רפרף ההרדוף  Oleander Hawk-moth ,Daphnis nerii, (Linnaeus,1758)     

היפה שברפרפי הארץ ואחד מהגדולים שבהם. מוטת כנפיו מגיעה עד-12 ס"מ.

לכנפיו יש פסיפס צבעים קטיפתי מרהיב:כתמים בגווני ירוק וסגול עם ציורי שבילים מפותלים בוורוד,אפור ולבן.הצבעים דומים מאוד לצבעי הפונדקאי העיקרי שלו:הרדוף הנחלים ומעניקים לו הסוואה מדהימה ויופי ייחודי.

בשל הקשר שלו לצמח ההרדוף המין ידוע ברעילותו וכמעט שאין לו אויבים בטבע. 

רעל ההרדוף הוא כל כך חזק ומסוכן שהוא מבעלי החיים הבודדים שניזונים מצמח זה.

הנקבה כהה מהזכר ולרוב היא גם גדולה יותר.

המין הוא טרופי וסוב-טרופי,הוא מין נודד והוא מופיע בכל אזורי ארצנו ממרץ-אפריל ועד נובמבר ובנגב עד דצמבר בעיקר בקרבת פונדקאיו ולכן בכל מקום בו גדלים שיחי ההרדוף והוינקה גם הרפרף נמצא.הוא לא מופיע בכל שנה וכמות הפרטים לא גדולה אבל  הוא נראה לעיתים די קרובות. באזורים בהם אין את צורת הבר של הצמח הפונדקאי הוא משתמש במיני הרדוף תרבותיים.

תפוצתו בעולם:המין מקומי באפריקה, דרום-מערב אסיה ודרום אירופה.והוא נודד צפונה במספרים קטנים.

הוא מופיע בדרום אזור הים התיכון,אפריקה הטרופית,צפון אפריקה והמזרח התיכון לאפגניסטן ומשם מזרחה לדרום-מזרח אסיה הטרופית כולל  האי בורנאו והאיים הפיליפיניים. כנודד הוא חודר צפונה לתוך מרכז אירופה ומרכז דרום-אסיה.בנוסף: הרפרף ביסס את עצמו בהוואי וכמו כן הוא גם התיישב באי גואם ובאי צ'יצ'יג'ימה ביפן. לאורך הים התיכון,אין הבחנה ברורה בין אוכלוסיות המקומיים והנודדים. אוכלוסיות קבועות קיימות במקומות המתאימים בסיציליה,כרתים וקפריסין.בכל אופן,רק במשך מספר שנים טובות יותר יוכל המין להקים מושבות באיים הללו וגם בדרום איטליה ודרום יוון,כי שם כולם נכחדים במהלך החורף הקשה.

הוא נודד נדיר בצפון הרחוק כמו בפינלנד,שבדיה,אנגליה,אירלנד ואיי שטלנד,אבל הוא פחות נדיר במרכז אירופה.

המין מקים שלושה עד ארבעה דורות בשנה.בנגב עונת הרבייה היא בסתיו והמין מקים דור אחד בחודשים אוקטובר-נובמבר והבוגרים בוקעים בסוף אוקטובר או בתחילת דצמבר (לכל המאוחר),תלוי באקלים.לאחר מכן הרפרף  נעלם ובסוף הסתיו הבוגרים כנראה נודדים לאזור אחר.

יש שנים בהן הרפרף נפוץ מאוד אבל יש שנים בהן הוא כלל לא מופיע או שנראים פרטים בודדים.

לפעמים המין מופיע בנגב אבל לא בקביעות. בדרך כלל אלה נודדים שחודרים ליישובים ורק לעיתים רחוקות המין מתרבה על הרדופים שנשתלו בהם.

הפונדקאים:בעיקר מיני הרדוף ווינקה ולפעמים,לעיתים רחוקות גם גפן,גרדנייה,אסקלאפיאס,יסמין,אמסוניה,קאריסה,ראזייה,אדניום,לפופית וטבטייה.

