כחליל השיטה  Azanus ubaldus  Cramer, 1782,   

Velvet-spotted Blue, Desert Babul Blue, Bright Babul Blue

תיאור הפרפר

פרפר שתפוצתו באזור האפרוטרופי ובסרי לנקה והודו באזור המזרחי-אוריינטלי.מין מדברי שמעופף בעיקר בשטחים סהרו-ערביים ובאזורים  אירנו-טורניים. ותפוצתו העיקרית בארצנו היא לאורך הערבה הדרומית עד אילת,שם גדל הפונדקאי העיקרי שלו: השיטה הסלילנית. מוצאו: אפריקאי.כמו כן הוא מופיע בבקעת ים-המלח ובנגב. למרות גודלו הקטן זהו מין מהיר עוף.והבוגרים עפים לרוב מהר וגבוה.לרוב ניתן לראותם (בעיקר את הזכרים) עפים בסיבובים מהירים סביב צמרות פורחות של עצי שיטים והם נוחתים לעיתים תכופות על הענפים למנוחה ועל הפרחים למציצת צוף.רק לעיתים רחוקות יש שהם נראים על פרחים שאינם פרחי שיטה,עפים קרוב לקרקע או נוחתים על האדמה ועל אבנים.לרוב הם "מתרוצצים" באוויר במעוף מהיר סביב עצים של שיטה. השיטה היא פונדקאי ומקור צוף מרכזי של מין זה ועל שמה נקרא גם הכחליל. הזכרים נאבקים אחד בשני בשליטה על העץ ומדי פעם נלחמים גם נגד כחלילים אחרים. לעיתים קרובות הם נצפים לצד כחליל הינבוט שגם פרטיו מדי פעם חגים במהירות במעגלים סביב עצי השיטה כשהם בדרך-כלל ברודפם אחרי פרפרים אחרים שנמצאים על העץ או בקרבתו. לפעמים מתחרה איתם על הפונדקאי ולפעמים לצד כחליל הקטנית (אם הוא מזדמן ומופיע מדי פעם בעונת קיץ). קורה שהם נלחמים על השיטה נגד כחליל הרימון וכחליל האספסת (אף שכחליל הרימון מתעסק עם תרמילי השיטה ולא עם פרחיה).  

בשדה בוקר גדלה השיטה האוסטרלית מהמין:שיטת עלי-ערבה. היא התגלתה לאחרונה כפונדקאי חדש למין זה ע"י מחבר המדריך.

בנגב,השיטה האוסטרלית (ביישובים) ושיטת הנגב הן הפונדקאים המועדפים עליו והוא מתרבה בעיקר עליהן. לפעמים גם שיטת קארו משמשת אותו כפונדקאי.

בנגב הוא פעיל מיוני עד נובמבר. עד סוף נובמבר המין מקים דורות רצופים בזה אחר זה על מיני שיטים שונים. בנגב,יש שהוא נשאר עד תחילת דצמבר,שאז נראים אחרוני הבוגרים,תלוי בטמפרטורה.בעין-גדי ובעמק ים-המלח הבקיעה מוקדמת יותר וראשוני הפרטים מופיעים כבר במרץ.

קיימים הבדלים במראה הזוויגים:הזכר כחול-סגול עם שוליים חומים-נחושתיים. הנקבה בדרך כלל קטנה מהזכר וצבעה חום-כהה אחיד. לזכר יש וריאציה לא נפוצה שהתגלתה ע"י המחבר המופיעה מדי פעם בסתיו שבה יש לו בכל אחת מכנפיו הקדמיות פינה חומה נחושתית במקום שוליים התופסת כשליש מהכנף.

מוטת כנפי הזכר:כ-21 מ"מ ושל הנקבה כ-16 מ"מ. והוא נחשב לאחד מפרפרי היום הקטנים ביותר בעולם.

לרוב הזכר גדול יותר מהנקבה.מעניין לציין שלמרות גודלו,לפעמים מופיעים פרטים גדולים יחסית באזורי הנגב הגבוהים.הצד התחתון בזכר ובנקבה זהה: לשניהם בכל אחת מהכנפיים האחוריות יש בבסיסן קו אלכסוני קצר וחמש נקודות בצבע שחור עם הילה בהירה.

ושתי נקודות נוספות כמעט צמודות גדולות יותר בקצה התחתון של שולי הכנף.

הרקע בכל הכנפיים אפור בהיר והן עטורות בפסים קצרים בגווני חום, לבן ואפור-כהה.

זהו מין מדברי מובהק והוא מאוד אופייני לאזור הטרופי היבש.

