הר הנגב הגבוה- אל קו k המסתורי ונחל אשחרים
קו k ליד הר רמון
"קו הוא מעין קיר מאורך הבנוי משתי שורות של אבנים גדולות, שביניהן מילוי של עפר ואבנים קטנות. גובהו נע לרוב בין 0.6-0.8 מטר, עוביו כ-1.2 מטר בקירוב, אורכו נע בין מטרים ספורים ועד מספר קילומטרים והוא ישר לחלוטין."

מתוך עבודת גמר של יעקב ורדי בהנחיית ד"ר רודולוף כהן – מבנים שמהותם אינה ידועה מתקופת הברונזה התיכונה א' בהר הנגב.
עניין
התנ"ך והארכיאולוגיה - מסורת מול מדע (דעת מרכז לימודי יהדות ורוח) - בקישור זה ניתן למצוא מאמר מרתק של דניאל משה לוי ויוסף רוטשטיין, הדן בשאלה האם תקופת הברונזה התיכונה א' היא תקופת יציאת מצריים?
קו K ליד הר רומם
עניין
במסלול זה נרכב לאורך שבילי גמלים קדומים באזור הר הנגב הגבוה מערבית למכתש רמון. באביב הואדיות מכוסים בשלל פרחים מרהיבים. בתקופה זו גם האלות האטלנטיות מלבלבות בצבע ירוק עז הבולט על רקע המדרונות החשופים. נחלוף ליד קו k שהוא קו אבנים המתחיל בהר רומם ונמשך לאורך כ-4.6 ק"מ עד הר רמון. לארכיאולוגים עדיין אין הסבר מניח את הדעת, מי בנה את הקו ולאיזה מטרה הוא נועד.
בסוף פברואר פורחים כאן שקד הרמון ואירוס עוזיה ובתחילת מרץ פורח צבעוני ססגוני ובסוף מרץ פורים השמשונים, מצילות ארוכות עוקץ ועריוני צהוב. (ראה מידע נוסף במדריך מפה – טיולי פרחים)
האלות האטלנטיות בראש נחל אשחרים
מידע
אורך המסלול: 19 ק"מ
זמן: 5.5 שעות.
דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וכן קטעי הליכה רגליים.
נקודת התחלה וסיום: חניון בורות לוץ. (הכניסה לחניון היא מכביש צומת הרוחות צומת הר חריף כ- 56 ק"מ מהמדרשה.
עונה מומלצת: אביב.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 18 – מערב הר הנגב.
שביל לפרא בין הרים
פירוט המסלול:
מחניון בורות לוץ נרכב בחזרה לכיוון הכביש ומעט לפני ההתחברות לכביש נפנה ימינה לדרך עפר המטפסת אל הר רומם שרומו 1022 מטר. בסוף העלייה נזהה מספר טומולי שהם גלי אבנים גדולים ששמשו לקבורה בתקופת הברונזה התיכונה א' (MB1) לפני כ-4000 שנה. מגל האבנים הגבוה ביותר נזהה קו אבנים נמוך הממשיך לכיוון מזרח וחוצה את הואדי הקרוב (אזימוט 98 מעלות). הארכיאולוגים קוראים לקו זה קו k והוא נמשך כ- 4.6 ק"מ לכיוון הר רמון שבו רכוז מרשים נוסף של טומולי. הקו מחבר מעגלי אבנים וגלי אבנים מעגליים או מלבניים שהם כנראה מקדשים פתוחים. השאלה שמטרידה את החוקרים היא כמובן מה היתה מטרתו של קו זה בנייתו דרשה בואדי משאבים אדירים בתקופה הקדומה. ההשערות הרווחות הן שהוא שמש להגנה בפני שבטי המדבר (קשה להניח שחומה נמוכה שכזו יכולה לעצור שודדים), או מניעת הפיזור של עדרי הצאן. התיאוריה הרווחת כיום היא שמהות הקו היא פולחנית וקשורה לפולחן המתים (ראה הרחבה בקישור הבא). מה שיפה בכל העניין שעדיין הנגב טומן בחובו חידות שכל אדם חושב יכול להציע פתרונות מקוריים משלו או לפחות להיות שותף לפתרונה של החידה. מהר רומם תצפית יפה צפונה אל הואדיות היורדים מהר חריף אל נחל חורשה וכן מזרחה אל הר רמון שהוא הגבוה בהרי הנגב.
