יומיים בגליל המערבי – סינגל כברי וסינגל יחיעם 

בתוך בית הבד במעיליא
עניין

רכיבה בשני סינגלים  שנפרצו לאחרונה ע"י קק"ל באזור הגליל המערבי. הסינגלים כוללים קטעי רכיבה יפים מאד בתוך חורש ים תיכוני. בנוסף ביקור במזקקת ערק ובכנסייה במעיליא וגולת הכותרת, ביקור בבית בד עתיק  שפועל כבר  מזה 400 שנה. 

בתוך המזקקה של הארק במעיליא
מעיליא, סינגל כברי ונחל כזיב

אורך המסלול: 32 ק"מ

זמן: 8 שעות כולל ביקורים.

דרגת קושי: קשה, המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים ועלויות ארוכות.

נקודת יציאה וסיום:  חנות האופניים Run o Fun   על כביש מעלות נהריה.

מפות: מפת סימון שבילים גליל עליון. מפת שבילנט גליל מערבי. נכון ליוני 2014 שני הסינגלים  עדיין לא מופיעים על המפה. 

מעיליא, סינגל כברי ונחל כזיב
יום שני: סינגל יחיעם
מפות
הכנסייה במעיליא

תיאור המסלול

13-14 ליוני 2014.  הוביל: ירון פירסט

הטיול התחיל כמו שצריך בביקור במזקקת הערק מצדה שבבעלות וודיע  תושב מהכפר הנוצרי מעיליא. הארק מיוצר בשיטות שהובאו לכאן מלבנון והאלכוהל מופק מענבים. את האניס מביאים מהכפר הסורי כפרון דרך ירדן. הענבים עוברים בישול במיכלי נחושת גדולים והאדים מתעבים לאלכוהל שעובר זיקוק נוסף שבו מוסיפים לו את זרעי האניס שנותנים לערק את טעמו היחודי. הארק האיכותי עבור שלושה זיקוקים וטעמו משתבח ובתאם לכך מחירו (ערק אלוואדי 100 ₪ לבקבוק של חצי ליטר).  מלבד ההסבר שקיבלנו מוודיע, זכינו לסיבוב טעימות מכל סוגי הערק שניתן לערבבו במים קרים שמשנים את צבעו ללבן.  אכן התחלה יפה לטיול. 

רוכבים בסינגל כברי.

משם המשכנו לביקור בכנסיה של מעיליא שנמצאת במרומי החלק העתיק של הכפר. כאן קבל אותנו בסבר פנים יפות ווליאם שהסביר לנו את תולדות המקום. הכנסייה העתיקה  עברה לאחרונה שיפוץ ושחזור יסודי, וגם חלק מהציורים עברו תהליך של שימור באחד המנזרים במדבר יהודה.  מתחת לכנסייה, ברחוב הראשי יש בית בד עתיק שאסור להחמיץ (ניתן לתאם ביקורים בטלפון 04-9975328). הביקור במקום עולה 10 ₪. בעלת המקום,  שומרת על שיטת ההפקה המסורתית ע"י חמור המסובב את אבן הממל הכבדה שמשקלה כ- 4 טון והיא נחצבה לא הרחק מהכפר. בית הבד העתיק קיים כבר 400 שנה וכמעט  שמאום לא השתנה בו מאותם ימים רחוקים. ליטר שמן זית עולה 40 ₪ וטעמו משובח.  כדאי מאד להגיע לכאן בתקופת המסיק שבו המקום פעיל. בית בד דומה ראינו במרוקו בכפרים שבעמק אמלן שמצפון לתפראות. 

קליפת הגזע האדומה של הקטלב.
מסלול הרכיבה התחיל בשביל האופניים שנפרץ ע"י רן מחנות האופניים  שעובר במקביל לכביש וחוצה טראסות חקלאיות. חוצים בזהירות את הכביש וממשיכים בדרך עפר מערבה שעוברת ליד מבנה עתיק שהפך למסעדה יוקרתית.  את סינגל כברי פגשנו מדרום לנווה זיו. הסינגל מסומן היטב  והוא יורד בקטע יפה מאד בתוך חורש. לאחר הירידה השביל מתחיל לטפס  בקטע מדהים בנחל שעל בחזרה לנווה זיו.  
מבצר המונפורט.
בסוף העלייה נעזוב את הסינגל ונמשיך בדרך עפר לאורך נחל נחת שמתחברת לדרך הנופית מנות-מצפה הילה. זו עלייה ארוכה ומונוטונית על כביש עד לפנייה לדרך עפר תלולה היורדת לנחל כזיב. זו ירידה ארוכה ומתישה שמסתיימת בדרך העפר שבנחל כזיב. הרכיבה בנחל כזיב יפה עם תצפיות נהדרות למבצר המונפורט.  
http://www.boker.org.il/meida/negev/desert_biking/challange/galil/pics/monfort.jpg
במעלה נחל כזיב.

