מהמדרשה אל הר מחיה והר ערקוב
עננים ברמת עבדת
עניין
המסלול עובר ברכס חלוקים וברמת עבדת וכולל קטעי רכיבה יפים בשבילי גמלים לא מסומנים. במדרך נבקר בור מים, ציורי סלע וקברים קדומים מלפני 2200 שנים. המדבר צופן בחובו חידות ובמהלך המסלול נתוודע לחלק מהם.
מפגש יהודי-בדואי
מידע
אורך המסלול: 30 ק"מ
זמן: 5 שעות
דרגת קושי: בינוני+. המסלול כולל קטעי רכיבה בשבילים.
נקודת יציאה וחזרה: מדרשת שדה בוקר
עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.
לוגיסטיקה: ניתן להיעזר בשירותיו של עיד קשחר שהמאהל שלו ממוקם סמוך לעבדת
טל: 0577-762166

המסלול נכתב בעקבות טיול במסגרת כנס האופניים השלישי שהתקיים במדרשת שדה בוקר בתאריך 11.01.08 .
עבודת המסטר של אלי אשכנזי על חקלאות עתיקה בנגב
מידע
תיאור המסלול
מפות
גלרית תמונות
אל הר ערקוב מערב
מידע
תיאור המסלול
אופנוח בשטח
תיאור המסלול
נצא מהמדרשה ונרכב אל הצומת עם כביש מס' 40. נפנה שמאלה ומיד לאחר תחנת האוטובוס ימינה אל דרך עפר שעולה במתינות לאורך ואדי. לאחר כ-ק"מ הדרך מסתיימת ומתחיל שביל שמטפס אל דרך העפר שנמשכת לאורך רכס חלוקים. קטע שביל זה הוא חלק משביל טבעתי חדש המתחיל ומסתיים בחניון הרועה לאורך רכס חלוקים. הרכב עם הדרך בכיוון דרום כ-500 מטר עד לסימון כחול המורה ימינה. זוהי דרך עפר היורדת למצד מאגורה לאורך שלוחה. המצד היה כנראה חלק ממערכת האבטחה של דרך הבשמים הנבטית שחצתה את הנגב ממואה לעזה. האטרקציה במקום היא בור מים חצוב בסלע גיר קשה שאליו מובילות מדרגות חצובות בסלע. זהו בור מטיפוס מאגורה והוא עדיין אוסף מי נגר גם כיום. הבדואים שמתגוררים בבקעת ציפורים משתמשים במים להשקיית הצאן. את המים הם מעלים בדלי הקשור בחבל בדיוק כמו בימים ההם.
לגלרית תמונות - בור מאגורה -יוני 2007
ציור סלע בהר מחיה
ממול מתנשא הר בוקר השייך למערכת הקמרים של צפון הנגב וניתן לראות את דרך העפר המטפסת אליו. מהמצד נעזוב את דרך העפר ונמשיך על גב שביל היורד דרום מערבה לאורך מדרון סלעי. השביל מתחבר לדרך עפר טובה. נמשיך דרומה בדרך עד לחיבור עם דרך עפר כבושה המובילה לאזור מגורי הבדואים בבקעת ציפורים. נפנה ימינה ומיד שוב ימינה ונרכוב לאורך קו המתח הגבוה עד לחיבור עם הכביש מזרחית לצומת ציפורים. בדרך נעבור דרך שטחי חקלאות הבעל של הבדואים. בשנים גשומות (כמו 2007) יבול החיטה והשעורה עולה יפה והבדואים תולשים את החיטה בידיים. בקיץ האחרון המראה היה מלבב והבדואים ראו ברכה בעמלם. אנו נמצאים על קו פרשת המים הארצית שמפרידה בין נחל צין היורד לאגן הניקוז של ים המלח, לבין נחל הבשור היורד לאגן הניקוז של הים התיכון. בעבר לפני היווצרות הבקע, נחל צין המשיך מערבה אל הים התיכון. היווצרות הבקע גרמה לתפנית חדה במהלכו של נחל צין שפנה מזרחה וזוהי ה"ברך" המפורסמת שלו.
טומולי בנ.ג. 632
נחבור לכביש 40 ונטפס כק"מ עד לפנייה להר מחייה. מכאן טיפוס תלול במקצת עד למצפור ליפא גל. מהמצפור תצפית יפה אל רמת עבדת ונחל צין. הנוף המאפיין את הרמה הוא הרי שולחן והרי כפתור ושכבות אופקיות להבדיל מהקימוטים החריפים של קמר חתירה. מתחת למצפור ניתן להבחין בקבוצות של סלעים שחורים, אלו סלעי גיר מצופים בפטינה- שכבת ברזל או חלודה של הסלע. בסלעים אלו ניתן למצוא ציורי סלע מעניינים של יעלים.
