אל רכס מנוחה, קניון נחל ורדית וחזרה דרך נחל פארן
נוף בגבעות בוהר
"עד איל פארן אשר על המדבר" בראשית יד, 6.
גלרית תמונות
מידע
אורך המסלול: 50 ק"מ
זמן: 9 שעות
דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה בשבילים וכן הליכה רגלית בקניון ורדית.
נקודת התחלה וסיום: פונדק 101 מצפון לצומת מנוחה.
מפת סימון: מפת סימון שבילים מס' 17 הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב.

הערה: המסלול עובר בשטח אש. דרכים רבות המופיעות בשטח אינן מסומנות במפה. כמו כן חלק מהשבילים המסומנים במפה הם למעשה דרכי עפר צרות.
מושב פארן
עוד על נחל פארן-ספי בן יוסף
תצפית צוקי פארן
רבדות עשת
עניין
האזור התחום מדרום על ידי כביש צומת ציחור-צומת מנוחה ובצפון על ידי נחל פארן כמעט ואינו מטוייל. באזור זה עובר קמר צניפים-עשת שהוא הדרומי בקמרי הנגב. הנחלים היורדים אל נחל פארן הם רחבים ובהם עצי שיטים ונוף דמוי סוואנה שניתן לראות בו עדרי צבאים. נחל פארן הגדול בנחלי האכזב בארץ תחום מצפון על ידי צוקי חדוד המזכירים את מצוק הצינים והם הקצה הדרומי של רמת ברק בה התחתר נחל ורדית שיצר בה קניון נהדר.
רוכבים בדרך לעמק דממה
פירוט המסלול
נצא מפונדק 101 ונעקוף אותו מצפון ונמשיך בדרך עפר מערבה. דרך עפר זו חוצה את גבעות מנוחה ואחר את גבעות בהר הנקרא כך על שום הצבע הבהיר של סלעי הגיר. נמשיך ונטפס בואדי עד לאוכף שמדרום לנ.ג 355 הנמצא בין הר עשת להרי רבד. מכאן תצפית נהדרת אל תלם עשת בצפון ואל נחל עשת העובר מתחתינו. נרד בדרך עפר תלולה אל נחל עשת ונרכב לאורכו. בנחל גדלים עצי שיטים ובחלקו העליון נזהה שביל שיוביל אותנו אל קו פרשת מים מקומי. מכאן שוב מרחבים ריקים ולבנים ובתוכם מבצבצים גבעות משאר חרותיות כמעין פירמידות. המשך הרכיבה הוא לכיוון דרום מערב על משטחים בהירים ולבסוף נתחבר לדרך עפר היורדת לעמק דממה. לפני ההתחברות עם הכביש נפנה לדרך עפר טובה (לא מסומנת במפה) המטפסת במתינות ועוברת מימין לכיפת חמדה ונ.ג 320 ויורדת באחד היובלים ללא שם של נחל ציחור.
נחל פארן לפני התרחבותו
הנוף הוא דמוי סוואנה, עצי שיטים פזורים לאורך האפיק וכן ראינו עדר צבאים מדלג בחינניות. בחלקו האחרון הואדי יוצר קניון קצר ודרך העפר ממשיכה מימין לתצפית נהדרת על אפיקו של נחל פארן הוא ואדי ג'ירפי. כ-קילומטר מזרחה לנו נחל פארן נפתח מואדי שרוחבו 200 מטר לנחל רחב שרוחבו 600 מטר ואחר מספר ק"מ. זהו מעין צוואר בקבוק הנסגר מצפון על ידי צוקי חדוד. את קטע הירידה האחרון נלך ברגל וההתחברות אפיק היא ליד המפגש בין הדרך המסומנת בכחול המגיעה מנחל ציחור לבין הדרך המסומנת בשחור העוברת לאורכו של נחל פארן. בשני דפנות הואדי חורשות אשלים הנמשכות במקביל לקירות הואדי. כנראה שבגלל עוצמת השיטפונות העוברים באפיק אין העצים יכולים לשרוד במרכז הואדי אלא רק בשוליו.
קניון נחל ורדית
נמשיך בדרך העפר ונפנה שמאלה לתוך נחל ורדית. נחל ורדית יצר ברדתו מרמת ברק האיאוקנית אל נחל פארן, קניון קצר מרשים היורד במספר מפלים שבתחתיתם בריכות מים (ב-24.1.04 היו ריקות). ניתן לרכב בתוך הקניון עד תחילת הטיפוס. במפלים הותקנו סולמות חבלים ובכל מקרה יש להיזהר ולהשמר מהחלקה. מקירות הקניון משתלשלים צמחי צלף. נחל ורדית נקרא על שם הציפור ורדית סיני שנצפתה באזור והוא אחיו הצעיר של נחל ברק שגם הוא יוצר קניון מרהיב ביורדו אל נחל פארן. ורדית סיני היא ציפור קטנה החיה במקומות צחיחים וסלעיים, אך זקוקה מקור מים בטווח סביר וניזונה בעיקר מזרעים. בישראל היא יציבה נדירה עד מצויה באזורי מדבר ההררים ובואדיות (בעיקר מעל רום 500 מטר) במרכז ובדרום מדבר יהודה וכן בנגב ובהרי אילת.
קניון נחל ורדית מבט ממעל
הדרך חזרה היא בדרך העפר העוברת במורד נחל פארן. זוהי דרך חצצית ומעצבנת מעט אך במגמת ירידה. ממול ניתן לראות את החומה הגבוהה של הרי אדום וניתן לזהות את ג'בל הארון המזוהה כהר ההר. לפני מושב פארן נפנה ימינה ונרכב על סוללת סכר שנבנה כדי לעצור את מי השיטפונות ואחר נחצה את המושב ונמשיך במגמת עלייה על הכביש בואכה 101.
נחל ורדית-עדשת צור בקיר הקניון
ספרות
הציפורים- לקסיקון מפה והוצאת הקיבוץ המאוחד 2003.