אל קניוני נחל דרס ונחל טרף
השביל בירידה לנחל טרף
עניין
מסלול אתגרי מדהים בשני קניונים יפים ובלתי מוכרים היורדים מהר טרף אל נחל חוה. מפלים, שבילים, ותצפיות נהדרות. המסלול מיועד רק לרוכבים מנוסים ולכאלה המוכנים פיזית ונפשית לטפס עם האופניים ברגל ויודעים לנווט.
נחל חווה
מידע
אורך המסלול: 26 ק"מ
זמן: 10 שעות
דרגת קושי: אתגרי
נקודת יציאה וסיום: חניון לילה בנחל חווה ליד מסילת הברזל המחברת את אורון עם מפעל הפוספטים נחל צין.
עונות מומלצות: יש להימנע מטיול בקיץ, ובכל מקרה להצטייד ב-5 ליטר מים לאדם.
לוגיסטיקה: אנחנו השארנו רכב שטח ליד חניון הלילה בצמוד למסילה והוא נשאר ללא פגע. לחלופין ניתן לתאם הקפצות בהלוך ובחזור.
מפות: מפות סימון שבילים מספר 15 ו-17.
ציוד מיוחד: פנס לרכיבה בלילה. קיים סיכוי גדול לרכב חלק מהמסלול בלילה.
"סלע הצב " בנחל דרס
תיאור המסלול
13.10.06 יחד עם גיא כנען ושי ניר.

מחניון הלילה שבנחל חווה נרכב במעלה הנחל שמתחתר בין קירות סחף ונחלוף על פני הפנייה ימינה של ד'רב אל סלטאנה שמסומנת באדום וממשיכה אל הערבה. פונים ימינה בפיצול הואדיות ומגיעים לאחר כ-800 מטר לקניון קצר ויפה החתור בסלעי גיר. בקניון גבים המתמלאים במים לאחר שטפונות. עוקפים את הקניון ומגיעים למפגש הנחלים טרף ודרס. נפנה ימינה ונתחיל לעלות בנחל דרס לאחר כ-400 מטר מגיעים לקניון קצר. השביל עוקף אותו משמאל, אך כדאי להשאיר את האופניים וללכת ברגל עד לתחילתו שם גדל עץ חרוב גדל מימדים- מראה מדהים וצריך לשפשף את העיניים שאכן המראה הוא אמיתי ולא חזיון תעתועים. עץ חרוב זה הוא יחיד במינו בכל האזור וקשה להבין כיצד הוא מצליח לשרוד באיזור שחון זה. האם הוא שריד לאקלים לח יותר ששרר בנגב בעבר או שמא הוא ניטע על ידי מישהו? אני מניח שהאפשרות השנייה מתקבלת יותר על הדעת.
עץ החרוב בנחל דרס
השביל עוקף את הנקיק משמאל ואחר יורד לואדי. לאורך נחל דרס סימון שבילים כחול ישן זכר לימים שבהם מסלול זה היה מוכר (לא ברור לי מדוע לא חדשו את הסימון של מסלול ההליכה הזה שנותר ליודי ח"ן בלבד...). נמשיך לרכב ונחלוף על פני מחשוף יפה של אמוניטים גדולים מתצורת דרורים. האמוניטים בעלי צורת ספירלה נחשפו והם מזכרת לתקופות גיאולוגיות שבהן איזור הנגב היה מכוסה בים (לפני 65 מיליון שנים). המוניטים חשובים מאד לתארוך שכבות גיאולוגיות ובדרך כלל הם מאובנים מנחים, כלומר זיהוי מין האמוניט מאפשר לתארך את התקופה. כדאי לשים לב לקוי התפר המשוננים שהפרידו בין תאי האמוניט שהיה רכיכה שחייה בים והיה מסוגל לצלול לעומק של 600 מטר. קווי התפר הללו הם עוד סימן חשוב בהגדרת סוג האמוניט והם התפתחו במהלך האבולוציה מקוי תפר פשוטים לקוי תפר מורכבים בעלי אופי פרקטלי.