תפוצתו העולמית:לאורך דרום אפריקה (רפובליקת דרום אפריקה,אנגולה, נמיביה, בוטסואנה) ומזרח אפריקה,בסנגל במערב אפריקה ובטוניסיה במערב צפון אפריקה ומצרים (מזרח צפון אפריקה),ערב,ירדן,ישראל הודו וסרי לנקה (ציילון).

המין מתרבה על צמחים ממשפחת המימוסיים בעיקר מיני שיטה בהם:שיטת הסוכך,שיטת הנגב ושיטה סלילנית ומיני שיטה אחרים.

הביצים מוטלות ביחידות על ניצני הפרחים של הפונדקאי. או בקרבתם.

כחליל השיטה - זכר.

הביצה

לבנה, קוטרה כ-0.5 מ"מ. גובהה:0.2 מ"מ,צורתה כצורת דסקית עד מעין גליל נמוך ובהגדלה ניתן לראות שפניה מרושתים.

הזחל

בבקיעה הוא צהוב כהה עד כתום, ראשו חום ואורכו:1 מ"מ.

הוא אינו אוכל את קרום הביצה ומתחיל מיד באכילת ניצן הפרח.

בהמשך משתנה צבעו לצהבהב- קרם. 

בשיא גודלו הוא ירוק ולאורך גבו יש לו שני טורים של קווים אלכסוניים רחבים בצבע צהוב. על פי בדיקה שעשיתי, לעיתים הוא מוסווה בהתאם לצבע חלקי הפונדקאי מהם הוא ניזון והוא מקבל ע"י כך גוונים נוספים.במקרה כזה הכול תלוי  על פי צבע חלקי הפונדקאי ובהתאם לצבעם הוא מקבל צבע זהה. כך למשל אם הוא מצוי על ניצן שיטה סמוך לפריחה שצבעו צהוב צבע הזחל הוא צהוב ירקרק או צהוב- אפרפר והקווים האלכסוניים האופייניים שלאורך פרקי גופו מובלטים.הוא מוסווה היטב גם בצבעיו וגם בתנוחתו הוא נראה ממש כמו חלק מהצמח וקשה למצוא אותו בטבע.הוא גם נוהג לאכול כשבעת האכילה גופו נכרך סביב ניצני הפרחים שהם מזונו העיקרי. והפסים המובלטים לאורך פרקי גופו דומים מאוד לגבשושיות הניצן.הוא נצמד אל כדור הניצנים הכפתורים של הפרחים או המבנה העגול הכדורי של קבוצת הפרחים כשראשו בין הפרחים או ממש שקוע בתוך הניצן. בדרך זו הוא יכול לאכול מהניצן באין מפריע. הוא נצמד לניצן הפרח ויכול להישאר במצב זה זמן רב מאוד וכמעט שאינו משנה מקום שכן הוא אוכל רוב הזמן. הזחלים ניזונים מהניצנים אך גם מפרחים פתוחים והם פעמים רבות מתחפרים בתוכם.הזחלים שוהים רבות בתוך המבנים שמחזיקים את קבוצת הפרחים או שהם נצמדים לכדורי הניצנים ומתקפלים עליהם וניזונים מהם תוך שהם מוסווים בצורתם וצבעיהם.

אם הזחל אוכל את כל תוכן הניצנים הוא עוזב את "כדור" הניצנים הריקים ועובר לכדור ניצנים אחר או לכדור פרחים ומתחפר בין הפרחים הפלומתיים דמויי הציציות.    

קורה גם שהזחל משנה לעיתים את צבעו מהגוון הירוק לחום-אדמוני קצת לפני ההתגלמות ואז לפעמים מופיעים על גופו בנוסף גם ציורים לבנים.  אורכו של הזחל בשיא גודלו כ- 9 -9.5 מ"מ ולפעמים כ-11 מ"מ ורוחבו כ-3.5 מ"מ.יש שלפני ההתגלמות הזחל טווה סביבו רשת משולבת בעלים יבשים ויוצר מעין נרתיק הגנה בו הוא מסתתר ואז הוא מתגלם.

ההתגלמות נעשית על ענפי הפונדקאי או מתחת לעלים יבשים שעל פני האדמה.

הגולם

הוא מטיפוס גולמי החגורה,אורכו כ-7 מ"מ,רוחבו כ-3.5 מ"מ וצבעו חום-בהיר או חום-ירקרק.אם הוא מוטרד הוא מסוגל להשמיע צלילי "ציוץ". הגלמים מהדור האחרון של  סוף הסתיו נכנסים לדיאפאוזה חורפית עד האביב הבא או עד תחילת הקיץ הבא.