מנחל ניצנה אל עבדת דרך הר עקרב

מטפסים על הר עקרב
עניין

המסלול עובר באזור של רמת עבדת וכולל רכיבה על הר עקרב בשבילים טכניים. דרך אזור לא מוכר ולא מטויל- רמת הנגב במיטבה.

מידע

אורך המסלול: 41 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה+. המסלול כולל טיפוס רגלי עם האופניים על הכתף ורכיבה בשבילים סלעיים במיוחד.

נקודת יציאה:מפגש נחל ניצנה וכביש צומת הרוחות-בורות לוץ.

נקודת סיום: תחנת הדלק עבדת

עונה מומלצת: כל השנה.

מפות: מפת סימון שבילים מס' 18, מערב הר הנגב

לוגיסטיקה: צריך לדאוג להקפצות לנקודת ההתחלה ולאיסוף מנקודת הסיום.

הערה: המסלול עובר בשטח אש וניתן לטייל בו רק בסופי שבוע.

מסלול נוסף בהר עקרב ובנחל עכשוב
הטיול בפורום תפוז- גיא גרינוולד
אלה אטלנטית ונמרוד כהן בנחל עכשוב
תיאור המסלול

(28.2.09 נווט: גיא גרינוולד).

 

תחילת המסלול היא בנקודת המפגש של נחל ניצנה והכביש המוליך לבורות לוץ. מכאן יוצאת דרך עפר טובה העוברת לכל אורכו של נחל ניצנה. נחל ניצנה הוא אחד מהנחלים הגדולים באזור הנגב והוא מנקז את החלק המערבי של הנגב.  ליד באר מילכה הוא מתחבר עם נחל לבן ויחד הם  ממשיכים לכיוון הים התיכון. נרכוב בדרך העפר כ-1.5  ק"מ ואז נתחיל לטפס רגלית במדרון תלול אל השלוחה הדרומית של הר עקרב נ.ג 852. הטיפוס מעט קשה, אך לא נורא.   ההמשך הוא בשביל לא ברור היורד לאוכף. המטרה היא להישאר על הרמה למעלה ולא לרדת לואדיות. הרכיבה טכנית מאד, בין סלעים ודורשת ריכוז גבוה. השביל יורד לאוכף ופוגש בשביל ברור הממשיך מערבה ומפתה לרכוב בו.
הנוף הנשקף מהר עקרב

במקום זאת נעמיס את האופניים שוב על הכתף וטפס אל הר עקרב נ.ג 835. מלמעלה תצפית יפה אך רמת עבדת ניתן לראות את בסיס רמון ואת הר נפחא. במערכת הוואדיות המתנקזים לעבר נחל עקרב במערב בולטת מערכת הטראסות של החקלאות העתיקה. ממשיכים בשביל לאורך הר עקרב עד נ.ג. 808 ואחר מתחילים לרדת לכיוון האוכף שמעל נחל עכשוב. הרכיבה לא פשוטה והשבילים לא ברורים, אך המגמה מוגדרת היטב. יש להגיע אל האוכף וממנו לרדת לנחל עכשוב.

ניתן לרכוב לאורך כל נחל עכשוב בשביל ברור שחוצה את האפיק מידי פעם. לאורך הנחל מספר עצי אלה אטלנטית יפים ומספר אתרי חנייה קדומים. רוכבים עד המפגש עם דרך עפר המטפסת ימינה ויורדת אל נחל ניצנה. ממשיכים במעלה נחל ניצנה כ- ק"מ ופונים שמאלה לדרך עפר שמטפסת לנ.ג 616.  לקראת סוף העלייה נזהה קוליס שמטפס לראש שלוחה ויורד בואדי ללא שם המתחבר לנחל יתר.

תיקון בשטח
זהו ואדי טיפוסי לרמת עבדת. לאורך הואדי טראסות והרכיבה בו נוחה במורד נ'קב גמלים, עד למפגש עם דרך העפר המסומנת בכחול ועוברת בנחל יתר. נמשיך ימינה בדרך העפר הטובה ולאחר כ-800 מטר נפנה ימיה בדרך עפר שתוביל אותנו לחורבות יישוב קדום מעל נחל יתר (בסמוך לנ.ג 574) .במקום מספר מבנים ומתחתיו בור מים. כל האזור של נחל יתר היה מעובד  בצורה אינטנסיבית בתקופה הביזנטית והושקע מאמץ אנושי אדיר כדי לבנות את שלל המתקנים העתיקים הללו. לאורכו של נחל יתר נתגלו כ-130 מתקנים של חקלאות עתיקה. נרד מהיישוב הקטן לדרך העפר. כדאי להמשיך לאורך גדת הנחל "ולחתוך" את העיקול של הנחל וכך גם להימנע מהדשדוש של הערוץ. מגמת פנינו היא לעלות בדרך העפר אל האוכף שממזרח להר קמר. הר קמר הוא חלק משבר סעד-נפחא שיוצר סדרה של הרים בולטים בתוך רמת עבדת השטוחה. לאחר עלייה לא ארוכה בדרך העפר העולה מנחל יתר נגיע  לאוכף שבו שלדה גדולה של רכב צבאי.
העיקר החיוך. בעלייה להר עקרב.

בסמוך לשלדה יוצא שביל ברור העובר מצפון לנ.ג 642. שביל זה עובר בתוך תעלת ניקוז יפה שמוליכה למים לבור מאגורה החצוב בסלע קרטון. בתוך הבור צומח אשל מרובע גדול. השביל הופך לקוליס היורד לדרך עפר המסומנת בשחור. נפנה ימינה. הדרך מטפסת לפרשת המים בין נחל לענה ששייך לאגן הניקוז של נחל ניצנה לבין נחל עבדת ששיך לאדן הניקוז של נחל צין. לפני עיקול הדרך שבו היא ממשיכה לכיוון בסיס רמון, נמשיך ישר ונתחיל את הירידה לנחל עבדת. מכאן דרך עפר טובה שאפשר לדהור בה. בדרך ניתן לבקר בבורות המים של נחל נפחא. נעבור מתחת לכביש המגיע מכלא נפחא, במעביר המים ואחר נמשיך בדרך  העפר המסומנת באדום הממשיכה לאורך נחל עבדת ואחר מטפסת לכיוון תחנת הדלק בעבדת. הקטע האחרון עובר בתוך השטח החקלאי של העיר הקדומה עבדת ובו בורות מים, טראסות, סכרי הטייה וחוות חקלאיות.

אופציה נוספת, היא להמשיך לכיוון בורות רמליה ולהמשיך בדרך העפר העוברת בסמוך לחוות נחל חווארים ולחבור לכביש ליד בור חווארים ומשם להמשיך למדרשת בן–גוריון (תוספת של 11 ק"מ למסלול).