במורד מעלה העקרבים הרומי ועד לערבה דרך גבי צין
"ונסב לכם הגבול מנגב למעלה עקרבים ועבר צנה והיו תוצאותיו מנגב לקדש ברנע ויצא חצר אדר ועבר עצמנה." במעלה העקרבים, בואכה עמק הערבה, נוכח אדום, ראיתי אפסותי עד כלותי בכי. יה-אלי, הורד על נפשי דומיה. סגור לבי מלפניך בשערי אבן או תפת! הסר עולמך מעיני, שים לילה על הארץ, יה-אלי, יה-אלי שים לילה! במעלה-העקרבים מאת ע. הלל מתוך ספר הפלמ"ח בעריכת זרבבל גלעד, כרך ב', עמודים 659-660. בהוצאת הקבוץ המאוחד, תשט"ז. במדבר לד',ד'.
במעלה העקרבים - ע. הלל
תמונות של כביש מעלה עקרבים
מידע
"ושם אמו יהועדן" (מלכים ב, יד 2)
מפות דרכים עתיקות
רכיבה במעלה עקרבים הרומי
עניין
זהו אחד המסלולים המרהיבים ביותר לאופני הרים בנגב. תצפיות נוף נהדרות מראש מעלה עקרבים אל בקעת נחל צין, שבילי רכיבה טכניים, נאות מדבר יפות בנחל צין המזכירים את נאות המדבר בסיני וקמר חצרה הצונח בתלילות אל נחל צין, ולבסוף רכיבה בנחל ללא שם היורד אל הערבה.
מירי פירסטנברג היתה בגיל 5 בעת הפיגוע בכביש מעלה עקרבים ב-1953
מידע
אורך המסלול: 29 ק"מ זמן: 8 שעות דרגת קושי: קשה-מיועד לרוכבים מנוסים בלבד. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וירידות תלולות מאד וכן עלייה רגלית תלולה עם האופניים על הגב. עונה מומלצת: בעקר בחורף. נקודת התחלה: כביש מעלה העקרבים הרומי בתחילת השביל המסומן באדום המוליך למצד צפיר. נקודת סיום: חניון דרך הערבה על כביש הערבה כ- 5 ק"מ מצפון לצומת עין חצבה. לוגיסטיקה: צריך לתכנן איסוף מנקודת הסיום על כביש הערבה. מפות: מפת סימון שבילים מס' 14 צפון הנגב ומזרח הערבה. הערה: המסלול עובר בשטח אש ולכן ניתן לעבור בו רק בסופי שבוע.
גירסה אחרת של מסלול במורד מעלה עקרבים
סיפורה המרגש של מירי פירסטנברג, הילדה שניצלה מאוטובוס הדמים במעלה עקרבים ב-17 למרץ 1953
מבט מלמטה אל חורבת צפיר
פירוט המסלול
נקודת התחלת הטיול היא על הכביש המנדטורי סמוך לפניית דרך העפר לראש מעלה עלי. אנו ניצלנו את ההמתנה עד לסיום העברת המכונית לנקודת הסיום לרכיבה לראש מעלה עלי שממנו תצפית יפה מאד אל המכתש הקטן(כ-4 ק"מ הלוך וחזור). נרכב בשביל המסומן באדום המוליך אל מיצד צפיר הנמצא בראש מעלה עקרבים הרומי שנקרא גם מיצד צפיר. קטע זה הוא ברובו שביל יחסית רחב ונוח לרכיבה החוצה מספר ערוצים בדרך ולבסוף מטפס אל מיצד צפיר שבו מבנה אבן קטן שקירותיו הרוסים. מהמיצד תצפית יפה אל משורי ימין ורותם וכן ניתן לראות את קו המצוקים של נחל חתירה והלאה את אגפו הדרום ממערבי של קמר חתירה. מעלה העקרבים הוא חלק מדרך קדומה שחיברה את הערבה עם ירושלים ועברה דרך ממשית. ניתן לשייך אותה למערכת דרכי הבשמים שחצתה את הנגב. מנשה הראל אף מכנה אותה "כדרך הנחושת המור והלבונה". הדרך שהתגברה על המתלול החריף של קמר חצרה הוכשרה למעבר גמל ובמקומות הקשים נחצבו מדרגות שחלקן נשתמרו עד היום. על פי מנשה הראל שיפעו של המתלול הוא 36% ושיפוע הדרך הוא כ-18%. שלושה מיצדים הוקמו כדי לאבטח את שירות הגמלים שעלו או ירדו במעלה והם נקראים מלמעלה למטה: מיצד צפיר, חורבת צפיר ורגם צפיר הנמצא בתחתית המעלה.
