רפרף גולגולת-המת (Linnaeus, 1758)   Acherontia atropos  Death's-head Hawk-moth


תיאור הרפרף

הרפרף הגדול ביותר בישראל ובאירופה.מוטת כנפיו כ- 120-115 מ"מ ויותר. על הצד העליון של חזהו יש ציור שדומה לגולגולת אדם ומכאן שמו העברי. אם הרפרף מוטרד הוא משמיע להגנתו ציוץ חד הדומה לקול של עכבר. את הצליל הזה מפיק הרפרף על-ידי החדרת אוויר לחדקו.

הקול שהרפרף משמיע וכן הציור שעליו נחשבו למוזרים ומפחידים ולכן נרקמו סביבו אגדות ואמונות תפלות.גם שמו הלטיני קשור בשאול ובמוות.

חדק הרפרף קצר ועבה ובניגוד לשאר הרפרפים הוא אינו מוצץ צוף מפרחים,אבל הוא חובב דבש גדול והוא ידוע בפלישותיו לכוורות של דבורים.חדקו הקשיח מאפשר לו לחדור לתוך חלות הדבש של הדבורים וגופו מוגן בשלד חיצוני קשה כך שהוא בדרך-כלל לא נפגע מן העקיצות. לעיתים הרפרף נלכד בתוך הכוורת וכשהוא נלכד הוא לא יוצא ממנה חי.הסיבה העיקרית לכך היא שהדבורים משתלטות עליו במהירות וחונטות את גופו בדונג.

אומנם הרפרף מופיע ברוב אזורי ארצנו אבל הוא נדיר.

לעיתים רחוקות נראים בוגרים בודדים גם ביישובי הנגב.וכמו במקומות אחרים הם נמשכים בלילות לאורות של פנסים. אל הנגב מגיע המין בנדידה.

למרות גודלו,לעיתים רחוקות עף הרפרף הזה במהירות. לרוב הוא מעופף באיטיות ובכבדות,גופו רחב והוא שמנמן מסורבל ומגושם למדי. 

תפוצתו בעולם: מוצאו של הרפרף הזה הוא אפרוטרופי. הוא מתרחב צפונית לים התיכון

(כולל כל צפון אפריקה והמזרח התיכון), דרך קפריסין וטורקיה לצפון-מזרח אירן,אוקראינה,טורקמניסטן,מסופוטמיה,כווית ומערב ערב הסעודית.הוא נמצא גם

באיים הקנריים,איי מדירה (ממערב למרוקו), האיים האזוריים ולאורך אירופה כנודד,כולל איסלנד.

אף על- פי שהוא מקומי בחלקים של דרום אירופה,כמה בוגרים נמצאים בכל שנה במרכז וצפון אירופה.

ובתקופות מסוימות הם מעידים על פלישה ע"י הימצאות שפע של זחלים במהלך חודשי ספטמבר ואוקטובר. לעיתים חלק שורדים את החורף כגלמים והבוגרים בוקעים באביב.

כמו כן המין מופיע  באפריקה הטרופית ובאי אסנשן.

הצמחים הפונדקאים הם רבים,חלקם גם צמחים תרבותיים וכוללים בעיקר צמחים ממשפחת הסולניים:תפוח-אדמה,חציל,עגבנייה,טבק השיח,דטורה, ויתניה, אטרופה רפואית ואטד. וגם צמחים ממשפחות אחרות:זית,בר-זית,יסמין קלדודנדרון, פילדלפוס, טקומית הכף ועוד.

הביצים מוטלות ביחידות על הפונדקאי.

הביצה

צבעה ירוק-צהבהב,היא אליפטית ומידותיה כ-1.5X2 מ"מ.

הזחל

 הזחל הצעיר צבעו צהוב בהיר-לבן-ירקרק,בקצה גופו יש "זנב" ארוך שצבעו סגול כהה עד שחור.

הזחל הבוגר אורכו כ-110-120 מ"מ,יש לו מופעים שונים:בעיקר המופע הצהוב עם פסים אלכסוניים כחולים-סגולים הנפגשים בגב ויוצרים צורת:V והחלק העליון של צדי הגוף מנוקד בכחול כהה, או המופע החום עם כתם בהיר בצבע בז'-קרם ליד ראשו. פתחי הטרכיאות הם שחורים נמצאים בצידי גופו ונראים כנקודות גדולות.בקצה גופו יש "זנב" מגובשש ומחוספס שקצהו מתעגל ומתקפל כלפי מעלה.אם הוא מוטרד הוא מרים את חלק גופו הקדמי ומתייצב בצורת "ספינקס". הזחל מתגלם מתחת לפני הקרקע.לכן לקראת ההתגלמות הזחל מושח את גופו ברוק כדי לחדור לאדמה יותר בקלות ולהיות מוגן מפגיעות גוף.לאחר שמשח את גופו הזחל  יורד מהצמח,הוא חודר לקרקע 

בעומק של  כ-10 ס"מ,יוצר תא מגרגרי אדמה דבוקים ברוק ומתגלם בתוכו.

הגולם

 נתון בתוך תא בצורת עריסה מגרגרי אדמה דבוקים בריר שהתייבש.צבעו של הגולם חום כהה ולעיתים שחור-אדמדם והוא אופייני לרפרפים:חלק,אליפטי ובקצהו בליטה בצורת קוץ.אורכו של הגולם כ-55- 70 מ"מ.

הדיא פאוזה:מתקיימת בשלב הגולם,בדור האחרון (בחודש נובמבר) הגולם עובר דיאפאוזה עד לאביב הבא.

 

תודה רבה לגיתית פיינגולד על עזרתה.