רוכבים בארץ ארובות הפיות
ארובות הפיות. צילם: חזי יצחק
עניין
אזור קפדוקיה שבלב הרמה האנטולית הוא אזור אטקרטיבי מאד לטיולי אופניים ובעקר האזור שסביב לכפר גרמה. שכבות הטוף שנפלטו בעבר מהרי הגעש אר'יגאש והר חסן ספקו חומר גלם לפעילות אירוזיה של המים והרוח והללו פסלו נוף מדהים ביופיו של עמודים זקופים בצורות של חרוטים ובצבעים שונים. השטח המבותר מציע שבילים טכניים למכביר וברמות קושי שונות. האדם גם הוא הוסיף לעניין בחוצבו מערות למגורים וכן כנסיות. בקפדוקיה נתגלו גם כ-39 ערים תת קרקעיות אשר שמשו מקלט לאוכלוסיה בעתות סכנה כאשר המפורסמות ביניהן הן דרינקויו וקימאקלי. הוסף לכך את הכפרים הציוריים והחלקות המעובדות ובעקר עצי המשמשים הפורחים באביב והעמוסים פרי טעים בקיץ והרי לך אזור נפלא לטיולי אופניים. האזור הוא לא גדול, אך אפשר לבלות בו כשבוע עם מוסיפים טיולים לקניון האיהלרה ולאזור הר הארג'יאס שפסגותיו המושלגות בולטות מעל הרמה השטוחה. הכפרים הרחוקים יותר ממרכזי התיירות עדיין שומרים על אופי אותנטי כמו הכפר איברהים פשה או הכפר גוזליורט.

שוק יום ד בגרמה
לוגיסטיקה
אנו בחרנו להתמקם בכפר גרמה שמציע מגוון שירותי תיירות החל ממסעדות טובות וסוכניות טיולים וכן הוא קרוב למסלולי רכיבה יפים. הכפר עצמו שוכן בלב חרוטי הטוף ובו גם בתי קפה, חנויות רבות ומגוון בתי מלון ופנסיונים. לחלופין ניתן להתמקם בעיר התיירותית יותר אורגופ או בכפר אוצי'שאר. ניתן לארגן הקפצות ללא שום בעייה לכל מקום ברחבי קפדוקיה וכן ניתן לשכור את שירותיו של מדריך אופני הרים. אנו נעזרנו באומוט מסוכנות "אנדרומדה" בחור צעיר וסימפטי (90$ ליום) שהכיר לא רע את השבילים וכן גילה נכונות להתגמש ולאפשר לנו להציע מסלולים משלנו. בקפדוקיה כדאי לבקר באביב, בקיץ ובסתיו. החורף מאד קר. כך לדוגמה בחורף האחרון הטמפרטורה בכפר גרמה ירדה למינוס 20 מעלות. בקיץ הבוסתנים מלאים בעצי פרי כמו תפוחים, תות ומשמשמים אך האזור מוצף במטיילים וכן יכול להיות מאד חם. כל המסלולים עוברים דרך כפרים או נקודות תיירות שניתן לקנות בהם אוכל או למלא מים, כך אין צורך לשאת מזון ומים ליום שלם. אנו חזרנו בכל יום בערב לגרמה, אך ניתן לחשוב גם על טיול נודד שבו בכל יום ישנים בכפר אחר, אך זה מצריך, לוגיסטיקה יותר מורכבת, אך יעניק לטיול אופי דינמי ומענייין יותר (זה יהיה גם יותר יקר).
מחירים:
בפנסיון Tan שילמנו 20 לירות טורקיות לאדם בחדר זוגי כולל ארוחת בוקר. זהו פנסיון די צנוע עד סגפני (החדרים בקומה השנייה טובים יותר).
ארוחת ערב במסעדה- סדר גודל של 8 לירות טורקיות לאדם.
יום של מיניבוס – 140 לירות טורקיות ואוטובוס בינוני ליום טיול לקניון איהלרה עלה לנו 225 לירות טורקיות.
הקפצה לשדה התעופה בקאיסארי – 90$ .
חמאם טורקי באבאנוס- 15 לירות טורקיות לאדם.
כניסה לעיר התת קרקעית דרינקויו – 10 לירות טורקיות.