אופניים במעלה עקרבים
רוכבים טובים יכולים לרדת כמעט את כל המעלה ברכיבה אך בכל מקרה צריך להזהר ולרדת לאט. זהו קטע רכיבה מדהים ותלול כאשר ממול השכבות צונחות מטה אל נחל צין והעין מסתחררת מהמצוקים המתנשאים מסביב. מימין לנו מתחתר הקניון של נחל גוב שבו גבי מים. במספר קטעים השביל יורד בתלילות על משטחי סלע גדולים שניתן לרכב עליהם. השביל חוצה את נחל גוב ומטפס אל כביש מעלה עקרבים. כדאי לעצור ולהעיף מבט למעלה ולראות את הכתף עליה נבנה השביל ולהתרשם מהעוז והתושייה של המהנדסים הרומאיים שבנו את המעלה. מעלינו ניתן לראות את העיקולים של כביש מעלה העקרבים ששוליו מגודרים בחביות המקנות לו יופי עתיק. בפניית דרך העפר לעין צין ממוקמת סוכת מידע של בית ספר שדה חצבה.
יורדים לעין צין
ממשיכים בדרך העפר לכיוון עין צין. הדרך מסתימת בראש גבעה הצופה אל נחל צין וממנה ממשיך שביל היורד למטה ועובר בתוך הסבך והמים הזורמים. מים אלו הם מי שטיפת פוספטים המוזרמים ממפעל הפוספטים הסמוך "נחל צין" והם מים מלוחים מאד ולא ראויים לשתייה ואפילו צורבים את העור . נחל צין נקרא מנקודה זו ואדי פוקרה (נחל העניים) ועין עקרבים נקרא עין פוקרה. עין צין ועין עקרבים יוצרים כאן נאת מדבר יפה מאד על רקע המצלעות של רכס חצרה. נאת המדבר משופעת בדקלים, אשלים וכן שיחי ינבוט ומלוח ויוצרת כתם ירוק על רקע הנוף הצחיח. השביל מתחבר לדרך עפר המסומנת באדום הממשיכה לכיוון גבי צין וחוצה מספר פעמים את נחל צין. קטע זה של נחל צין יפה מאד והנחל יוצר מעין קניון בסלעי הגיר הלבנים מגיל הטורון ובו לאחר שטפונות גבי מים. המקום נקרא גבי צין. מעט לפני גבי צין מימין לדרך העפר ראינו (נובמבר 2004) רכוז של מספר חבצלות נגב פורחות.
מצלעות קמר חצרה באזור מעלה עקרבים
ממש לפני גבי צין נפנה ימינה בואדי ללא שם ונתקדם דרומה כ-300 מטר ונזהה שביל צר המטפס למעלה. זהו שביל גמלים קדום שכנראה חבר את הערבה עם גבי צין (באחד העיקולים בשביל זהיתי ערמת גללים יבשה שהעידה על כך שהשביל היה בשימוש של הבדואים שנותרו בעין חצבה). השביל מטפס בתלילות ויש ללכת ברגל עד שהוא מגיע לאוכף קטן בראש גבעות יועדן.
עקבות בבוץ
"ושם אמו יהועדן" (מלכים ב, יד 2)
גבעות יועדן נקראות על שמה של אמו של אמציה מלך יהודה ואשתו של יואש שגם הם מונצחים בנחלי האזור. גבעות יועדן בנויות מסלעי קרטון וצור והן הקצה הצפון מזרחי של קמר מחמל. גבעות יועדן מפרידות בין אגן הניקוז של נחל צין לבין אגו הניקוז של נחל אמציה. מספר נחלים וביניהם נחל סיף ונחל ירושא מנקזים את הגבעות בכיוון דרום מזרח לנחל אמציהו. האזור תחום בין כביש הערבה לבין נחל צין הוא פחות מטויל ורוב הערוצים הם אפילו חסרי שם. ההמשך הוא במורד ערוץ ללא שם מדרום לנ.ג. 46 ו- 26. הערוץ רחב ונוח לרכיבה ואין בעיה להגיע איתו לכביש הערבה. את קטע רכיבה זה עברנו בלילה לאור פנסים משום שלראש השביל הגענו ממש באור אחרון. ההתחברות לכביש היא כ-ק"מ מצפון לחניון דרך הערבה.
תמונות נוספות מנחל צין תחתון
עין צין
מפות דרכים עתיקות
שתי המפות הנ"ל לקוחות מספרו של מנשה הראל "מסעות ומערכות מימי קדם, בהוצאת משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1981.
מפת הדרך חצבה-מעלה עקרבים-ממשית
מפת מעלה עקרבים הרומי