מסלול 3: גוזליורט-קניון איהלרה – סלימה
אריק והחבובות בדרינקויו
עניין
קניון האיהלרה הוא אחד מאתרי הנוף היפים של קפדוקיה והוא שובר את הנוף הרמתי. בקניון זורמים מים ועצים גבוהים מעטרים את גדותיו. הכפרים גוזליורט וסלימה מעניינים ובדרך לשם ניתן לבקר בעיר התת-קרקעית דרינקויו המוגדרת כאחד מפלאי תבל.
זקני גוזליורט אינם זוכרים...
מידע
אורך המסלול: 22 ק"מ
זמן: 3.5 שעות
דרגת קושי: בינוני
פירוט המסלול
התארגנו בגרמה ושכרנו את שירותי של אוטובוס קצר שהסיע אותנו לכפר גוזליורט. בדרך עצרנו בדרינקויו (10 לירות דמי כניסה). בחוץ עדת נשים המנסות למכור בובות שהכינו. התרגיל שלהן הוא לתת לך להחזיק את הבובות ואז אתה נתקע איתן וחייב לקנות לפחות אחת כדי להפטר מהן. דרינקויו (שפירוש שמה הוא הבאר העמוקה) היא העיר התת-קרקעית המפורסמת ביותר ובנויה מ-8 מפלסים. המסלול בתוך המחילות המוארות אורך כחצי שעה וצריך לקוות לו להקלע לקבוצות מבקרים גדולות שיהפכו את הסיור למעצבן.
למעשה הערים הת קרקעיות בקפדוקיה מהוות תעלומה. לא יודעים איך בדיוק חצבו אותן, מי היו האנשים שגרו כאן ובאיזו תקופה? חלק מהארכאולוגים מתארך את החלקים העתיקים שלהן לתקופת ממלכת החיתים 2000 לפנה"ס והארכיאולוג הגרמני מרטין אורבן סבר שהערים הללו אוישו לכל המאוחר במאה השביעית לספירה. העיר היא לבירנט של מחילות המאווררות על ידי פירים עמוקים והמחברות בין אולמות קטנים. ע"פ אחת ההערכות העיר התת קרקעית יכלה לשמש מסתור לכ-20,000 אנשים (נראה לי מספר מוגזם במקצת..).
כיצד בדיוק התושבים הקדמונים חצבו את הערים הללו וכמה זמן ארכה המלאכה? חידות...וחידה נוספת בחפירות לא נתגלו שירותים וההערכה היא שבמשך שהותם מתחת לקרקע הם עשו צרכים בתוך כדים שאותם חתמו. כמו כן לא ברור לאן נעלם כל חומר החציבה? אחת ההשערות היא שהוא הושלך לנהר הקרוב. מי היה האויב הנורא שממנו האוכלוסיה המקומית כה פחדה שהעדיפה לרדת לחיות מתחת לקרקע. הערים הללו מזכירות במקצת את מערות המסתור באזור בית גוברין. הכפר גוזליורט נמצא למרגלות הר הגעש חסאן המושלג המתנשא מעל לגובה של 3000 מטר. ההר הוא חלק מרכס המלדנדיז שחוצה את הרמה.
בקניון האיהלרה. צילם: גלעד דותן
הכפר גדול ובנוי מחלק ישן ומעליו בתים חדשים יותר. יורדים מהכפר ברכיבה דרך בתי אבן ישנים ומתפוררים ומגיעים אל כנסיה עתיקה שהוסבה למסגד. ההמשך הוא בדרך עפר רחבה שמטפסת בצד השמאלי של העמק . לאחר כ-3 ק"מ יורדים בשביל דרך אבני בזלת שמגיע בתחתית לסכר. ההמשך הוא בדרך עפר שמתחברת לכביש. פונים ימינה ואחר כ-500 מטר שוב ימינה לדרך עפר שעוברת במישור רחב שמוליכה לכפר בליסרמה (פירוש שמו צמה). הנוף הוא חדגוני, משור ללא שום פרט שיתפוס את העין. איפה קניון האיהלרה?
ילדים בסלימה. צילם: גלעד דותן
בבליסרמה עצרנו להתרעננות במכולת ליד המסגד המקומי. מבליסרמה מתחילה ירידה תלולה דרך בתי הכפר לקניון האיהלרה שבתחתיתו מספר מסעדות עם שולחנות בחוץ. החלק העליון של הקניון מהכפר איהלרה משופע בכנסיות חצובות אך קשה מאד לרכיבה ואנו למעשה רכבנו רק את הקטע התחתון. הקניון יפה מאד וחריג בנוף ונוצר על ידי הנהר מלנדיז המתחיל מהר חסאן השביל נמשך לאורך גדתו הימנית של הנהר והוא רכיב כולו למעט קטעים קצרים שיש ללכת ברגל. בדרך חולפים דרך כרי דשא ירוקים. גם המקומיים מנצלים את פינות החמד הללו לפיקניקים. לפני הכפר סלימה חוצים את הנהר על פני גשר ומצד ימין קומפלקס של כנסיות החצובות בסלע. פגשנו את האוטובוס למרגלות הכפר בסמוך למסעדות על גדת הנהר.
שתי נשים בדרינקויו
התוכנית הייתה לשוב בנסיעה לגוזליורט ומשם לרכב לאגם נאר גולו הנמצא בלוע של הר געש לחופו מספר נביעטות גיאותרמיות, אך מזג האוויר השתנה וארובות השמים נפתחו. במקום זאת נכנסנו למסעדה מקומית ואכלנו בנחת מי פיצות ומי בשר על האש ולסיום כמובן תה תורכי. כדאי לבדוק בקיץ אפשרות לרכב באזור הר חסאן ורכס המלדניז שיכולים להציע לדעתי מסלולים אתגריים ומעניינים.
אגם נאר גולו
מפות (הכין: ראובן פליישר)
To run the track with Google maps go to Google Maps
Online IGC Viewer

http://www.hgs.at/igc4google/

the use file with IGC
to use Google earth use the file KML

הצבע עם העכבר על הקישור (קליק ימני) ובחר באופציה
save target as
קובץ IGC
קובץ KML
פרופיל גובה