אנחנו שחינו בבריכת הדלבים שבקרבת עין טמיר. בשעות הערב אין  כמעט מטיילים  בנחל מה שהופך את הרכיבה למהנה ביותר. הפינאלה הוא העלייה הארוכה מעין זיו למעלות תרשיחא על הכביש אך בסופו של דבר גם היא מסתיימת. ירח מלא שעלה במזרח קדם את פנינו כאשר סיימנו את העלייה, ושפך את אורו המקסים על הרי הגליל שהתעטפו בעלטה של ערב שבת. 

נבחרת הערק המקומית.
יום שני: סינגל יחיעם

אורך המסלול: 27 ק"מ

זמן: 5 שעות כולל רחצה בבריכה במחצבה

דרגת קושי: בינוני

נקודת יציאה וסיום: חניון השיירה כ- 2 ק"מ דרומית לצומת כברי.

מים: ניתן למלא מים בקיבוץ יחיעם.

עונה מומלצת: כל השנה למעט ימים לאחר גשם בו השבילים  יהפכו לבוציים וחלקלקים. 

קייקאים מול חומות עכו. תודה לישראל קיסר

הוביל: ירון פירסט.

נקודת המוצא היא חניון השיירה  שבו מגרש חנייה ומפות של המסלול. אנחנו רכבנו בכיוון הפוך למקובל  ורכבנו לכיוון יחיעם. ההתחלה היא  בשביל שמבצע לולאות (מיותרות לדעתי) דרך יער נטוע ואחר מתחיל לטפס על השלוחות  שמהן תצפית יפה אל הכפר ש'יח דנון  ואל היישוב  כליל. השביל מטפס דרך שמורת יחיעם עד שהוא מתחבר לכביש המוליך ליחיעם. עלייה מתונה תוביל אותנו לגן הלאומי יחיעם שבו מבצר צלבני ששמו הערבי הא קלעת ג'דין.
מעט פרטיםן על שיירת יחיעם במלחמת העצמאות
שמשון הגיבור בסינגל יחיעם.
השרידים שנראים  נבנו ע"י מושל הגליל הבדואי דאהר אל עמר בשנות ה-60 של המאה ה-18.  השביל עובר ליד שרידים של רצפת פסיפס ואחר נכנס בשער מתכת לתוך יער יחיעם. זה קטע יפה מאד שמסתיים בטיפוס לכביש 8833 לפני עין יעקב.  השביל ממשיך ממערב לעין יעקב ויורד לנחל מירב בקטע רכיבה יפה מאד  ואחרי עלייה קצרה הוא שב ויורד לדרך העפר בנחל געתון. 
הבריכה הסודית במחצבה.

האטרקציה הגדולה של הטיול היא בריכת מים מדהימה שנתגלתה בתוך מחצבה. לא הרחק מצומת געתון. כדי להגיע לבריכה צריך לסטות מהסינגל (שעוקף אותה מדרום) ולטפס בדרך עפר לשפת המצוק של המחצבה, ומשם ירידה תלולה מובילה  לשפת הבריכה העמוקה. המים הקרים משיבים נפש בימי הקיץ החמים.  המקום מוכר למקומיים והם  מחנים את הרכבים  ליד תחנת השאיבה על הכביש המטפס לגעתון ומטפסים רגלית בשביל תלול  אל הבריכה. מקום פשוט מדהים! הרחצה הזו בסוף הטיול היא עוד סיבה מדוע כדאי  לרכב את הסינגל בכיוון ההפוך. 

פצוע קל סינגל יחיעם.

ניתן לחזור לסינגל בשביל שמוליך לחנייה ליד תחנת השאיבה.  הקטע האחרון של הסינגל הוא פשוט ומהיר ומתחבר לסינגל כברי. בואכה חניון השיירה. מבין הסינגלים הבנויים, סינגל יחיעם יפה מאד ומעניין לרכיבה ובהחלט נעשתה עבודה יפה בהכשרתו. בשבת בבוקר, יש לא מעט רוכבים לאורכו וצריך לשים לב בייחוד אם רוכבים בכיוון ההפוך.