לאור ירח – ציר מעיינות צפוני
ליד הקברים הבדואים. צילמה: יאנה הולזה
"כי נבקעו במדבר המים ונחלים בערבה"


עניין:
רכיבת לילה קלילה לאורו של הירח המלא בערבה היא תמיד חוויה מהווה. הפעם המסלול עובר ממערב למושב חצבה לאורך דרך העפר הנקראת "ציר העיינות הצפוני". זו דרך עפר טובה העוברת לאורך הערבה במקביל לכביש הערבה בתוואי דרך האורך הקדומה שחברה את אילת עם תמרה שזוהתה עם האתר בעיר אובות. ציר המעיינות הצפוני מתחיל מעין חצבה ומסתיים במואה, כאשר אנו נרכב רק בקטע קצר ממנו.

את המסלול הוביל והדריך צביקי אגר מוותיקי מושב חצבה, במסגרת אירוע רכיבה שיזם אריק הייליג מנהל המו"פ האקולוגי בחצבה ב-14.12.05.
מידע
פירוט המסלול
מפות
לאור ירח, בציר מעיינות צפוני. צילמה: יאנה הולזה
מידע
אורך המסלול: 21 ק"מ
דרגת קושי: קל, מתאים גם כמסלול משפחות
זמן: כשעתיים וחצי
נקודת יציאה וסיום: הכניסה למושב חצבה.
ערימת אופניים. צילמה: יאנה הולזה
פירוט המסלול
מהכניסה למושב חצבה נרכב בדרך עפר המסומנת בירוק המובילה לקניון נחל מסור. דרך עפר זו מסומנת בשוליים ע"י אבני שפה שנלקחו ע"י הבריטים מהאתר בעיר אובות, וזוהי הייתה בעבר הדרך הובילה מעין חוסוב לאילת. נרכב עד המפגש עם דרך העפר המסומנת בשחור – היא ציר המעיינות. דרך זו מובילה בכיוון כללי צפון והיא חוצה את הואדיות הקטנים השייכים לאגני הניקוז של נחל גדרון ונחל משק שכיוון זרימתם מזרחה. בנקודות החצייה הדרך עולה ויורדת לסירוגין. לאחר כ- 8 ק"מ של רכיבה הדרך יורדת לואדי שבצפונו מחשוף של קיר סלע הבנוי מתצורת חצבה ובסמוך לו גדל עץ שיטה גדול מימדים. תצורת חצבה היא משקע יבשתי הבנוי מאבן חול אדומה והיא הורבדה ע"י נחלים שזרמו מהרי אדום אל הים תיכון לפני כ-20 מיליון שנים לפני היווצרותו של בקע הערבה (קניון נחל עדה חתור כולו בתצורת חצבה). מהצבע האדום לא נוכל להתרשם בלילה אך זוהי נקודה מתאימה למנוחה קצרה.
בהמשך הדרך לאחר עליה קצרה נעבור בסמוך לשני קברים מפוארים של בדואים ממשפחת אל עמרני המתגוררת בסמוך לחצבה. הקברים שופצו לאחרונה והם מצופים באבן ובשיש שעליהם חרוטים פסוקים מהקוראן. חידוש של קברים בדואים ניתן לראות ברחבי הנגב, והבדואים הבינו שעל ידי כך הם ממשים את טענתם לבעלות ההסיטורית על הקרקעות. הקברים נמצאים בסמוך לעין תמיד. בדרך כלל בתי קברות בדואים ממוקמים ליד מקורות מים (כמו בארות עודד בנחל ערוד) או ליד צמתי דרכים חשובות.
מהקברים הדרך מטפסת ואחר יורדת לעין זך. עין זך הוא אחד מן המעיינות הנובעים בקרבת דרך העפר ושהעניקו לה את שמה. במקום ריכוזי צומח וכן בריכה קטנה שהותקנה על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. כתוצאה מקידוחי המים בערבה, ירד מפלס מי התהום והספיקה של המעיינות הללו ירדה. בעבר, חשיבותם להולכים בדרך הקדומה היה רב והם היוו את מקורות המים היחידים באזור צחיח זה. עד שנות החמישים הם גם היוו מקור מים עבור עדרי הבדואים שהסתובבו באזור. בדואים אלה גם דאגו לתחזק את המעיין ולשמור על שפיעתו. כיום מצבם של המעיינות הללו הוא לא טוב ורק ותיקי חצבה זכו לראות פלגי מים זורמים כאן.
מעין זך, הדרך גולשת לכיוון עין חצבה. כדאי לנסות ולהצמד לדרך ולא להמשיך בדרך העפר בתוך הואדי שבו יש קטעים חוליים המקשים במקצת על ההתקדמות. באזור גדלים שני מינים של עצי שיטה: שיטה סלילנית ושיטת סוכך והם יוצרים נוף דמוי סוואנה. לפני הכביש הדרך חולפת בסמוך למאהל הבדואי וממול בוהקים אורות הנאון של תחנת הדלק בעין חצבה- מחזה מעט סוריאליסטי באזור זה.
מכאן ההמשך הוא בדרך עפר במקביל לכביש הערבה ובצידו המערבי עד לנקודת ההתחלה של המסלול.