קווי התפר של אמוניט בנחל דרס
השביל ממשיך ואחר יורד שוב לואדי. ממשיכים לרכב בעלייה מתונה עד למפל גדול שחוסם את האפיק. בתחתית המפל סלעים המסודרים כמו אבני דומינו. המעקף הוא שוב משמאל. לאחר ק"מ וחצי נוספים מגיעים למפל פרסה שגובהו כ-40 מטר והחוסם את כל האפיק. בראש המפל שכבות כהות של צור. שביל תלול מצד שמאל מאפשר לעקוף את המפל. ע"פ המפה זהו המקום של עין צווינאת, אך מראש המפל לא הצלחנו לזהות את המעיין שאמור להיות נביעה קטנה. כ-100 מטר לאחר המפל מגיעים לפיצול ואדיות. נמשיך בערוץ הרחב השמאלי העולה לכיוון דרום מזרח שבו יש גם סימון כחול. כאן מתחיל קטע טיפוס רגלי ארוך. השביל עולה לאורך משטחי סלע ואחר מטפס למעלה ומגיע למשטח חנייה קדום שמפוזרים בו מעגלי אבנים. מכאן מתחיל קטע רכיבה מדהים לאורך השלוחה של הר טרף בשבילים קדומים וצרים החוצים מידי פעם משטחי צור כהים.
צריך לנסות ולרכב על שיא השלוחה ולא להתפתות ולרדת בערוצים העליונים שהם יובלים של נחל טרף. השביל הוא יחסית ברור ואיתו נגיע להר טרף- נ.ג 584. את צידו הדרומי של הר טרף תוחם מצוק שמתחתיו מתפתל ואדי שהוא יובל של גדול של נחל טרף. כדאי לעצור לתצפית אל איזור בקעת אבו טריפה ואל המרחב של הר אנמר והר מרזבה. שתי דרכי עפר בולטות בנוף, האחת המובילה לעין אום צלח והשנייה מחברת את בקעת אבו טריפה עם ד'רב אל סלטאנה.
מפל "ההדומינו" בנחל דרס
מהר טרף ממשיכים בשביל מדהים העובר במספר קטעים על פי התהום. השביל יוביל אותנו אל נ.ג 572 ושלוחת סכין שעליה גלי אבנים הבולטים למרחוק (מעניין מי בנה את הרוג'ומים הללו?). הלאה משם נשקף הר ההר ומאחוריו המצלעות של רכס חצרה. הרכיבה על שלוחת הסכין היא מדהימה ואחר מתחילה ירידה תלולה על גבי דרדרות אבנים בשביל שגולש למטה אל אפיק נחל טרף ועוקף מפל שגובהו כ-8 מטרים. נחל טרף הוא ואדי אבו טריפה – נחל אבי האשלים, נקרא על שם עצי האשל הרבים הגדלים באפיקו. ניתן לרכב בערוץ עד למפל שנעקוף אותו משמאל. השביל מטפס ואחר יורד לאפיק שנהפך לקניון עמוק שבו ארבעה מפלים. אנו כאן נכנסו לחשכה ולכן טפסנו בשביל שעלה בצד הימני של האפיק מזרחית לנ.ג 449 ועקף את כל הקטע הקניוני. במפה מסומן נק'ב העוקף את הקטע הקניוני ממזרח במקביל נחל טרף, אך בשל החשכה ויתרנו על הניסיון לחפש אותו והחלטנו להמשיך בדרך העפר.
תצפית מהר טרף
השביל מטפס מעל למצוק גבוה מתחבר למעלה לדרך עפר היורדת צפונה ממערב להר ארחות. מכאן רכבנו לאור פנסים ששמי הנגב זרועי הכוכבים מעל לראשינו. מידי פעם ניתן היה לראות את האורות של מפעל הפוספטים נחל צין. דרך עפר זו התחברה לאחר כ- 3 ק"מ לד'רב אל סלטאנה המסומנת באדום. שלושה ק"מ נוספים של רכיבה הביאה אותנו אל חניון הלילה של נחל חווה ולסיום המסלול.
שביל הרוג'ומים
מקורות
מטיילים בנגב- יעקב עיני, ערן דורון. טבע הדברים, 2004.
מפות
הכין: גיא כנען
במפה מופיעים שתי האפשרויות לסיום המסלול. הימנית בה אנו בחרנו היא- דרך עפר.
מפת המסלול בקנ"מ 1:50,000