רפרף החבלבל, Convolvulus Hawk-moth\Morning glory sphinx moth\ Sweet-potato hornworm

Agrius (Herse) convolvuli  (Linnaeus, 1758)
תיאור הרפרף

רפרף גדול מאוד,פליאו טרופי ואוסטרלי,מין נודד שחודר ליישובי הנגב אחת למספר שנים באופן בלתי סדיר. מוטת כנפיו כ-100-102 מ"מ ויותר.

לעיתים רחוקות המין מופיע בנגב  לקראת סוף הקיץ ועד סוף הסתיו (מאוגוסט ועד נובמבר). אז חודרים ליישוב נודדים ולעיתים הוא גם מקים דור אחד.יש שהבוגרים בוקעים באותה שנה אבל גם יש שהגלמים נכנסים לדיא פאוזה עד האביב הבא. תקופת התפתחות של דור שלם היא כ-52 יום.

הפונדקאים הם מינים של חבלבל ולפופית(גם מינים תרבותיים לרבות לפופית הבטטה).

ביישובי הנגב הוא גדל על הלפופית הנאה.

הכנפיים הקדמיות אפורות-כסופות ועל  כל אחת מהן יש שני קווים שחורים,הכנפיים האחוריות צבען בז' עם פסים חומים לרוחב.הבטן ורודה עם פס אפור לאורכה ופסים שחורים לרוחבה.בגב יש שתי נקודות תכולות ומתחתיהן שתיים חומות-אדמדמות.

מעופו מהיר וחותך,בגלל שרירי החזה המפותחים שלו ובלילות חמים הוא מסוגל להגיע למרחקים של אלפי קילומטרים. בשעות היום (ולפעמים גם בשעות הערב ליד פנסי התאורה) הבוגרים נחים כשגופם מוסווה וצמוד לעצמים שונים כגון:קירות,גדרות,גזעי עצים וענפים וכנפיהם אסופות וערוכות מעל גופם כגג.

הזכר והנקבה דומים למדי אבל הנקבה גדולה יותר ומחושיו של הזכר ארוכים ועבים יותר. לזכר יש כמה ואריאציות המופיעות ומשתנות בהתאם לגנטיקה וכנראה גם בהתאם לאקלים: בכנפיים הקדמיות של הזכר ישנם לפעמים ציורים,יש שהציורים חלשים,יש שהם בולטים יותר ויש שהציורים ממש כהים.

תפוצה עולמית: המין מצוי לאורך דרום אירופה,אסיה,אפריקה ואוסטרליה וכן בניו זילנד,פולינזיה ובארצות הים התיכון.הרפרף מקומי רק באזורים החמים ביותר,של מערב האזור הפלי ארקטי,אבל הוא נודד בכל האזור.הוא מופיע בכל האזורים הטרופיים והסוב טרופיים של העולם הישן כולל איים רבים באוקיינוס השקט:טהיטי,איי מרשל וכו'...

הוא נעדר מהחלקים הגבוהים יותר ומקווי הרוחב הצפוניים יותר ומחלק גדול מסיביר. אבל הוא נודד במספרים גדולים לקווי רוחב צפוניים יותר וזה כולל את:מונגוליה,סיביר ויפן (הוקאידו).

הרפרף נפוץ מאוד באזורים הממוזגים והטרופיים של העולם הישן הודות ליכולת תעופה חזקה

ברמה יוצאת מן הכלל והדחף שלו לנדוד, שמביא אותו לצפון אירופה,כולל האיים הבריטיים והוא מגיע לשם כנודד באופן קבוע.

אומנם המין מופיע בכל רחבי הארץ אבל תפוצתו בישראל אינה רחבה.

לרפרף הזה יש את חדק המציצה הארוך ביותר מכל רפרפי ארצנו.אורכו מגיע לכ-93 מ"מ! (כמעט 10 ס"מ!).

הוא ניזון מצוף פרחים ארוכים כגון:יערה,לוע-הארי וטבק השיח כשהוא מרחף מולם וחדקו בתוכם.

הנקבה מטילה את ביציה ביחידות או בקבוצות של שתיים עד שלוש משני צדי העלים של הפונדקאי.

הביצה

צבעה ירוק כהה-טורקיז,היא כדורית,מבריקה ומרכזה מעט שקוע.קוטרה:1.7 מ"מ וגובהה:1.5 מ"מ.תקופת הביצה כ-4-5 ימים.

הזחל

בבוקעו מהביצה צבעו צהוב בהיר,או צהוב-ירקרק אורכו כ-6 מ"מ ויש לו בקצה גופו את ה"זנב" האופייני ארוך דק ושחור. תחילה הוא אוכל את קליפת הביצה ולאחר מכן עובר לעלים. אחרי הנשל הראשון צבעו ירוק ומשני צדי גבו יש פסי אורך רחבים ופסי רוחב דקים בלבן.

הזחלים הצעירים צבעם בדרך-כלל ירוק בהיר ויש להם פסים אלכסוניים לבנים.ליד הפסים האלה יש נקודות כתומות ואלו הם פתחי הטרכיאות. במהלך גדילתם ה"זנב" בקצה גופם הולך ומתקצר והוא מתעבה.אחרי הנשל השלישי נעלם הצבע הירוק בדרך כלל.

הזחל הבוגר מופיע בואריאציות שונות,לרוב:חום-אפור או חום-כתום עם פסים שחורים דקים לרוחבו ופסים שחורים רחבים לאורכו שעליהם יש פסים לבנים אלכסוניים המתחברים כלפי מטה לפס לבן רצוף.

ליד פסי האלכסון הלבנים נמצאים פתחי הטרכיאות וצבעם אדום או שחור. הראש חום, חום-כתום או אפור ויש עליו ציורים של פסי אורך שחורים. 

כשהזחל מגיע לאורך של כ-8-8.5 ס"מ הוא עוזב את הצמח ויורד אל הקרקע.לאחר מכן הוא מתחפר באדמה ונכנס לעומק של כ-10 ס"מ,אז יוצר תא מאדמה ע"י הדבקת גרגרי חול בריר ומתגלם בתוכו.

הגולם

נמצא מתחת לפני הקרקע כשהוא נתון בתא מאדמה הנראה כמו עריסה המורכבת מגרגרי חול דבוקים ברוק.  הגולם חום-אדמדם ומבריק,אורכו כ-5 ס"מ ורוחבו כ-10-12 מ"מ.

הגולם של רפרף החבלבל הוא שונה מכל שאר הגלמים של רפרפי ארצנו בכך שהחדק שלו בולט כלפי חוץ

בנרתיק מיוחד משלו הנפרד מיתר חלקי הגוף ומחובר רק בראשו של הגולם ונראה כמו ידית של ספל.

בארץ רק לרפרף החבלבל יש גולם כזה ולכן קל לזהותו.