מסלול 4: למרגלות הר ארג'יאש (Erciyes)
ניקוי בוץ למרגלות הארג'יאס
עניין
רכיבה בנוף שמזכיר את רמת הגולן. טראסות בנויות מאבני בזלת למרגלות ההר המושלג. אזור בו משוטטים רועים עם עדרי פרות. כפרים שרחוקים מצירי התיירות ושומרים על המנהגים המסורתיים.
בטרם יציאה מקולפק. צילם: גלעד דותן
אורך המסלול: 25 ק"מ
זמן: 6 שעות
דרגת קושי: בינוני, לאחר גשם קשה.
מצטלמים על רקע הר הגעש המושלג. צילם: גלעד דותן
פירוט המסלול
בעקבות יוזמה של גיא, אנו סוטים מסדרת המסלולים בקפדוקיה ומתארגנים לנסיעה לאזור הר הגעש המושלג ארג'יאש. נוסעים במיניבוס לכפר Kulpak (140 לירות לכל היום). נוסעים דרך אורגופ ואחר בכביש לכיוון Develi. ממול מראה יפה של הפסגות הזוהרות בלובן מסנוור של הארגיאס – כמעט 4000 מטר. חולפים על פני אזורי ביצות ייאי גולו- ומגיעים לכפר Kulpak –כפר מעט עלוב. בתים בנויים מבזלת והדרכים בוציות. מנסים לדלות מעט מידע על האזור מפי מקומיים בתורכית רצוצה ובתנעות ידיים- אך ללא הצלחה מרובה.
גלעד דותן
המפה שבידינו היא בקנ"מ של 1:250000 לא נותנת לנו שום מושג על הדרכים והשבילים באזור. מתחילים לרכב ולאחר כ-500 מטר האופניים סופחות אליהם כמות בוץ אדירה ופשוט מסרבות לזוז, רק גלעד מצליח לרכב. כמויות הבוץ ממש מדהימות והאופניים הופכות לנטל ופשוט אין ברירה אלא להרים אותם. הנוף דומה לרמת הגולן בחורף. טראסות הבנויות מאבני בזלת משני צידי הדרך. לגיא נשברת האוזן והמעביר האחורי מתעקם. רוח קרה נושבת ואנו עולים לנקודת תצפית ועוצרים לתקן את האופניים. התקדמנו בקושי כ-2 ק"מ מהכפר.
מאי שם מגיח רועה כבשים והוא מצטרף אלינו לארוחה בוקר ותה חם. גיא מחליט שהוא לא ממשיך אלא חוזר לכפר ומתאם עם הנהג שיחזור לאסוף. אנו מנסים לשדל אותו להמשיך מעט הלאה בתקווה שאולי הבוץ יגמר אך לשווא. אנו ירודים עם לעמק קטן ומבוססים בבוץ. הרועה ממתין לנו שם עם בחור נוסף ומתפתחת תקרית לא נעימה. לפתע השניים מכים בעוז במוטת שבידיהם בקרקע ומבצעים תנועות עם הידיים שפירושם תביאו לנו את הכסף! גלעד כבר טפס במעלה המדרון ורק אני ושי נותרנו עם שני הרועים עם האופניים מלאי הבוץ. השינוי בהתנהגותם הפתיע אותנו.
החלטנו לנתק מגע ולהתעלם מהם. טפסנו עםן האופנים למעלה ומידי פעם הצצתי לאחור לראות עם הם בעקבותינו, אך לשמחתי הם נשארו למטה. המשכנו ברכיבה והליכה. עוצרים מידי פעם לנקות את הבוץ מהאופניים בעזרצ ענפים. הנוף שונה מקפדוקיה ומעט קודר. יורדים במדרון תלול ואחר ממשיכים על שביל ברכיבה. השביל מתחבר לדרך עפר ולהפתעתנו הרבה היא לא בוצית. מכאן והלאה נפרדנו לשלום מהבוץ. הרגשה נהדרת להיווכח שהגלגלים שוב מסתובבים. האופניים איכשהוא מנקים את עצמם. חוצים דרך רחבה ומחליטים ללטפס למעלה לתצפית, עולים לגובה של 1400 מטר. רוח קרה נושבת והארג'יאס נשקף אלינו ממול בכל הדרו.
יורדים חזרה וסוטים ימינה לסיגנל ויורדים לדרך הממשיכה מערבה. דרך טובה המאפשרת להתקדם במהירות. לאחר מספר ק"מ אנו עוזבים את הדרך וגולשים במדרון תלול לדרך עפר בזלתית. הרחק למטה אנו מזהים כפר ומחליטים לרכב לעברו. דהרה פנטסטית במורד הדרך ואחר ירידה מתונה מביאה אותנו ללב הכפר שאת שמו אנו מגלים מפי התושבים Subasi. כפר עלוב, תרנגולות משוטטות בחצרות. ליד המסגד מתאספים מספר מקומיים. הם שואלים מאיזו מדינה אנו, והפעם אנו לא לוקחים סיכון ואומרים להם שאנו מספרד. מדברים עם גיא בפלאפון וקובעים איתו מפגש בכביש הראשי המוליך ל-Incesu.
המקומיים מצביעים על הכיוון המוליך לכביש הראשי ולאחר רכיבה של 3 ק"מ בעלייה מתונה, אנו מגיעים אל הכביש הראשי בדיוק, בתזמון מדויק יחד עם המיניבוס. נוסעים ל- Incesu, עיר חביבה ועוצרים לאכול שווארמה מקומית.
חוזרים לאורגופ בכביש דרך Aksolur. הכביש מטפס לרמה ואחר יורד בתלילות לאורגופ השוכנת במעין עמק. אחרי אורטיסאר אנו נפרדים שלום מהמיניבוס ויוצאים לרכיבה בסיגנל מדהים שיורד דרך Meskendir Zinadinu . השביל עובר דרך מנהרות חצובות ויורד בתלילות דרך חלקות מעובדות. סיום מוצלח ליום טיול ארוך.
בסובאשי
לגבי רכיבה בבוץ, צמיגים חלקים יהיו יעילים יותר משום שהם יספחו אליהם פחות בוץ. מלבד זאת צריך להשתדל להיות אופטימי בטיול, ולקוות שקטע קשה יחלוף ולאחריו יבוא קטע קל יותר ולא לוותר מיד שמתחיל להיות קשה. המורדות המערביים של הארג'יאש משמשים כשטחי מרעה של הכפרים באיזו והם מרושתים בטראסות. כמו כן יש חלקות מעובדות שהאבנים בן סוקלו לגלי אבנים היוצרים מעין תלוליות. השלג מתחיל מרום של 1900 מטר. גוש ההרים יפה מאד וטומן בחובו אפשרויות רבות למסלולים, אך כדאי לטייל באזור בחודשי הקיץ שהשלג מפשיר ואז ניתן יהיה ניתן לטפס גבוה יותר.