הר רסיסים ורמת רות- יומיים מדרום לשבטה
רגע של מחשבה בראש מעלה רות
עניין

שני המסלולים עוברים  באזורים לא מוכרים שמעטים מגיעים אליהם.  מרחבי מדבר, שרידי חקלאות עתיקה ורכיבה בשבילי עיזים  וגמלים שנוצרו בזמנים בהם בדואים ונוודים שוטטו באופן תדיר במרחבים הללו. היום עדיין ניתן לראות מעט גמלים בואדיות, אך השטח ברובו הוא שטח אש. למזלנו למדבר יש זיכרון טוב, ושביל שנוצר בו, נותר לזמן רב. 

תצפית ממעלה כבודה
משבטה להר רסיסים דרך גבעות כבודה

אורך המסלול: 43 ק"מ

גובה מצטבר: 660 מטר

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל עליות תלולות ורכיבה בשבילים

נקודת יציאה וסיום: שבטה

מפה: מפת סימון שבילים מס' 16

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

לינה: בשטח בבוסתן חוות מיכאל

מים : בכניסה לגן לאומי שבטה

הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל. הכניסה רק בסופי שבוע      

מסלול נוסף באזור
שקט מנווטים.

הטיול התקיים בתאריכים 27-28.12.13

מגן לאומי שבטה רוכבים  דרומה על הדרך המסומנת באדום (דרך שעוד נרכב עליה מספר פעמים ביומיים הבאים. האזור שמדרום לשבטה משופע בשרידים מרשימים של חקלאות עתיקה שכוללים, טראסות ותעלות הטייה, גדרות אבן ובעיקר אלפי תלוליות ופסי חצץ שפזורים על כל המדרונות ובעיקר על המדרונות המצוררים. התושבים הקדומים של האזור השכילו  בעזרת עבודת כפיים וחכמה לנצל את מי הנגר באזור המדברי הזה ולגדל ענבים, זיתים ושעורה ללא השקייה נוספת. יתכן שהאקלים בתקופה הביזנטית היה לח יותר מהאקלים כיום וזה איפשר את קיום חקלאות מי הנגר  (ועל כך יש וויכוח בין החוקרים) או שפשוט הגורם האנושי הוא הסיבה לשקיעתם של הערים הביזנטיות בנגב.  

תצפית מהר רסיסים

לאחר כ- 2 ק"מ  רכיבה על הדרך פנינו שמאלה וטיפסנו על גבעה שעליה תלוליות בולטות וכן פסי חצץ . ממול הר נצר ודרומה יותר גבעות כבודה שלשם מועדות פנינו. רוכבים במגמה דרומה על דרכי עפר ושבילים על גבי אבני צור שלא מטיבות עם הצמיגים עד ההתחברות עם דרך העפר המטפסת ממערב על גבעות כבודה. הדרך מסתיימת בנקודת תצפית יפה אל כל המרחב של נחל לבן והמצוק של רמת מטרד שסוגר עליו מדרום. מצפון החלק המערבי של הר בוקר. נמשיך עם השביל לאורך כלח הרכס של גבעות כבודה עד הירידה בפינה הדרום מזרחית . זהו נקב תלול במקצת, אבל ברובו רכיב. 

תמונה קבוצתית

ההמשך הוא לכיוון הר חרוטי בולט במצוק מדרום שבסמוך לו הדרך מטפסת אל רמת מטרד. רוכבים  בכיוון כללי על שבילים ודרכים ובדרך חוצים מספר ערוצים לא גדולים עד שמתחברים  לדרך העפר שמימין להר החרוטי (נ.ג. 636). הקטע הראשון של העלייה נסתר כי הוא עובר בואדי. זוהי למעשה העלייה היחידה האפשרית לרמת מטרד. העלייה תלולה מאד ועל דרדרת, כך שאין סיכוי לרכב בה.  בסוף העלייה תצפית יפה לכל המרחב של שבטה. 

ממשיכים עם הדרך  לכיוון הר רסיסים (השם הולך אחרי השם הערבי רסיסיה כלומר החפור) שבדרך עוברים מספר התפצלויות וצריך לשים לב לא לטעות. המטרה היא לעבור את הירידה לנחל רסיסים ולהמשיך ברמה שמדרום לו. הדרכים כאן נוחות. ממשיכים מערבה על הר רסיסי, בנוף יפה, כאשר מדרום ניתן לזהות את שלוחת קדש ברנע.  מגמת פנינו, היא לאתר את שביל הירידה לבאר משאבים.  נקודת ציון טובה היא השלוחה עליה האתר מתקופה הברונזה התיכונה שכולל מספר מבני אבן עגולים. ממול ניתן לזהות יפה קוליס שמטפס על הצלע הצפונית של הנחל.  הקטע הראשון של הירידה קשה לרכיבה בשל אבנים רבות , אך לאחר מכן ניתן לרכב למטה. עד לבית קברות בדואי עתיק שבו מספר גלי אבנים. הבאר החרבה נמצא בקרבת בית הקברות ועליה מבנה הרוס. מן הסתם באר רסיסים ידעה ימים טובים. עומק הבאר כששה מטרים. רסיסיה בערבית זה חפירה וזה כמובן קשור לחפירת הבאר. הבאר היא צומת של מספר שבילים  שמעידים שבעבר היא הייתה מקור מים חשוב לבדואים באזור. 

