כחליל הבלקן (Freyer, 1845) Tarucus balkanicus Little Tiger Blue,

Balkan Pierrot

 


תיאור הפרפר

מין חדש לאזור הנגב שנצפה בו לאחרונה בעקבות האדם ששתל עצי שיזף באזור.

ייתכן שהמין נודד אולם אין הוכחה חד-משמעית לכך.לכן הסיבה ההגיונית ביותר לנוכחותו ברמת הנגב היא כנראה שעצי השיזף שנשתלו לגידול כעצים תרבותיים הועברו ממקום אחר כשהם נושאים עליהם ביצים וזחלים וכך הגיע המין לאזור זה. בנגב ניתן לראותו בעיקר באזורים בהם גדלים עצי שיזף הודי ושיזף סיני. ובאזורים הים- תיכוניים סביב השיזף המצוי. בנגב ובעין-גדי הוא מופיע לצדו של כחליל השיזף ומתחרה איתו על הפונדקאי: עץ השיזף.בצורתו הכללית ובגודלו הוא דומה מאוד לכחליל השיזף וכמוהו גם הוא אורח זמני ביישובי הנגב ונצפה ליד עצי שיזף, אבל הוא נבדל מכחליל השיזף בכך שהוא כהה יותר ובכנף הקדמית של הזכר במקום הקו האפור כהה הקצר יש קבוצת נקודות שחורות בולטות וברורות יותר.הנקבה דומה לנקבה של כחליל השיזף אבל היא כהה ממנה בהרבה,אומנם גם לה יש בצד העליון של הכנפיים באזור שורשי הכנפיים תפזורת של קשקשים כחולים-סגולים אך ציורי המלבנים בכנפיה כהים יותר ותופסים פחות שטח בכנפיים.במראה הבוגרים יש עוד הבדל:בצד התחתון בפינת הכנף הקדמית בכחליל הבלקן הכתמים השחורים הם יותר בצורת נקודות ולעומת זאת בכחליל השיזף הכתמים בפינת הכנף  יותר בצורת קווים ארוכים והם החיצוניים יותר.מוטת כנפיו של הזכר כ-18 מ"מ,הנקבה בדרך כלל גדולה יותר ומוטת כנפיה כ-20-23 מ"מ.בעונת הסתיו פעילותו גוברת ואוכלוסייתו עולה.כך שהתחרות על הפונדקאי עם כחליל השיזף בסתיו קשה יותר.המין קשור מאוד לפונדקאיו ורוב הזמן הוא נמצא לידם.

למרות שהוא פרפר קטן, קל להבחין בבוגרים בגלל מעופם הנמרץ סביב עצי ושיחי השיזף ובגלל שלרוב הם מופיעים בשטח בקבוצות בכמות גדולה.

תפוצה בעולם:צפון אפריקה,חצי אי הבלקן ואסיה הקטנה למרכז אסיה.

בארץ המין מצוי מאזור עין-גדי עד עמק הירדן, הגליל העליון וצפון רמת הגולן וברצועת עזה.ולאחרונה

(עם האדם) הוא חדר גם לנגב.עד אז המקומות היחידים הדרומיים בהם הוא נצפה הם באזור קיבוץ גברעם (ליד אשקלון וקרוב לקריית גת,בין מישור החוף הדרומי למבואת הנגב) וליד באר-שבע. המין התגלה ברמת הנגב לראשונה באוקטובר 2007 ע"י מחבר המדריך באזור מדרשת בן-גוריון.מאז המין השתקע במדרשת בן-גוריון והוא מופיע שם כל שנה,בעיקר מתחילת מאי ועד נובמבר. בחורף המין אינו פעיל והגלמים בתרדמה.מאחר והמין הסתגל לאזור זה בנגב, ייתכן שהמין מסוגל להתקיים בכל נאת מדבר שבה גדלים פונדקאיו.לכן יכול מאוד להיות שבעתיד אם ישתלו עצי שיזף גם ביישובים אחרים הכחליל הזה יגיע גם אליהם. מאחר ומדרשת בן-גוריון שברמת הנגב היא למעשה נאת מדבר בלב אזור מדברי והנדידה היא לא הסיבה הודאית להימצאות המין באזור זה וכן אין עצי שיזף שקרובים מאוד ליישוב,יש אפשרות שהמין הגיע לשם עם האדם.הפונדקאי העיקרי של המין הוא השיזף המצוי.ברמת הנגב הוא גדלים בנוסף לשיזף המצוי גם על השיזף ההודי והשיזף הסיני,אך הם משמשים אותו בעיקר בקיץ.בסתיו הוא יותר מעדיף את השיזף מצוי שבעונת הסתיו פריחתו מוגברת והמון עלים מתחילים ללבלב,כך שיש שפע של מזון טרי לזחלים ולכן בסתיו הוא משתמש יותר בשיזף זה. בקיץ בשיזף ההודי והשיזף הסיני יש עוד המון פרחים ועלים צעירים בניגוד לשיזף המצוי שבתקופה זו עליו דלילים,אין הרבה פריחה והעלים הצעירים מעטים. ובסתיו נראה שהמצב מתהפך והשיזף המצוי דומיננטי יותר.