במאהל של עיד
נחזור לדרך העפר ונרכוב עוד כ-500 מטר. מכאן מתחיל קטע הרכיבה המעניין של הטיול. נפנה שמאלה לאורך שביל גמלים שיחבר אותנו לדרך עפר היורדת בתלילות אל הואדי שמתחת שבו צריפים של בדואים. נפנה ימינה ונמשיך לאורך הואדי המתעקל בשביל צר. קטע זה דורש מעט מיומנות טכנית. הכיוון הוא במעלה הואדי והשבייל עובר מימין לעץ גדול ובולט ואחר מטפס לאוכף. מהאוכף נרד לואדי ונמשיך מערבה ונטפס בשביל תלול לאוכף נוסף. הקט האחרון מחייב הליכה ברגל. מטרתנו היא להגיע אל ראש נ.ג 632 שעליו ניתן לזהות גלי אבנים. נשאיר את האופניים באוכף ונטפס רגלית אל ראש ההר. על ראש ההר גלי קבורה או טומולי. קברים כאלו פזורים במקומות רבים ברחבי הנגב והם מתוארכים בדרך כלל לתקופת הברונזה התיכונה א. הטומולי הם בקוטר של 3 עד 4 מטר וגובהם כמטר וחלקם מחוברים ביניהם בקוי אבנים. דרומה ניתן לזהות את הטומולים שעל הר ערקוב. יתכן והם שמשו לקבורה משנית של הנוודים שחיו במרחב בעבר, אך מדוע הושקעה עבודה כה רבה בבנייתם ומדוע דווקא בראשי ההרים, ניתן להעלות השערות שונות אך תשובה ברורה אין עדיין. כדאי לשים לב לעובדה שאנו נמצאים בלבו של אזור חקלאי שכולל מתקנים שונים כמו טראסות, מובילי מים ותלוליות. זה היה העורף החקלאי של העיר עבדת.
השביל המטפס לרכס חלוקים
מהאוכף נרד בשביל יפה אל נחל רתמים שאיתו נמשיך מזרחה ונרד במורד תלול מעל נקודת החיבור של נחל רתמים עם נחל צין שהוא הנחל הגדול באזור. נרכוב כ-300 מטר בנחל ונטפס בשביל על הגדה שמאלית של הנחל. השביל מתחבר לדרך עפר שתוביל אותנו למאהל של עיד קשחר, שם ניתן ללגום תה וקפה (בתשלום) ולנוח מעט. עיד מציע שירותי אירוח ולינה וכן טיולי גמלים באזור.
אצל עיד בחצר
מהמאהל של עיד נצא לכביש ונחצה אותו לדרך עפר שממשיכה צפונה במקביל לכביש לכיוון חאן השיירות והחווה של יענקלה ודורית גבע. הדרך המסומנת באדום עוקפת את החוה של יענקלה ממזרח ועוברת מעל נחל חווארים ואחר מתחברת לדרך עפר מסומנת בשחור. בקטע זה נשקפים הנופים היפים של נחל חווארים החותר בשכבות החוואר והחרסית.
שים לב לא לרדת בשביל המסומן באדום למחל חווארים . דרך העפר מתחברת לכביש 40 כחצי ק"מ לפני בור חווארים ומשם ההמשך למדרשה הוא לאורך הכביש.
גלרית תמונות
גלרית תמונות מהטיול
רכיבה על נ.ג. 656
אל הר ערקוב מערב
מסלול זה יכול לעמוד בפני עצמו או המשך למסלול מהמדרשה אל הר מחייה והר ערקוב. המיוחד באזור זה הוא שפע שבילי הגמלים שבו, שפע השרידים הארכיאולוגים, מיעוט המטיילים והדואים שעדיין חיים באזור.
ציורי סלע בנ.ג. 644
מידע
אורך המסלול: 9 ק"מ
זמן: שעתיים וחצי
דרגת קושי: קשה. כולל רכיבה טכנית וטיפוס רגלי עם האופניים.
נקודת יציאה וסיום: המאהל של עיד קשחר, על כביש 40 כק"מ מדרום לתחנת הדלק עבדת.
טומולי
תיאור המסלול
עם אריק קפלן בתאריך 25.1.08

מהמאהל של עיד נרכב דרומה על שביל גמלים שמתחבר עם דרך עפר חוצה את אפיק נחל רתמים מעל מפל שגובהו כ- 8 מטר. הדרך ממשיכה במעלה הנחל שבו טארסות חקלאיות מרשימות. לאחר כ-400 מטר נעזוב את נחל רתמים ונמשיך בנק'ב גמלים העולה בואדי ללא שם הממשיך לכיוון הר ערקוב. אורחת גמלים ועדר עיזים שגלשו ממהר למעלה האיצו בנו לטפס לנ.ג 656. השביל שמטפס למעלה אינו רכיב ויש לעלות ברגל – אבל העלייה לא נוראה. מלמעלה תצפית נהדרת אל נחל עבדת ואזור הר נפחא וכן מערבה אל רמת מטרד. אנו נמצאים על שלוחה צרה וארוכה ומגמת פנינו היא להגיע לקצה המערבי שלה. על שלוחה זו נמצאים יש גלי קבורה. נרכב בשביל העובר מצד ימין לכיפה קטנה עד שנגיע לחוטם של השלוחה נ.ג. 644. במקום קבוצת סלעים מצופים בפטינה ועליה ציורי סלע וגם כתובת עתיקה. מתחתינו חווה חקלאית משוחזרת של פרופ' אבן ארי וממול עתיקות העיר עבדת. החזרה היא באותו שביל, אך הפעם נמשיך איתו מזרחה. זהו קטע של רכיבה טכנית על אבנים. רכבנו עד לאוכף מדרום להר ערקוב ומהאוכף ירדנו רגלית למטה. מעל הגדה הדרומית של הואדי שביל גמלים, הרכיב כמעט לכל אורכו עד שנחבור לנחל רתמים ומשם החזרה למאהל של עיד היא באותה דרך.
לגלרית תמונות מהטיול