מסלול 2: גרמה- פשאבה- אבאנוס, קיזיל אירמאק- סאריחאן- גרמה
רוכבים בסינגל בינות לחרוטי הטוף
עניין
רכיבה בסיגנל מהמם ביופיו מצ'בושין לפשאבה. ביקור בשוק המקומי באבאנוס (רק ביום ו) וביקור בסדנת יצור כלי חרס שהעיר מפורסמת בהם. רכיבה לאורך גדת הנהר הדול קיזיל אירמאק וביקור בחאן הסלג'וקי סאריחאן ששימש את השיירות לאורך דרך המשי.
ארובות הפיות בפאשאבה. צילם: גלעד דותן
מידע
אורך: 32 ק"מ
זמן: 9 שעות
דרגת קושי: בינוני +, המסלול כולל קטע רכיב טכני אחד על שביל הליכה.
פירוט המסלול
רכיבה מגרמה בדרך העפר דרך חוות הרכיבה המובילה אל הכפר צ'אבושין. פונים לככר שבמעלה הכפר וממשיכים בשביל צר שעובר משמאל למסעדה. השביל מטפס בתלילות ומגיע לבסוף לתצפית יפה מעל הכפר וכן אל מצוק הגבוה שממזרח לכפר. ניתן לרדת ברגל את החלק העליון של כנסית יוחנן המטביל שבה מספר ציורי קיר. כנסיה זו, היא אחת מהעתיקות בקפדוקיה ושיני הזמן מתחילים לתת בה את אותותיהם. ההמשך הוא בשביל מדהים העובר למרגלות המצוק ומוליך אל אחד מאתרי ארובות הפיות המדהימים ביותר בפשאבה בדרך למוזיאון הפתוח של זלבה. החלק האחרון של השביל כולל ירידה נהדרת בנוף ירח מוזר. למטה מקבץ של דוכני מזכרות לתיירים ומקבץ של ארובות פיות שביניהן כרמים. ניתן לעצור וללגום תה טורקי ולהביט אל הנוף הפרוע והמוזר.
ממשיכים הלאה דרך השטחים המעובדים בדרך עפר היורדת במתינות ועוברת במעביר מים מתחת לכביש ואחר אל העיר אבאנוס. מידי יום ו', מתקיים בפאתי העיר שוק ססגוני של פירות וירקות, בגדים ושאר מציאות. כדאי לעבור בין הדוכנים ולהתרשם משפע התוצרת הטרייה המגיעה מכפרי האזור. העיר אבאנוס מפורסמת בתעשיית כלי החרס שלה וזוהי מסורת עתיקת יומין מימי ממלכת החיטים כלומר אמצע האלף השני לפנה"ס. . חומר הגלם מגיע מקרקעית הנהר קיזיל אירמאק העובר בסמוך לעיר.
אנו בקרנו באחת הגלריות Avanos Firca Serami המציעות סיור מודרך לתיירים כולל תצוגה של עבודה באובניים ולבסוף ביקור בחדר תצוגה בתקווה שתפתח את ארקנך. הצביעה נעשית בחלקה בשיטת מסורתיות שנשמרות מימים ימימה ובהם כלי החרס מעוטרים בדגמים האופייניים למשפחה. מלאכה זו אורכת זמן רב ולכן מחירי הכלים הללו יקרים מאד. בית המלאכה כולו חצוב בתוך הסלע וכלל לבירינט שלם של חדרים וכוכים שונים שחוברו ע"י מסדרונות צרים ועקלקלים.
הביקור מסתיים בחדר תצוגה מרשים של כלים בכל הצבעים והצורות ובמגוון של מחירים ולתיירים קשה מאד לעמוד בפיתוי לא לגהץ את כרטיס האשראי.
מהגלריה המשכנו וחצינו את העיר ורכבנו לאורך הנהר האדום קיזיל אירמאק. הרכיבה היא בדרך עפר נוחה שהופכת מידי פעם לשביל. חולפים על פני מספר וילות מפוארות. מגיעים לכפר קטן שממנו וחוצים את הנהר על גשר וממשיכים בדרך עפר מעברו השני של הנהר. לאחר כ- 4 ק"מ פונים שמאלה לדרך עפר שנמשכת לאורך נהר דאמשה ומתחברת לכביש המהיר המוליך לקיאסרי. פונים ימינה ולאחר כ-500 מטר מגיעים לחאן הסלג'וקי סאריחאן כלומר החאן הצהוב.
כדאי מאד להכנס לביקור בחאן זה שנבנה ב-1249 (הכניסה עולה 2 מקומות ישיבה. מוזיקה מיוחדת במינה בקעה מרמקולים והחלל היפה הוסיף לה נופך מיוחד. ישבנו מרותקים להאזין למוזיקה המנוגנת בעת ההופעות של הדרווישים המחוללים המתקיימות מידי ערב באולם זה. הריקוד הוא חלק מטקס שלם בו הדרווישים למעשה חגים בעיגולים ומתאחדים עם הקוסמוס שבו תנועות סיבוביות רבות החל מהאלקטרונים המקיפים את גרעיני האטום וכלה בכוכבים המקיפים את השמש או בגלקסיות שגם הן מסתובבות. כרטיס להופעה עולה 40 לירות טורקיות- מחיר לא זול. מרכזם של מסדר הדרווישים המחוללים נמצא בעיר קוניה והוא נוסד ע"י סולטן ולד בנו של ג'לאל א-דין ב-1273.
מסדר זה הושפע מתרבות הפרסית ובמשך השנים הם רכשו עצמה והשפעה ברחבי האימפריה העותומנית עד שהוצאו אל מחוץ לחוק על ידי אטאטורק בשנת 1925. בקוניה מתקיים מידי שנה פסטיבל המוולאנה השנתי שמשמר את הפולקולר והמסורת העתיקה של מסדר הדרווישים המחוללים (ראה מדריך טורקיה-בהוצאת לונלי פלנט ע"מ 659-670 ).
מהחאן הצהוב פנינו שמאלה בדרך עפר שהחלה לטפס במתינות לאורך כ-5 ק"מ בנוף מדברי משהוא. דרך העפר מגיעה לכביש. ניתן להמשיך בכביש ואחר לרדת בדרך עפר אל פאשבה, או במסלול אתגרי יותר. כ-500 לאחר החיבור עם הכביש יורדים שמאלה לאורך שלוחה צרה בשביל צר. השביל יורד לעמק שבו מספר עמודי פיות. ההמשך הוא במורד כביש עד לצומת. פונים שמאלה ואחר ימינה בדרך עפר שמוליכה לפאשבה, אליה הגענו בשעת בין הערביים וקרני השמש האחרונות צבעו את השמיים בצבע ארגמן עז וכן את ארובות הפיות שהזדקרו אל על.
החזרה לגרמה היא בכביש ולאחר כ-ק"מ וחצי פונים לדרך עפר שעוברת בסמוך לצ'אבושין ובמקביל לכביש אבאנוס-גרמה.
שקיעה נוגה. צילם: גלעד דותן
מפות (הכין: ראובן פליישר)
To run the track with Google maps go to Google Maps
Online IGC Viewer

http://www.hgs.at/igc4google/

the use file with IGC
to use Google earth use the file KML

הצבע עם העכבר על הקישור (קליק ימני) ובחר באופציה
save target as
קובץ IGC
קובץ KML
פרופיל גובה