לבנין ירוק-פסים Euchloe belemia (Esper 1800) Green-striped White


תיאור הפרפר

אחד מהנפוצים שבלבניני האביב, סימן ההיכר שלו הוא הפסים הירוקים בצד התחתון של כנפיו המקנים לו את שמו. גם לזכר וגם לנקבה יש פסים ירוקים,אבל אצל הנקבה הפסים הירוקים כהים יותר, בולטים יותר, צפופים  ומודגשים יותר. מוטת כנפיו כ-37-40 מ"מ.

תפוצתו העיקרית של המין היא ים-תיכונית אך הוא מופיע ברוב חלקי הארץ.בתפוצתו הוא מגיע עד הר הנגב בדרום. הוא נעדר רק מדרום-הנגב הקיצוני והערבה.

בנגב קיימת חפיפה בינו לבנין המוריקנדיה. ועל כן בנגב לא קל לזהות אותו,במיוחד כשהוא עף באוויר. שהרי שניהם דומים מאוד זה לזה, אבל בכל זאת ישנם הבדלים בולטים והעיקרי שבהם הוא שבכתם השחור המרכזי  בכנף הקדמית יש ללבנין ירוק- הפסים נקודה לבנה בולטת (בעיקר בצד התחתון של הכנף). נקודה זו חסרה אצל לבנין המוריקנדיה  והכתם של לבנין הוריקנדיה הוא שחור לגמרי.

זיהוי ודאי לפעמים ניתן לקבל רק ע"י התבוננות מקרוב בפרט שנחת או לכידה והסתכלות מבעד לרשת הפרפרים.

אבל יש גם הבדל בולט בין הזחלים: הזחל של לבנין המוריקנדיה חלק-קירח ובעל צבע ירוק אחיד כצבע עלי המוריקנדיה, או סגול אחיד כגבעוליה. ואילו לזחל של לבנין ירוק-פסים יש פסי אורך בגוונים שונים והוא בעל שערות קצרות.

תקופת מעופו:סוף פברואר-אפריל. לעיתים רחוקות המין מקדים ומתחיל להופיע בסוף ינואר.

המין מקים שני דורות בשנה או דור אחד  ודור שני חלקי.בשנים שחונות קשות במיוחד הוא מקים דור אחד בלבד ובשנים פוריות טובות מאוד הוא מקים שלושה דורות. יש הבדלים בין הפרטים  של הדור הראשון לשני והשלישי:בדור הראשון הפסים בצד התחתון של הכנף ברורים ובולטים ואילו בדור השני הם מטושטשים יותר וצהבהבים יותר ובדור השלישי ציורי הפסים הם מטושטשים מאוד וחיוורים.

לפעמים קורה שבנגב גם אם מדובר בשנה יחסית בצורתית ובשטחי בר מוקם רק דור אחד בשל מיעוט בצמחייה והמין נעלם, לעומת זאת באזורים המיושבים שבהם משקים לעיתים קרובות המין ממשיך להופיע ואף מקים דור נוסף,הודות לצמחייה המרובה בהם.

תפוצתו העולמית:דרום-ספרד,האיים הקנריים,צפון אפריקה והמזרח התיכון.

המין נוהג להעפיל לראשי הרים לעיתים קרובות ומתקיים מאבק על הפסגה בין פרפרים בני מינו ופרפרים אחרים.

הפונדקאים הם מיני מצליבים שונים כגון:בן-שלח, תודרה ומחרוזת משונצת וכן טוריים זיפניים, מוריקנדיה מבריקה וכו' ... 

הביצים מוטלות ביחידות על ניצני הפרחים וביניהם ועל צידם התחתון של העלים והגבעולים

הביצה

צורתה חרוט פחוס, אורכה כ-1 מ"מ,צבעה לבן-ירקרק-תכלת ומשתנה בהדרגה לכתום. לקראת הבקיעה צבעה חום וראשה אפור כהה.

הזחל

בבקיעתו מהביצה אורכו כ-2 מ"מ.ראשו שחור-מבריק, הוא מעט שעיר וצבעו חום בהיר-צהוב עד ירוק-זית.

במהלך גדילתו (אחרי הנשל השני) הוא ירוק בהיר ולאורך גבו פס בצבע כחול בהיר, משני צדי גופו עובר פס כחול בהיר ומתחתיו פס לבן והוא מנוקד נקודות שחורות זעירות.

בשיא גודלו אורכו כ-35 מ"מ , הוא ירוק ולאורך גבו פס בצבע סגול בהיר,גופו זרוע נקודות שחורות קטנטנות. משני צדי גופו עובר פס לבן שמעליו פס סגול כהה ומתחת לפס הלבן : פס צהוב כהה דק.

ראשו סגול-אפור ועל גבו שערות שחורות דקות קצרות.

הגולם

 מטיפוס גולמי החגורה, אורכו: 23.5-25 מ"מ. צבעו אפור-חום-ירקרק  ויש לו בחלקו העליון מעין "חרטום" קטן. יש והגולם בצבע ירוק בהיר ורק ראשו והבליטה הארוכה שעליו בצבע חום-סגול. הגלמים הירוקים בוקעים באותה שנה לדור שני לעומת החומים-ירקרקים. הגלמים מהדור האחרון נכנסים לדיאפאוזה עד האביב הבא. רוב הגלמים מעדיפים להישאר  זמן רב יותר וגם בשנה הבאה הם לא יבקעו  והם מסוגלים להישאר בדיאפאוזה גם במשך שלוש או ארבע  עד חמש שנים.