרוב לפונדקאי או במחילות העלים שיצרו לעצמם ובימים חמים שמשיים הם יוצאים ממחבואם אוכלים קצת וחוזרים לישון כששוב משתנות הטמפרטורות והימים הקרים חוזרים. גידולם בחורף הופך איטי יותר ויותר. אורכו תלוי כמובן ברמת הקור של אותה שנה. ובסוף פברואר הזחלים מתגלמים. הבוגרים מגיחים מהגלמים לקראת אמצע מרץ.

תפוצה בעולם: יוון, מזרח ודרום-מזרח טורקיה,לבנון,סוריה,ישראל,עיראק,ערב, אפריקה,קשמיר והמזרח הרחוק.

הביצים מוטלות ביחידות,לרוב על הצד התחתון של העלים ולעיתים גם על הגבעולים של הפונדקאי .

הביצה

צבעה לבן או לבן-צהבהב ,היא מבריקה, חלקה ועגולה וצורתה חצי כדור. בהמשך  משתנה צבעה לכתום ולפני בקיעתה מרכזה שחור.קוטרה כ-1.5 מ"מ.

הזחל

הזחל בוקע, ראשו שחור-מבריק,עגול,גדול ורחב ביחס לגופו. הוא צהוב בהיר-ירקרק ויש לו "צווארון" שחור ליד הראש.אורכו כ-3.5-4 מ"מ.

הזחלים ניזונים מעלי דגניים שונים, בהם הדוחן שהוא הפונדקאי המועדף וכן על הדוחנית וקנה סוכר.

ומוסווים להפליא בצבעם הירוק, תנוחתם וצורתם לעלי הדגניים. אורכם הסופי כ-40-42 מ"מ.

הם יוצרים לעצמם תיק הסתתרות להגנה מפני אויבים מעלים בצורת צינור,ע"י קיפול והדבקת שולי העלה כלפי פנים באמצעות קורים. בנגב המרכזי הזחלים של סוף הסתיו נכנסים לדיא פאוזה חלקית. וכשהטמפרטורות עולות ומתחמם, הם יוצאים לפעילות. וכשמתקרר הם חוזרים למקום המחבוא.

הזחלים מתגלמים קרוב לקרקע בין ענפים ועלים יבשים או בתוך עלים מגולגלים של הפונדקאי.

הגולם

הוא מטיפוס  גולמי החגורה,אורכו כ-33 מ"מ והוא קשור בחגורת קורים לבנה וקרמאסטר אחורי למשטח העלה. צבעו ירוק בהיר או צהוב-ירקרק,יש לו קווי אורך עדינים ובהירים מעט בולטים,ראשו עם בליטה מחודדת בצבע ורוד בהיר-אפור והוא מוסווה היטב בצבעיו וצורתו לעלים והגבעולים, הוא דומה בצורתו לגולם ההספרית השחורה אך הוא גדול יותר.   

בנגב מין זה הוא מין נודד המופיע בסתיו לתקופה קצרה בלבד והוא נצפה בתוך יישובי הנגב רק מאוקטובר עד תחילת נובמבר.