נחושתני הארכובית Common copper\Small Copper\ American copper  Lycaena phlaeas timeus, Cramer, 1777   

תיאור הפרפר

מין המופיע באביב ובקיץ בעיקר בחודשי אפריל-מאי.נקרא גם:"נחושתני קטן".המין הוא מין טריטוריאלי מובהק.והזכרים טריטוריאליים ושומרים בקנאות על שטחם. בדומה לנחושתני החומעה שהוא הסוג הקרוב לו, גם הם נעמד פעמים רבות על ראשי ענפי שיחים נמוכים בדרך- כלל ועשבים יבשים. מעופו מהיר,קרוב לקרקע וקשה לעקיבה. ניתן לראותו לאורך שבילים וערוצים שופעי צמחייה,בעיקר ליד פונדקאיו:מיני הארכובית.ונלחם בעיקר נגד נחושתני החומעה הנאבק איתו על אותו סוג של בית הגידול. הפרפר מופיע בעיקר בתוך יישובים,אך לעיתים גם בגינות קטנות ליד שדות חקלאיים ובראות ירוקות במדבר. מוטת כנפיו:26 מ"מ. בנגב הוא לרוב נחשב למין נדיר ומזדמן המופיע לעיתים רחוקות,אבל יש שנים בהן הוא נראה בכמויות גדולות.ומספר הפרטים הנצפים הוא רב למדי.

הפרפר נצפה פעמים רבות כשכנפיו סגורות,זקופות כלפי מעלה וראשו מופנה כלפי מטה. אבל הוא מעדיף בדרך כלל לנוח על הקרקע בכנפיים פרוסות למחצה. המין לא נחשב לנודד מובהק.בנגב הוא מין נדיר ומזדמן המופיע בצורה לא סדירה והוא אינו מופיע מדי שנה. נראה שתפוצתו התרחבה גם ליישובי הנגב בעקבות האדם,אבל זה לא בטוח.ובגלל שהפרטים הנצפים הם בודדים ותפוצתו בנגב אינה רחבה, קשה לקבוע בוודאות את סיבת הימצאותו פרט להופעת הצמחים הפונדקאים שלו בשטח. שבניגוד לפרפר הם נפוצים מאוד. בארץ תפוצתו העיקרית היא ים-תיכונית ובאזורים אלה הוא נפוץ יותר.רמת הנגב (הכוללת את:שדה בוקר ורכס חלוקים), היא למעשה גבול תפוצתו הדרומי בארצנו. יכול להיות שהתדירות בה נצפה הפרפר היא תלויה באקלים והמשקעים. יכול גם להיות שהמין כמו במינים אחרים מסוגל לבצע דיאפאוזה ארוכה ורבת שנים בשלב הגולם,בה לא כל הגלמים בוקעים באותה שנה ורובם מעדיפים להישאר בדיא פאוזה זמן ממושך עד אשר התנאים יתאימו להם. לכן  ואולי זו הסיבה לכמותו הדלה ולהופעתו לעיתים רחוקות. כמובן שיש גם שנים בהן  לא נצפה אף פרט שלו ולכן בשנים כאלה יתכן שכל הגלמים שהיו בדיא פאוזה נשארו בה ואף אחד לא בקע. בנגב הוא פעיל מסוף מרץ עד תחילת ספטמבר. מצוי כמעט בכל הארץ אך מדרום הנגב,הדרום הקיצוני  והערבה הדרומית המין נעדר.

מדי פעם נראים הבוגרים מוצצים צוף מפרחי אשבל מצרי ופרחי ארכובית.

הפרפר הוא ואריאבילי ולזכרים יש כמה צורות: הצורה הנפוצה היא שילובי חום וכתום. הצורות האחרות הפחות נפוצות: צורה אפורה נדירה (בקיץ) וצורה שחורה-אדומה.

הנקבה דומה לזכר ובדרך-כלל גדולה ממנו, אבל אין לה את הצורות. לעיתים יש ליד הפס הכתום שבכנף האחורית שורת נקודות כחולות.המופע עם הנקודות הכחולות נקרא:Caeruleopunctata.הופעת הנקודות הכחולות היא יפה ומיוחדת ובאה ליידי ביטוי בשני המינים אבל היא לא נפוצה.מעניין לציין שהיא נצפית בעיקר בנקבות.ולרוב הנקבות יש את הנקודות הכחולות.באופן כללי הזכרים הם לרוב כהים יותר בגוניהם.

הצד התחתון בשני המינים: הכנפיים האחוריות אפורות, הכנפיים הקדמיות עם צבע רקע כתום ועליו נקודות שחורות עם שוליים אפורים.

למין תפוצה הולארקטית המכסה את צפון ומרכז צפון-אמריקה,אירופה,אסיה וצפון-אפריקה.

הביצים מוטלות ביחידות על עלי וגבעולי הארכובית והחומעה. 

הביצה
קוטרה מ-0.5 עד כ-0.7 מ"מ,צבעה לבן-ירקרק והיא כולה בעלת שקעים צפופים בעלי צלעות המקנות להם צורת משושים ומחומשים כך שמבנה הביצה ופניה נראים בהגדלה כמו כוורת.בהמשך משתנה צבעה לאפור.
הזחל

דומה זחל של נחושתני החומעה,הוא ירוק ולגופו יש שערות אפורות קצרות.בשיר גודלו אורכו מגיע עד כ-18 מ"מ,צורתו כישורית ולאורכו פסים כהים ובהירים.

הגולם

חום בהיר מנוקד בחום כהה ושעיר,דומה לגולם של נחושתני החומעה,אך נבדל ממנו בכך שהוא מכוסה בזיפים לבנבנים-אפורים שבהגדלה יש להם צורה הדומה לפטריות כובע בעלות רגל דקה שכובען דמוי צלחת.אורכו כ-10 מ"מ ורוחבו כ-4 מ"מ.