המין הוא מירמקופילי וזחליו מקיימים לעיתים יחסי גומלין עם נמלים. למרות שהוא נצפה יחד עם כחליל השיזף ובאותו מועד הם אינם מתערבבים באוכלוסיותיהם וכל מין שומר על ייחודו. שכן עד עתה לא התקיימה שום הכלאה ביניהם וטרם נמצאה הוכחה להכלאה כזאת. הימצאותו בנגב אינה טבעית אלא מקרית. ובנגב הוא מוגבל ליישובים בהם מגדלים באופן תרבותי עצי ו/או שיחי שיזף. ואינו מעופף מחוץ למקומות בהם גדלים הפונדקאים. לא ברור אם נוכחותו זמנית, אך כל עוד יהיו פונדקאים והוא יצליח להמשיך ולהסתגל לאקלים ולמקום ולשרוד לאורך שנים,אז הוא ירחיב את תפוצתו רשמית במקום חדש והוא יהווה את גבול תפוצתו הדרומי.

הפונדקאים הם מיני שיזף בר ומתורבתים ממשפחת האשחריים: שיזף מצוי,שיזף השיח,שיזף הודי ושיזף סיני.

הביצה

הביצים הלבנבנות מוטלות ביחידות על הפונדקאי,בין הניצנים ועל עלים צעירים,פניהן קעורות מעט,הן מרושתות וקוטרן כ-0.5 מ"מ.

הזחל

הזחלים דומים מאוד לזחלי כחליל השיזף:גם הם ירוקים,אליפטיים,שטוחים למחצה ופחוסים מעט בקדמת גופם ובקצהו וצורת גופם כצורת קפסולה (גלולה מוארכת) עם פס בהיר לאורכם, אך הם כהים יותר,מרקם עורם פחות קטיפתי כמו של הזחלים של כחליל השיזף ובגבם מופיע בדרך כלל  פס אדום שהוא לרוב בולט יותר.שולי גופם רחבים מאוד עד כדי כך שהם מסתירים את רגליהם וסביב גופם יש שערות קצרות. על קצה גופו של הזחל יש שתי נקודות בגוון אפור-ירוק בהיר שהן למעשה בלוטות מהן הוא מפריש טל דבש.הנוזל המתוק מושך אליו נמלים והן באות לשתות  ממנו ובתמורה הן מגנות על הזחל מאויבים כגון:חרקים טורפים וטפילים.הזחלים אומנם קצת שונים במראה שלהם, אבל הם דומים לזחלי כחליל השיזף בגודלם והתנהגותם זהה לזו של זחלי כחליל השיזף וכמו זחלי כחליל השיזף גם הם משאירים סימני "חלונות" או "שבילים שקופים" בעלים. בהעדר מזון הזחלים עלולים להיות קניבלים  ולטרוף זחלים וגלמים בני מינם.

לפני ההתגלמות משתנה צבע הזחל לחום-ורוד.

זחלים של כחליל הבלקן

הגולם

דומה בגודלו ובצורתו לגולם של כחליל השיזף אבל הוא כהה ממנו הוא חום ועליו נקודות וציורים בצבע חום כהה עד שחור ולעתים צבעו לבן ירקרק. משך תקופת הגולם בקיץ:שבעה עד תשעה ימים.

הגלמים מהדור האחרון נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא.רוב הבוגרים בוקעים מהגלמים באפריל וחלקם מאחרים קצת ובוקעים במאי.