אופניים- האדם, המכונה והרוח- הספר
אופנים: האדם, הרוח והמכונה - תקציר

הספר "אופניים – האדם, הרוח והמכונה" מאגד תמצית של שלוש שנים של פרויקט ייחודי בישראל: כנס רב תחומי בנושא האופניים במדרשת שדה בוקר. הכנס, ההולך ומתפתח משנה לשנה, פונה אל קהל יעד מגוון של חובבי תרבות האופנים, החל מרוכבים המקדישים את כל מרצם לרכיבה ספורטיבית, דרך רוכבי שטח שעבורם האופניים הם אמצעי לטיול ולגילוי  וכלה ברוכבים עירוניים, שהאופניים עבורם הם אמצעי לתחבורה אקטיבית: כלי תחבורה זול וידידותי לסביבה המשלב פעילות גופנית ביומיום. כפי שהאופניים יכולים להיות זמינים לכל, כך גם הספר והכנס מכוונים לכלל האוכלוסייה, ובמיוחד לאוכלוסיית הרוכבים בישראל ההולכת וגדלה בשנים האחרונות.

לאחר הקדמה קצרה המפרטת את הרעיון והמבנה של הספר, לחיבור "אופניים – האדם, הרוח והמכונה" חמישה חלקים המתייחסים כל אחד לאחד או יותר מן המרכיבים, אדם, רוח או מכונה:

הרוח של האדם עם המכונה- אסף חזני
הנרי אוחיון בכנס הראשון

 

 

  1. החלק הראשון: היבטים כללים. בחלק שלושה מאמרים. המאמר הראשון מתאר את ההתפתחות היסטורית של הרעיון והטכנולוגיה של האופניים. המאמר השני מתאר את התפתחות ענף האופניים בישראל והמאמר השלישי מתאר היבטים סוציולוגיים  של הטור דה פראנס, כאירוע אופניים החורג מגבולות ישראל.
  2. החלק השני: חברה וסביבה. בחלק חמישה מאמרים. עניינם של המאמרים בקשר שבין חברה לסביבה. ארבעה מאמרים עוסקים ביחס אל האופניים ככלי תחבורה וביחס שבין המכונית והאופניים. המאמר החמישי מתייחס לחברה  ועוסק בחינוך קבוצת ילדים באמצעות רכיבה על אופניים.
  3. החלק השלישי: אופנים בשטח. בחלק שלושה מאמרים וזהו חלק המוכוון לאוכלוסיית רוכבים ספציפית: קהילת רוכבי אופני השטח בישראל. המאמר הראשון עוסק בגילוי המדבר דרך רכיבה. המאמר השני עוסק בגילוי חבלי ארץ נוספים דרך רכיבה והמאמר השלישי עוסק נוגע בהיבטים הפחות זוהרים שברכיבה בשטח: המפגש ודילמות המתלוות אליו בין הרוכב הבודד שנפשו חשקה לגלות עולם עם הממסד של המדינה שמטרתו שימור השטחים הפתוחים.
  4. החלק הרביעי: פיסיולוגיה ופיסיקה של הרכיבה. החלק מכיל (כרגע) שני מאמרים שעניינם המפגש הפיזי בין הרוכב או הרוכבת לאופניים. המאמר הראשון עוסק במאפיינים גופניים, פיסיים וטכניים של רוכבי כביש תחרותיים והמאמר השני עוסק בהשפעת מסת הרוכב על האופניים. וביתר פירוט, האם בירידה קיים יתרון לרוכבים כבדים.
  5. החלק החמישי: אפילוג – האדם והרוח. מטרת החלק היא דיון ברוח של האדם עם המכונה. הדיון נעשה דרך שני סיפורי חיים של רוכבים המארגנים את חייהם סביב רכיבה על אופניים. הסיפור הראשון הוא סיפורו של הנרי אוחיון שהיה אלוף ישראל במשך שבע שנים ואף השתתף כנציג ישראל לאולימפיאדה ברומא ב-1960. הסיפור השני מובא דרך תצפית אנתרופולוגית ברוכב חרדי שהפך את הרכיבה על האופניים למפעל חברתי.

 

חמשת החלקים מהווים רעיון שלם המובע בכותרת: "האדם, הרוח והמכונה". הספר מלווה בתמונות ובמראי מקום לקריאה נוספת. הכותבים רובם ככולם רוכבים הבאים ממקומות מגוונים – מהאקדמיה, מעולם הספורט, נציגי ממסד, חינוך ועוד -- שהקדישו חלק ניכר מחייהם לאופניים, וכל אחד מהם רואה את עולם הרכיבה מהזוית המיוחדת והאישית לו.

הספר בחסות ובסיוע של מדרשת שדה בוקר והמועצה המקומית רמת נגב.

 

 

עורכים: ד"ר חזי יצחק, ד"ר דניאל מישורי ואסף חזני

                                                                                                                        

גלגלים של תקווה- הנרי אוחיון (אחד מהמאמרים שיופיע בספר)
על העורכים

חזי יצחק, ד"ר לפיזיקה במכון לחקר המדבר ותושב מדרשת שדה בוקר. רוכב אופני שטח החל מ-1987. הוביל מסעות אופניים במדבריות בטיבט, אתיופיה, נמיביה,  מונוגוליה, מרוקו, ירדן וסיני. הקים את אתר ב"באופן אחר"  biking.boker.org.il   המרכז מידע על מסלולי רכיבה במדבריות הארץ והעולם. סיפורי המסעות התפרסמו במגאזינים "מסע אחר" וטבע הדברים". פתח  תוכנית ללימוד פיזיקה באמצעות רכיבה על אופניים בבתי ספר תיכוניים.  יזם והיה שותף לארגון כנס האופניים הבינתחומי במדרשת שדה בוקר במשך שלוש השנים האחרונות.

 

ד"ר דניאל מישורי, רוכב עירוני, מלמד אקו-פילוסופיה ואתיקה סביבתית בביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל-אביב ובמכללה האקדמית אשקלון. פרסם מאמרים בנושא תחבורת האופניים ואיכות הסביבה. לשעבר, יו"ר "ישראל בשביל אופניים" (ע"ר) – bike.org.il .

 

אסף חזני, רוכב חובב, כותב דוקטורט באנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בנושא רכיבה על אופניים בישראל. מועסק כחוקר במרכז דדו לחשיבה צבאית בין תחומית.

רוכבים במדבר המזרחי בירדן - 2006
כיצד אפשר לסייע בהוצאת הספר?
כדי להוציא את הספר לאור, אנו זקוקים לסכום נוסף של 15,000 ש"ח לכיסוי הוצאות העריכה וההדפסה (מדובר ב-1000 עותקים וב-220 עמודים לספר). יש להדגיש שהוצאת הספר אינה למטרות רווח אלא היא ורק למען קהילת הרוכבים

בישראל- רוכבי הכביש ורוכבי השטח. אנו פונים לקהל הרוכבים ומציעים לרכוש את הספר ובכך לממן את הוצאתו. מחיר הספר הוא 40 ש"ח כולל משלוח. ניתן לשלוח מייל עם שם, כתובת  ומספר טלפון ומספר עותקים מבוקש.  גביית התשלום תעשה על ידי המועצה המקומית רמת נגב. אנו מקווים להוציא את הספר לאור לקראת הכנס הרביעי של "אופניים- האדם, המכונה והרוח שיתקיים במדרשת שדה בוקר בתחילת 2009.

כתובת למשלוח פרטים:  חזי יצחק , yiyeh@bgu.ac.il

מידע נוסף על הכנסים שהתקיימו במדרשת שדה בוקר