ובתנאי שבי:ליגוסטרום (Ligustrum ovalifolium).

הנקבה מטילה את ביציה על צידם התחתון של העלים.בדרך-כלל רק על עלים של שיחים צעירים.

ביצה

צהבהבה,כדורית ומרכזה מעט שקוע. רוחבה כ-2 מ"מ וגובהה כ-1.5 מ"מ.

הזחל

בוקע ואוכל את קליפת הביצה, צבע הזחל צהוב לימוני-ירקרק וראשו ועורפו צבעם אפור בהיר-ירוק.אורכו של הזחל בהיוולדו:5.5 מ"מ.בפרק שלפני הפרק האחרון של גופו יש בליטה זיפנית ארוכה דמוית זנב אופיינית לרפרפים שאורכה כ-2.5 מ"מ וצבעה שחור. לאורך תקופת גדילתו הולך ומתקצר ה"זנב" שבקצה גופו בהדרגה.

בשיא גודלו אורכו כ-10.5 ס"מ ויש לו מופעים שונים:ירוק,ירוק-אפור,צהוב-סגול וכתום.

משני צדי גופו הוא "מרוסס" בנקודות לבנות,חלק מתפזרות לצדדים וחלק הולכות ומצטופפות לקו לבן רצוף.ה"זנב" קטן וקצר בהרבה משהיה וצבעו צהוב או כתום בהיר.פתחי הטרכיאות מסומנים בנקודות שחורות. מאחורי ראשו יש ציור של שני כתמים גדולים הנראים כזוג "עיניים" בצבע כחול או לבן-ורוד-סגול מוקפים במסגרת עגולה שחורה. אם הוא מוטרד או בשעת סכנה הוא מתגונן ע"י הבלטת ה"עיניים" וחשיפתן במלואן ע"י כיפוף ראשו אל גחונו והרמה וקימור של חלק גופו הקדמי.לפני ההתגלמות צבעי הזחל משתנים: הוא נעשה חום-בהיר צהבהב,ציורי ה"עיניים" משנים את צבעם לגוון ירוק-כהה או אפור-לבן והגב שלו מקבל גוון חום כהה עד אפור כהה ואז הזחל יורד מהצמח. הוא מתגלם על פני הקרקע;הזחל מתמקם בתוך גומה באדמה,הוא טווה סביבו רשת של קורים בין עלים יבשים וגרגרי אדמה והוא מדביק עלים יבשים וחלקי צמחים ומכסה בהם את עצמו ולבסוף יוצר מעין פקעת דלילה וכך הוא מוסתר ומוגן מפני אויבים.  

זחל צעיר
זחלים בוגרים

הגולם

נתון בפקעת דלילה בגומה באדמה ומכוסה במצע עלים וענפים דבוקים בקורים, אורכו כ-6 ס"מ ורוחבו כ-1.5 ס"מ.הוא חום-מבריק ובצידי החלק התחתון של גופו נקודות גדולות שחורות (שם נמצאים פתחי הטרכיאות).לאורך גופו (מלפנים)האזור בו מתפתח החדק מסומן בקו דק שחור והבטן זרועה בנקודות קטנטנות בשחור וחום כהה. חלק מהגלמים של הדור האחרון נכנס לדיא פאוזה עד האביב הבא. 

מעניין לציין כי בנגב בניגוד לשאר האזורים,קרה שבקעו כל הגלמים של רפרף ההרדוף שגידל המחבר   

בסתיו 2007 ולא נכנסו לדיא פאוזה. הבוגרים בוקעים בדרך-כלל בשעות הערב המוקדמות ולעיתים רחוקות קצת לפנות בוקר.


טפילים

צרעה טפילית קטנה בשם:Apanteles saltator ממשפחת ה-Braconidae,תוקפת לעיתים את זחליו הצעירים של הרפרף.