מדריך אופניים ליום- 90$
צפייה במופע של דרווישים מחוללים בסאריחאן- 40 לירות טורקיות
מנה שווארמה – 2.5 לירות טורקיות.
כדורים פורחים ליד גרמה
מפות
המפה הטובה ביותר שניתן להשיג בחנויות בגרמה היא מפה בקנ"מ של 1:250000 שטובה לטיולי רכב אך לא לטיולי אופניים. ניתן לקבל גם מפת תרשים של אזור גרמה עם שבילי הליכה, אך זו מפה באיכות ירודה שלא ממש עוזרת. לכן חייבים להסתמך על הידע של המדריך לגבי שבילים או פשוט לנסות ולהמר. האזור מרושת בשבילי הליכה כך שרק צריך לפקוח עין. למעשה ניתן לרדת ברב הקניונים בשבילים שעוברים בקרקעיתם. לאזורים מרוחקים יותר, שוב כדאי להעזר במדריך משום שקשה מאד להסתמך על המפה בקנה המידה הגדול. אני מקווה שבעתיד תצא לאור מפה טופוגרפית מהימנה של אזור הטיולים שמסביב לכפר גרמה.
רשמים מלקוי החמה המלא ב-29 למרץ 2006
עגלה עם סוסה בגרמה. צילם: עמוס אופנהיים
רקע גיאוגרפי
קפדוקיה נמצאת בלב הרמה האנטולית במרכז טורקיה כ-200 ק"מ מזרחית לאנקרה. לפני כ-10 מיליון שנים כוסה האזור בשכבה עבה של אפר געשי שמקורו בהרי הגעש (כיום לא פעילים) ארג'ייס וחסן דאי. במשך השנים כתוצאה מהבלייה של המים והרוח נחרץ האזור ושכבת הטוף הרכה הוסרה למעט מקומות שבהם נותרה שכבה קשה יותר שהגנה עליה. בליה מבדלת זו יצרה את הנוף המוזר של עמודי הפיות האופייני לאזור. הואדיות כולם מתנקזים לעבר הנהר האדום הוא קיזיל אירמאק ושינויים בהרכב הטוף ובשכבות שמגינות עליו גרמו למגוון של תצורות בעמודי הפיות. כל עמק והגוון שלו והתצורות המאפיינות אותו. העמקים זכו לשמות אקזוטיים כמו "עמק החרבות", "עמק האהבה", "העמק האדום" ועוד רבים אחרים. לבקר בכולם היא משימה הדורשת זמן רב, ומן הסתם בלתי אפשרית בטיול בן כמה ימים. האקלים הוא יבשתי מובהק. החורף קר מאד והטמפרטורה יורדת אף למינוס 20 והאזור מכוסה בשלג במשך כחודשיים ואילו הקיץ חם מאד ויחסית יבש. האזור פורה מאד והכפריים מגדלים בחלקות בעקר עצי משמש. בקיץ בכפרים המרוחקים יותר ניתן לראות את המשטחים הכתומים של הפרי על מפוזרים לייבוש על גגות הבתים. באזור גרמה חלקות קטנות של גפנים, תפוחים, ודלעות. בקיץ הפירות מבשילים ויש פיצוי לחום הגדול. בכפר גרמה גדלים מספר עצי תות שאף אחד לא טורח אפילו לקטוף את פירותיהם המתוקים הנופלים ומכתימים את המדרכות.
אוכלים במסעדה בגרמה. צילם: עמוס אופנהיים
השתתפו
חזי יצחק
גיא כנען
שי ניר
גלעד דותן
ראובן פליישר
אריק קפלן
שאול לוי
עמוס אופנהיים
אמיר קליסמן
אורן קליסמן
שקיעה אדומה
גלריות תמונות
ניצלנו את היום בו ירד גשם שוטף לביקור במפעל שטחים וקילים מפואר בגרמה. מספר חברים נסעו לאחר מכן לטיול בעיר הסמוכה נבשהיר שזכתה לכינוי "נווה אשר". אנשי קפדוקיה מתגאים בשטיחים המפוארים הנטווים בדיקנות ובחריצות מעוררי השתאות על ידי מספר נשים. תהליך הייצור והדגמים משמרים מסורות עתיקות יומין.
במפעל השטיחים בגרמה
כדורים פורחים בגרמה
תמונות ממסלול סובב קניונים
תמונות נבחרות שצילם גלעד דותן