"תגיד לי, איך שני גלגלים עושים כזה אושר לבן אדם?" – ציוני דרך בהתפתחות האופניים.
מאת אסף חזני
ליצירת קשר: asafh02@bezeqint.net
דגם של אופניים שבנה ליאונרדו דה וינצ'י
בספרו "כל שניה קובעת"קובע לאנס ארמסטרונג כי "עם כל השיכלולים הטכנולוגיים והשימוש בחומרים מרוכבים מתקדמים, מקור ההינע של האופניים הוא עדין הגוף האנושי. באופניים יש משהו בסיסי: מסגרת עם ארכובה, שרשרת ושני גלגלים, שנעה בכוח הרגליים בלבד. על אופנים אתה נע בכוחות עצמך, וקובע את הכיוון בעצמך. אתה המנוע של עצמך." (עמוד 192 במהדורה העברית).
אופניים בשדה צין
הרצאה זו תעסוק במתח המגולם בפיסקה הקודמת – "שיכלולים טכנולוגיים" מול "משהו בסיסי". ההרצאה תיגע בנקודות ציון משמעותיות בהתפתחות של האופניים הן מבחינת התפתחויות טכנולוגיות והן מבחינת התפתחויות בתפיסה של האופניים כרעיון המבטא מודרניות, אם תרצו, האופניים כקונספט.
על ההיסטוריה של האופניים
להרצאה ארבעה נושאים מרכזיים:
1. טכנולוגיה: התפתחויות טכנולוגיות של מכונת האופניים, החל ממכונת הריצה וכלה באופני ההרים.
2. משתמשים: מי הם הרוכבים והרוכבות על המכונה הזו? במהלך השנים אוכלוסיית הרוכבים בשימושים שונים במכונה "אופניים" משתנה במקביל לשיכלולים טכנולגיים ולהתפתחויות בעולם (המערבי).
3. תקשורת: החל מרגע לידתם האופניים מצויים בקשרי גומלין עם עולם התקשורת המתפתח גם הוא יחד עם המודרניות והקידמה. ליחסי הגומלין הלו השפעה על השימוש באופניים ועל הפיתוח שלהם.
4. פוליטקה וכלכלה: הרכיבה על האופניים כפעולה חברתית או בניסוח שונה: הקשרים פוליטיים המבוטאים דרך פעולת הרכיבה. נדגים את הרעיון דרך שלוש גרסאות לביטוי פוליטי דרך אופניים – המקרה הצרפתי, המקרה הגרמני והמקרה הישראלי.