גבעת מדור בעין הגיאולוג
גבעת מדור אינה עונה ...
כתב: עופר שמואלי. צלם: חזי יצחק
בשולי בקעת אורון, בין שפכי נחל מדור ונחל עפרן, ניצבת גבעת מדור, בולטת בגוונים הבהירים שלה על רקע הסלעים הכהים של קמר חתירה מצפון לה. גבעה דומה אם כי גבוהה יותר והרבה יותר מפורסמת, מצויה גם בבקעה הבאה- בקעת צין שבשולי קמר חצירה. הגבעה השניה מוכרת לנו בשם הר צין או בשמה הקודם " הור ההר".
שתי גבעות שונות מעט במראן, אך זהות לחלוטין בהיבט הגיאולוגי. במבט בוחן ניתן להבחין כי שתי הגבעות עונות לתופעה המוכרת בשם הר שולחן. בדומה גם להר צרור וחוד עקב גם כאן, בסיס ההר בנוי סלע רך שיוצר מדרון מתון ומעליו גג קשה שיוצר מצוק אנכי.
חתך הסלעים החשוף בשתי הגבעות, מזכיר מאוד את החתך החשוף במצוקי הצינים הנשקף מול מדרשת בן גוריון. הבסיס הרך בנוי מסלעי חואר וחרסית ומעליהם סלעי גיר וקרטון המשלבים בתוכם גם עדשות של צור. הדמיון אינו מקרי כמובן והוא מסגיר את ההסטוריה הגיאולוגית של אזור זה:
מבט מההשביל המטפס לראש הגבעה
‏א. ים רדוד משקיע אופקית את חתך הסלעים הבונה את הקמרים בנגב.
‏ב. בעקבות התנגשות רחוקה בין לוח אפריקה ולוח אירואסיה, מתקמט כל חתך הסלעים ויוצר נוף של קמרים וקערים הקבורים בים.
‏ג. המשך השקעה בים מביא למילוי של הקערים ויוצר שוב קרקעית אופקית שקוברת בתוכה את הנוף המקומט.
‏ד. האזור כולו מתרומם כגוף אחד והים נסוג מן האזור ונעלם לצמיתות.
‏ה. בעידן היבשתי שנוצר, שולטים כעת תהליכי בלייה וסחיפה שמסירים וחושפים מחדש את התבליט הקדום ויוצרים את הנוף כפי שהוא מוכר כיום.
גבעת מדור - מבט ממזרח
גבעת מדור כמו גם הר צין ורמת עבדת כולה, אינם אלא שרידים מאותו מילוי צעיר של הקערים שהיה גם ראשון להיחשף בתהליכי הבלייה ומצא את דרכו אל הבקע או אל הים התיכון.