מסלול מעגלי ברכס חלוקים: נחל הרועה- נחל ללא שם- נחל נוקד
נזילה אשתו של סאלם אבו ג'לידן
עניין
המסלול עובר בנוף טיפוסי של רמת נגב, חוות בודדים, ואדי ללא שם ועץ שיטת נגב גדול ואולי גם עדרי בדואים. בסתיו פריחת חלמוניות במורדות המזרחיים של רכס בוקר.
אחוות לוחמים
מידע
אורך המסלול: 16 ק"מ
זמן: 2.5 שעות
דרגת קושי: קל
נקודת יציאה וסיום: חניון הרועה מול תחנת הדלק ליד קיבוץ שדה בוקר
עונה מומלצת: כל השנה , בקיץ ניתן לרכב לאור ירח או אחר הצהריים.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 15, הנגב התיכון.
מסלול מעגלי נוסף באזור
תיאור המסלול (21.6.07)
מחניון הרועה נרכב לאורך דרך העפר בנחל הרועה. נחל הרועה חוצה את רכס חלוקים ומתחבר לנחל בוקר. לפני הסכר בנחל בוקר נפנה ימינה עם דרך העפר לכיוון חוות הבודדים: זית במדבר וחוות נחל בוקר של משה זוהר והילדה. את משה פגשנו בעיצומה של הכנת חלקה לשתילת זיתים. כדאי להביט מעט דרומה ולזהות את הדיקה של נחל הבשור בו הוא פורץ את קמר הר בוקר. פירוש המילה דיקה הוא מקום צר והדיקה המפורסמת ביותר היא זו של ואדי אל עריש החוצה את הקמר של ג'בל הלאל בצפון סיני. דיקת הבשור ידועה אצל הבדואים בשם דיקת על עמרין.
חוות נחל בוקר
החווה נמצאת בקרבת שמורות החלמוניות ובסתיו כדאי לסטות מן המסלול ולבקר באתרי הפריחה. באיזור החוות גם שתי מצודות ישראליות מהמאה העשירית לפני הספירה, מיצד אצבוע ומיצד רתמה. בנגב כ-50 אתרים מיצדים מתקופה זו והחוקרים עדיין נחלקים על תיארוכם ועל האוכלוסייה שהתגוררה בהן.
נחצה את הכביש ונחלוף על פני הכניסה לנחל נוקד ונמשיך צפונה עוד כ-800 מטרים עד הכניסה לואדי גדול ללא שם שנכנס פנימה לתוך הרכס. לאורך הואדי עוברת דרך עפר טובה (אינה מסומנת במפה) שעולה בשיפועים נוחים. החלקים העליונים של מדרונות הואדי הם משטחי סלע של תצורת שבטה ומתחתיהם מדרונות עפר תלולים פחות. נרכב לאורך דרך העפר המתפתלת במעלה הואדי כ- 4 ק"מ עד שנזהה קוליס העולה במדרון הימני. טיפוס קצר יביא אותנו לנ.ג. 606. מכאן תצפית יפה על קמר חלוקים, ועל רכס חתירה. ממש מתחתינו מתחילה דרך עפר נחמדה היורדת בהמשכו של נחל נוקד. הדרך חוצה טראסות חקלאות עתיקה. בדרך פגשנו מספר רועות צאן בדואיות ואישה אחת זקנה ומקסימה (אשתו של סלמן אבו ג'לידן מנחל דבשון). העדרים והבדואיות היוו תפאורה לואדי ואפשר היה לחשוב לרגע שחזרנו אחורה בזמן.
תחילת הירידה לנחל נוקד
דרך העפר מתחברת עם דרך העפר המגיעה לעץ שיטת הנגב מאתר חלוקים. כדאי לפנות ימינה ולבקר בעץ שיטת הנגב האדיר והבודד שנתן לנחל את שמו העממי "נחל עץ". העץ הוא אתר חביב על מטיילים לפיקניקים וקומזיצים והוא יחסית קרוב לכביש.
אחר נחזור ונטפס חזרה אל קו הרכס ונרד למיצד חלוקים ולכביש ירוחם- שדה בוקר ואל סיום המסלול.
מפות