במורד נחל חתירה
הכתובת בראש מעלה פלמ"ח
"נתיב לנשר בשמיים
שביל לפרא בין הרים
מול אויב דרכנו יעל
בין נקרות ובין צורים"

מתוך המנון הפלמ"ח- זרובבל גלעד
המסלול מוקדש לפלוגה ג' של הפלמ"ח שפרצה את השביל ב-1944.
המנון הפלמ"ח (מתוך אתר "עמלנט")
על סיורי הפלמ"ח בנגב - מתוך יומן הסיורי של אבי זכאי
אני זוכר את המדבר- חיים גורי
עניין
מידע
פירוט המסלול
ביבליוגרפיה
מפות
עין ירקעם
עניין
זהו מסלול נהדר במורד נחל חתירה מעין ירקעם ועד סופו בנחל צין. נחל חתירה יוצר קניון נהדר בחצותו את קמר חצרה. כדי לעבור את המפל הגבוה נרד במעלה פלמ"ח שבו הותקן סולם ברזל ונאלץ לשלשל את האופניים בחבל. מפתיע שניתן לרכב כמעט לכל אורכו.
הקניון של נחל חתירה-מבט מראש המפל
מידע
אורך המסלול: 21 ק"מ
זמן: 5 שעות
דרגת קושי: בינוני+. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וכן קטעים הליכה קצרים ברגל.
נקודת יציאה: שער מפעל הפוספטים אורון בו ניתן להשאיר אחד מהרכבים.
נקודת סיום: שער מפעל הפוספטים נחל צין בו נשאיר רכב נוסף. המרחק בין שני המפעלים הוא כ-12 ק"מ והכביש חוצה את ההר החלק בירידה תלולה מאד.
עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ. לאחר שטפונות הגבים בעין ירקעם מתמלאים במים שבהם ניתן לשחות.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 14 , צפון הערבה ומזרח הנגב.
הערה: יש להצטייד בחבל שאורכו 15 מטר כדי להוריד את האופניים במעלה פלמ"ח. כמו כן כדאי להצטייד בשתי פנימיות רזרביות בשל הקוצים הרבים שלאורך השביל.
מפעלי הפוספטים בנגב - מתוך מאגר מידע נגב 180
מבט אל מעלה פלמ"ח מראש המפל.
פירוט המסלול
בעקבות טיול עם גיא וטל ב- 8.4.04

ממפעל אורון נרכב כ- 4 ק"מ צפונה לכיוון עין ירקעם במקביל למצלעות העצומות של קמר חתירה שמאחריהן מתחבא המכתש הגדול. ממגרש החנייה הקטן בסמוך לכניסה לעין ירקעם, נתחיל לרדת בשביל המסומן בירוק החוצה את נחל חתירה ומגיע לעין ירקעם, שהוא למעשה גב המתמלא במים לאחר שטפונות. סדרת מדרגות החצובה בסלע מובילה לתחתית הגב. המדרגות נחצבו ככל הנראה בתקופה הביזנטית בו נבנה גם מיצד ירקעם הסמוך לכביש. נמשיך לרכב בשביל היורד לנחל ואחר מטפס על המדרון ממול. זהו קטע רכיבה פנטסטי שבסופו נגיע לתצפית מעל המפל הגבוה של נחל חתירה. גובהו של מפל זה 80 מטר ולאחריו הופך נחל חתירה לקניון עמוק ומרשים. כדאי לציין שנחל חתירה כמו נחלים נוספים בנגב (נחל ממשית, נחל הבשור, נחל ערוער ונחל רביבים) הוא נחל חוצה רכס, כלומר במהלכו הוא חוצה קמר גיאולוגי. נחל חתירה חוצה את קמר חצרה בו שהוא המזרחי מבין סדרת הקמרים הבונה את צפון הנגב.
נחל הבשור- נחל חוצה רכס
מראה כללי של נחל חתירה
מהתצפית נרד בשביל בהליכה עד לסולם הברזל שהותקן כאן בשנות ה-60. זהו מעלה פלמ"ח או נקב אל יהוד בכינויו המיתולוגי. בשנת 1944 במסגרת מסע של פלוגה ג' של הפלמ"ח מים המלח לרביבים, נאלצו הסיירים לעקוף את מעלה עקרבים מחשש להיתקלות בפטרול בריטי, ולכן החליטו לעלות בנחל חתירה אל המכתש הגדול ואז נתקלו במפל הגבוה שחסם את דרכם, אולם הם הצליחו תוך השקעת מאמץ למצוא נתיב מעלה.
גיא ברכיבה
לאחר סולם הברזל, ההמשך מטה הוא בדרדרת מעצבנת שלאחריה ניתן להמשיך לרכב ללא בעיות עד למפגש עם מעלה ימין (נק'ב ימן) המטפס אל הרמה שממעל. במפגש עץ שיטה שניתן לחנות בצלו. ההמשך במורד נחל חתירה הוא לאורך אותו נק'ב גמלים היורד אל נחל צין, ועדיין ניתן למצוא גללים רבים של גמלים. השביל נוח לרכיבה והקניון מעמיק וחושף שכבות אבן חול נוביות. באביב ניתן להנות מפריחה של חומעה ורודה והכדורים הצהובים של אהרונסונית פקטורובסקי.
השביל עובר ליד מדרגת אבני גיר צבעוניות ואחר הנחל נפתח ורובו מגיע ליותר מ-600 מטר. בחלקו התחתון נחל חתירה יורד בסדרת מדרגות נמוכות ודרך בולדרים המחייבים הליכה של כ-רבע שעה, אך מיד לאחר קטע זה, ניתן להמשיך ולצאת מהנחל. ביציאה תחנת שאיבה של מקורות שממנה יוצאת דרך עפר העוברת בסמוך לאתרי כריית הפוספטים. אם נעיף מבט אחורה אל המצלעות של קמר חצרה נוכל לזהות את הפיתולים של כביש מעלה עקרבים ובסמוך לו את מעלה עקרבים הרומי. תוואי השטח המקורי שונו כאן ללא הכר. נתחבר לדרך הרחבה ונפנה ימינה לכיוון מפעל נחל צין. כדאי לשים לב למשאיות המפלצתיות שמעמיסות את בצר הפוספטים. בשעות אחר הצהריים נושבת כאן רוח חזקה שמעלה ענני אבק שמפריעים לרכיבה, אך לאחר כ- 4 ק"מ נגיע למפעל הפוספטים נחל צין ולסיום המסלול.
מפלצות על גלגלים במפעל נחל צין
ביבליוגרפיה
טיולי ישראל –דרום. מנחם מרכוס, בהוצאת כתר. (ראה מסלול מס' 7 מעין ירקעם למעלה עקרבים ונחל צין.)

מדריך ישראל –כרך הר הנגב וחבל אילות- כתר ומשרד הביטחון הוצאה לאור 1979.