רפרף מסורטט Hyles livornica (Esper, 1780) Striped Hawk-moth\White-lined Hawk-moth

    


תיאור הרפרף

הרפרף הנפוץ ביותר בישראל. מין נודד, מופיע בכל רחבי הארץ. הוא נקרא כך בגלל ציורי הפסים הלבנים הדקים והמתוחים שעל כנפיו הקדמיות. המין מופיע כמעט כל השנה.חודשי פעילותו: סוף פברואר עד נובמבר. מוטת כנפיו מגיעה עד 90 מ"מ.

לעיתים רחוקות נראים הבוגרים בשעות היום.בדרך כלל  הם פעילים בלילה ונמשכים למקורות מפיצי אור.

ניתן למצוא אותם ליד פנסי הרחוב ולעיתים ליד מנורות על קירות בתים. פעילותם מתחילה בסוף פברואר ומתעצמת לקראת הקיץ בתחילת חודש מאי. בסתיו כמותם מצטמצמת,הרפרפים כמעט שאינם מופיעים  ונראים לעיתים פרטים בודדים.אחת לכמה שנים,בדרך כלל בשנה פורייה במיוחד ניתן לראות זחלים רבים באביב על צמחים שונים בחודשי  מרץ-אפריל.

הביצים מוטלות ביחידות או בזוגות על צידו התחתון של העלה.

בתי גידולו: בעיקר פארקים, גנים ציבוריים וגינות.ולעיתים בשטחים פתוחים אחרים.

תפוצתו העולמית:אפריקה, המזרח התיכון, מרכז אסיה, דרום הודו,סין, יפן,דרום-אירופה,מרכז אירופה.

באביב נודד הרפרף צפונה,הוא נודד מצפון-אפריקה לכל אירופה ומגיע עד לסיביר.

פונדקאי הרפרף הם רבים והוא מתקיים על מגוון צמחים רחב ממשפחות שונות:חלמית,עירית גדולה,גפן ,אמיך קוצני,לוע-הארי,חומעה, ארכובית, שבטוט מצויץ, דבקה, על מיני מצליבים שונים ועוד...

הביצה
עגולה, מבריקה, כדורית ואופיינית לרפרפים וצבעה ירקרק מידותיה

כ-1.2x1.5 מ"מ.

הזחל

בבקיעתו אורכו כ-4 מ"מ הוא ירוק בהיר-לבן,ראשו שחור ובקצהו ה"זנב" קצר,מחודד ושחור. הזחלים הבוגרים הם בעלי גוונים שונים: ירוק,ורוד,חום ושחור, צדי גופם צהבהבים ויש עליהם פס לבן מקוטע בכתמים אדומים וראשם שחור או אדום ולרוב מופיע לאורך הגב פס דק אדמדם או אדמדם-לבן.יש דגם בו משני צדי הגב יש שורת עיגולים שחורים שמרכזם לבן או לבן-ורוד ויש דגם נוסף בו יש כתמים רוחביים שחורים גדולים שעליהם בקצה התחתון מופיעים כתמים קטנים בהירים בצבע ורוד או צהוב  המופרדים בקווים צהובים המורכבים מנקודות צהובות קטנות ולאורך צידי הגוף עובר לבן-קרם או צהוב בהיר הנפגש עם הכתמים הבהירים שבקצה הכתמים השחורים הגדולים.ומתחת לפס הבהיר, בין הפס הבהיר לפס הלבן המקוטע בכתמים אדומים צדי הגוף מרוססים בנקודות צהובות. בקצה הגוף יש את

ה"זנב" וצורתו כצורת קרן מחודדת.יש שה"זנב" איננו ויש שקצה ה"זנב" קטום.

אורכם של הזחלים הבוגרים כ-90-70 מ"מ ורוחבם כ-10 מ"מ. בסיום התפתחותם הזחלים עוזבים את הצמחים ויורדים לאדמה ומתחפרים בשכבתה העליונה ואז הם יוצרים סביבם עריסה מגרגירי אדמה ועלים יבשים דבוקים בקורים דלילים.

הגולם

אליפטי ומוארך חום בהיר או צהבהב עם בליטה קוצנית בקצה גופו ואורכו כ-30-45 מ"מ. הגלמים מהדור האחרון בחודש נובמבר נכנסים לדיא פאוזה עד האביב הבא.

רפרף מסורטט מקים מספר דורות בשנה.