כחליל מקושט, ,(Freyer, 1845), Grass Jewel Freyeria(Chilades) trochylus

תיאור הפרפר

הפרפר היומי הקטן ביותר בישראל,הפרפר הכי קטן בהודו ואחד הפרפרים הקטנים ביותר בעולם.מוטת כנפיו של הזכר כ-15-15.2 מ"מ בלבד,לכל היותר עד ל-15.5 מ"מ.הנקבה גדולה במקצת

ומוטת כנפיה כ-16.5 -18 מ"מ.

ניכר במעופו ה"ממצמץ" החלש והנמוך הקרוב מאוד לפני הקרקע שהוא מבלבל וקשה למעקב. גם לא פשוט לזהותו מכיוון שהכתמים האדומים בשולי כנפיו האחוריות אינם בולטים בזמן התעופה. וכשהבוגרים עפים הם מזכירים מעט את נקבת כחליל הקוטב.גם כשרואים פרט עף בשדה ומצליחים לזהות אותו,קשה מאוד להיתפקס עליו ולהמשיך לעקוב אחריו לאורך מסלולו. ובשל גודלו קל לאבד אותו בזמן הצפייה בו כי למרות מעופו החלש הוא מסוגל בקלות לצאת ולהיעלם משדה הראייה.במיוחד אם הוא מעופף בשטח פתוח שהצמחייה דלה בו או כשהוא עף באותו שטח שבו בדיוק באותו הזמן מעופפים יחד איתו גם עוד הרבה כחלילים קטנים אחרים וקשה להבחין בו בנוכחותם. לעומת זאת,כאשר בשטח נמצאים פונדקאיו וישנם המון פרחים קטנים כגון:סביונים,הפרפר נוחת לעיתים תכופות יותר ואז זיהויו קל יותר ומדויק יותר. לרוב הפרפר עף נמוך ורק לעיתים רחוקות הוא עולה לגבהים. הזכר צבעו חום כהה עד שחור ובשולי כנפיו האחוריות סהרונים אדומים צפופים. הנקבה לרוב בהירה יותר וגדולה ממנו.כמו לזכר גם לה יש בכנפיה האחוריות סהרונים אדומים. לעיתים מופיעות נקודות בהירות על הצד העליון של הכנפיים. הצד התחתון של הכנפיים הוא אפור ועליהם פסים  גליים בלבן ואפור כהה. בחלק התחתון של שולי הכנפיים האחוריות יש כתם כתום כהה ולצידו נקודות שחורות מוקפות בציורי טבעות נוצצות בגוון ירוק-מתכתי-כסוף ומכאן שמו האנגלי. לרקע בצד העליון של הכנפיים יש גם ואריציה אפרפרה. הואריאציה האפרפרה מופיעה באביב ובסתיו.אבל בסתיו היא נפוצה יותר ובדרך-כלל מתווספות לרקע האפרפר נקודות לבנות במרכז הכנפיים. יש שהן מופיעות ברכז כל אחת מהכנפיים,יש שהן מופיעות רק בכנפיים הקדמיות ויש שהן נמצאות לאורך הכתמים האדומים מהצד הפנימי העליון של הכנפיים האחוריות. הופעת הואריאציה שבה ליד הכתמים האדומים בכנפיים האחוריות יש נקודות לבנות היא נפוצה יותר מהאחרות. המין נפוץ יחסית לאורך החבל הים תיכוני ובמיוחד בקיץ. באזור בית אלעזרי ובפארק איילון המין נפוץ ביותר. גבול  תפוצתו הדרומי בארצנו הוא  רמת הנגב.

אבל בנגב הפרפר אינו נפוץ והוא גם אינו מופיע מדי שנה.בנגב ויישוביו זמני הופעתו וכן כמות פרטיו אינם קבועים.יש שנים בהן הוא נפוץ באורח מקומי מסוף החורף עד הסתיו ויש גם שנים שבהן רואים רק פרט אחד או קבוצה מצומצמת בחודשי הקיץ החל  מיוני. בשנים בודדות כשהמין נפוץ יותר ויש מספיק פונדקאים זמינים,הוא מקים דורות רצופים לאורך כל תקופת פעילותו.אך כשבאותה שנה המין נמצא במיעוט הוא מופיע רק לזמן קצר של כשבוע או חודש אחד ונעלם. בנגב גם היו תקופות שהמין נעדר לשנים ארוכות ולא נצפה אף פרט שלו. 

לדרום הנגב המין כלל לא מגיע.

תפוצה עולמית:אפריקה,דרום אירופה,קפריסין,הודו (כולל סרי לנקה) ודרום אסיה.        

באופן כללי, בארץ אומנם ראשוני הבוגרים בוקעים בסוף פברואר, אבל הופעתו העיקרית היא ממרץ עד נובמבר.

הצמחים הפונדקאים הם: עוקץ העקרב האירופי ממשפחת הזיפניים והשלוחית הקירחת ממשפחת החלבלוביים. עוקץ העקרב האירופי גדל בנגב המערבי ונפוץ בו מאוד אבל בנגב המרכזי,פונדקאי זה הוא נדיר.ייתכן שהוא מתפתח גם על עוקץ עקרב מדברי ומיני עוקץ עקרב אחרים. באזורים הים תיכוניים בהם גדל בשפע עוקץ העקרב,ניתן לראות בוגרים רבים לא רק משום שהצמח הוא פונדקאי אלא גם משום שהוא מקור צוף טוב עבורם ואחד ממקורות הצוף האהובים עליהם ביותר.  

בנגב, הבוגרים (ובעיקר הנקבות) הם בעלי תפוצה מקומית מוגבלת ונראים בדרך כלל בקרבת הפונדקאי העיקרי והוא השלוחית הקירחת.

כך שלעיתים קרובות אפשר לראות אותו באזורים בהם השלוחית גדלה. רק לעיתים רחוקות משמש כפונדקאי עוקץ העקרב. לרוב המין אינו מתרחק מבתי גידולו כך שרוב הזמן הוא נראה רק בהם.

הביצים מוטלות ביחידות, לרוב על הצד העליון של עלים צעירים,על פרחים ועל הניצנים,בעיקר על עלי הגביע באזורים הקרובים לגבעול.

הביצה
 בצבע לבן-אפור,שטוחה מעט  ומעוגלת.קוטרה כ-0.4-0.6 מ"מ.
הזחל

בוקע ואינו אוכל את קרום הביצה.אורכו כ-0.7 מ"מ.גופו אפור בהיר-לבנבן ראשו שחור והוא שעיר.

בשיא גודלו אורכו כ-6.5-7.5 מ"מ,רוחבו כ-2.5 מ"מ,הוא ירוק-כהה צורתו אופיינית לזחלי הכחליליים ובצדי גופו פס לבן עד צהבהב-קרם המחולק לקטעים וראשו שחור. לעיתים הזחל הוא מירמקופילי ומקיים חיי שיתוף חלקיים עם נמלים:הן מגנות עליו מטורפים וטפילים והוא מספק להן טל דבש מבלוטות שבקצה גופו.

זחל של כחליל מקושט
הגולם

 הוא מטיפוס גולמי החגורה אורכו כ-6 מ"מ, הוא ירוק בהיר, לאורך בטנו עובר קו ירוק-כהה. בצד האחורי של בטנו הוא קצת שעיר ויש לו מעט שערות זיפניות קצרות. לקראת הבקיעה צבעו משתנה לחום כהה. הדיא פאוזה(תרדמה):הגלמים מהדור האחרון עוברים כנראה דיאפאוזה חורפית עד האביב הבא.

גולם של כחליל מקושט