מפה סכימתית של קו K
יעקב ורדי – מבנים שמהותם אינם ידועה מתקופת הברונזה התיכונה א'
Ley lines קווים במקומות נוספים בעולם
כחלית ההרים
מכאן נמשיך בדרך העפר המסומנת באדום ונרד אל הכביש המוביל אל הר חריף. נמשיך כ-200 מטר מערבה ונעזוב את הכביש לטובת שביל היורד לתוך ערוץ נחל אשחרים. הרכיבה בשביל יפה והוא מתחבר ליד רכוז של שלוש אלות אטלנטיות מרשימות וביניהם צמחי קרקש, ושלל פרחים באביב. נחל אשחרים קבל את שמו בזכות עצי האשחר נמצאים בו. בתחילה השביל עובר בערוץ ומעט קשה לרכב אך מיד לאחר מכן הוא נעשה ברור וניתן לרכב לכל אורכו כאשר מידי פעם הוא חוצה את הערוץ מצד לצד. רב הצמחייה מרוכזת בערוץ ואילו המדרונות חשופים כמעט לגמרי אך מידי פעם נחלוף ליד רכוז יפה של פרחי כחלית ההרים שהיא צמח אופייני לאזורים הגשומים יותר של הארץ. לאורך הנחל מספר עצי אלה נוספים בעלי גזעים מסוקסים וכאלה שחלקים מהם מתו וצנחו על הארץ, יתכן מפגיעת ברק או פשוט כתוצאה ממדיניות השרדות של העץ. הנחל מבצע פניה מערבה בסמוך למספר גלי אבנים ומעגלי אבן ואחר ממשיך דרומה ושב ופונה מזרחה בסמוך לטראסות קדומות שנשתמרו היטב.
עוד על אלות אטלנטיות
פריחת האביב בהר הנגב הגבוה-חבלבל כפני וקחון הנגב
השביל מוביל אותנו אל נחל לוץ (ואדי לוצאן, האם נחל השקדים לוז בערבית?) שערוצו הרחב והחולי מעיד על השטפונות שעוברים בו. אגן הניקוז של נחל לוץ המתחיל במורדות המערביים של הר רמון הוא למעשה חלק מאגן הניקוז העצום של ואדי אל עריש. הדרך במעלה נחל לוץ מתישה מעט בשל החול הטובעני וכדאי לרכב מעל האפיק ולחפש קרקע נוקשה יותר. נרכב עד האלה האטלנטית המרשימה במפגש נחל אליצור היורד מהר לוץ. כדאי לשים לב שבשל עוצמת השטפונות בנחל לוץ האלות האטלנטיות אינן צומחות ממש בערוץ אלא גדלות במדרגות מעל הערוץ. מטרתנו היא לחזור בשביל העובר בשלוחה שממזרח לנחל שקדים. מהאלה הגדולה נחצה את נחל לוץ ונמשיך מזרחה למרגלות הגבעה ואחר נטפס לאורכה עד שנפגוש בשביל הגמלים. באזור יש רשת שלמה של נ'קבים קדומים ששמשו את הנוודים שחיו באזור בעבר. היום השבילים הללו נזנחו, אך עדיין קל להבחין בהם בשטח. צריך לזכור שהכיוון הכללי שלנו הוא צפון ובהתאם לכך לבחור את השביל הנכון בצמתים. השביל מתחיל לטפס ובחלק מהקטעים נאלץ להרים את האופניים על הגב, אך ניתן לרכב כ-90% מהשביל הנהדר הזה. השביל יורד לפיצול הגאיות שמדרום לנ.ג 985 שבו מספר מעגלי אבן וממש מתחת למפל עץ אלה אטלנטית גדול. באביב הצבע השולט כאן הוא ירוק זרחני של שיבולים המתנודדות ברוח-מדהים! השביל ממשיך על השלוחה המזרחית ואחר טיפוס רגלי קצר נחבור לדרך העפר היורדת למעלה ערוד ממש בסמוך לכביש.
עוד על נחל לוץ (ממאגר המידע של מדרשת שדה בוקר)
רכיבה על הנ'קב
ביבליוגרפיה
הר הנגב- נופים וטיולים בעריכת זאב משל-סיור י', נחל שקדים – נחל אשחרים. משרד הבטחון 1991.

טיולי פרחים- 41 מסלולים עם צבע – אבי שמידע – הגר לשנר, הוצאת מפה 2003.
אחו בהר הנגב
מפות
מפה בקנ"מ 1:250000
מפה בקנ"מ 1:50000