מהבאר נטפס צפונה על שביל שמגיע לאוכף שממנו נרד שמאלה לכיוון הדרך המסומנת באדום. מכאן  כ-11 ק"מ רכיבה עד שבטה. צריך לשים לב שבשלב מסים הדרך פונה ימינה ואילו הדרך היותר  ברורה ממשיכה צפונה. כדאי להשתדל ולעקוב אחר הדרך המסומנת באדום, כי היא הקצרה ביותר.  בדרך חולפים על פני עץ שיטה אטלנטית גדול שגדל בשולי אפיק הזרימה של נחל לבן.                                                                     
אלה אטלנטית בערוץ נחל לבן
משבטה להר ספון ולרמת רות

אורך המסלול: 31 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה בשבילים צרים ויש קושי ניווט

נקודת יציאה וסיום: שבטה

מפה: מפת סימון שבילים מס' 16

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל. הכניסה רק בסופי שבוע. יש להיזהר מנפלים ומכל מיני חפצים לא מזוהים.         

תצפית ממצודת רביב
הר ספון נמצא מדרום מערב לשבטה והוא הקצה שלנר שולחן ארוך שלמעשה  מהווים  חלק מהמבנה הגיאולוגי של רמת עבדת. ממגרש החנייה נרכב פשוט מערב ונחצה את נחל לבן. ניתן כבר לזהות את הדרך שעולה להר ספון מדרום לנ.ג. 385. בדרך חולפים על פני גבעות המכוסות פסי אבנים, מישהו ערם את האבנים לשורות מקבילות לאורך המדרון.  בסמוך לפסים בואדי  חלקות עם טראסות. יתכן והפסים המגורפים הגבירו את  הנגר לחלקות, אך מצד שני פסי האבנים עצמם היוו מכשול. מעניין לבדוק את זה בניסוי. העלייה למעלה מעט תלולה אבל קצרה. הדרך ממשיכה דרומה לאורך שלוחה צרה. 
רוכבים על רמת רות.

מהר ספון דרך שממשיכה דרומה לכיוון נחל רביב ודרך שממשיכה מערבה על שלוחת סכין. נמשיך מערבה ולאחר כק"מ נזהה  דרך שיורדת בשיפוע לא אנושי. נרד ברגל ואחר בסינגל לואדי שלמטה. נמשיך מזרחה ואחר דרומה עד שנגיע למרגלות מצודת רביב, שנראית כגל אבנים טבעי  בקצה השלוחה. למצודה עולים ברגל. למעלה מבנה מרובע הבנוי אבנים גדולות.. זוהי מצודה מהתקופה הישראלית שכמוה יש עוד רבות בנגב. מעניין מהיכן לקחו אנשי המצודה את המים בעבר. המצודה כיום היא מקום שכוח אל שמעטים שמעו עליו. מהמצודה תצפית יפה אל רמת רות בדרום אל כל אזור קציעות וניצנה במערב ואל רמת מטרד במזרח. 

מתקנים פנצ'ר.

מצודת רביב נמשיך בנח לרביב כ-ק"מ לכיוון דרך עפר שמטפסת  לרמת רות. הדרך מסתיימת במחפורת וממנו ממשיכים בנק'ב שעובר לאורך הצד הצפוני של רמת רות מכאן מתחיל קטע רכיבה טכני, הדורש מאמץ רב. במספר מקומות השביל צר מאד ועל שפת מדרון תלול. זהו קטע רכיבה מדהים לאורך מספר ק"מ. השביל עובר מתחת לקו הרכס. וממשיך עד לרמת רות. צריך לנסות להיצמד אליו עד לשביל ההולך דרומה ויורד במעלה שקראתי לו מעלה רות  (ראה מסלול קודם).  השביל הזה שייך לרשת השבילים שהובילה לבאר רסיסים. בכלל כל המדרונות של רמת רות והר רות מכוסים בצפיפות בשבילי עיזים המעידים על כך הרעייה האינטנסיבית שהייתה באזור.   כדי להתחבר למעלה רות יש לחצות את דרך העפר ממערב לנ.ג 502 ולהמשיך בכיוון כללי דרומה בקוליס שמטפס  עד לשפת המצוק שממנו תצפית נהדרת על כל המרחב של שלוחת קדש ברנע ואף הר חורשה, אי שם הרחק בדרום.  

לאחר הירידה מהר רות חוברים לדרך האדומה ומשם שועטים בחזרה לשבטה (כשעה רכיבה).