בעקבות חכמי המסתורין – במירון ובצפת 

עניין

המסלול יורד מגוש הרי מירון בתוך חורש טבעי יפה אל נחל עמוד שבו ניתן לשכשך במים. הביקור בקבר הרשב"י הוא מעניין מאד ומאפשר הצצה לעולם של פולקלור ואמונה יהודיים יחודיים שזרים לתרבות החילונית 

קבר הרשב"י במירון
מידע

 

אורך המסלול : 16 ק"מ

זמן: 4 שעות

דרגת קושי: בינוני

נקודת התחלה: תחנת סונול בית ג'אן

נקודת סיום: חניון לילה על שביל ישראל "עיקול העמוד" מתחת לישוב מירון

מפה: מפת סימון שבילים הגליל העליון
בירידה מהר מירון
תיאור המסלול
יוצאים  מתחנת הדלק ורוכבים בזהירות דרך ר הרחובות הצרים של בית ג'אן לכיוון  המלונית בה פונים ימינה ומיד שמאלה לדרך עפר שמסומנת בכחול. זוהי דרך נופית שעוברת בלב גוש הרי מירון שהוא הגבוה בהרי ישראל (מלבד החרמון). כאן כמות המשקעים השנתית הממוצעת היא קרוב ל-1000 מ"מ גשם והטמפרטורות נמוכות גם בקיץ . הדרך חולפת ליד עין הזקן  שנראה חרב ומוזנח. כחצי ק"מ לאחר עין הזקן פנייה ימינה בדרך עפר שמסומנת בשחור (הפניה ימינה המסומנת בכחול  היא גבול טעות ומורה שצריך לחזור דרומה כ-100 מטר). 
ליד עין הזקן
הדרך מתחילה בטיפוס על סלעים  ועוברת בתוך חורש יפה של אלוני תולע. לאחר נ.ג 1032 היא מתחילה לרדת- יש לשים לב  לא לפספס את הפנייה שמאלה לאחר כ-500 מטר. ממול נשקפים הרי הגליל העליון המזרחיים וצפת. הריחות של האזוב והמרווה מתערבבים  יוצרים ריחות שלא מוכרים לנו אנשי המדבר. זהו החורש הים תיכוני בשיא תפארתו. הפנייה שמאלה אותנו לדרך עפר לא מסומנת שיורדת עד לואדי שבו פריחה צהובה של אחירותם ואחר מטפסת בתלילות שמחייבת הליכה ברגל עם האופניים. לאחר העלייה הארוכה שמופיעה בהפתעה במהלך הירידה הדרך יורדת במספר פיתולים לנחל בר יוחאי ומגיעה לחניון הלילה בעיקול בו חוצה נחל עמוד את כביש עכו-צפת.  מכאן ניתן ללכת ברגל כ-400 מטר על שביל ישראל לבריכות מים קרירות שבהן ניתן לרחוץ (חבל שהמקום לא הכי נקי).
לפני העלייה בירידה.
מהחניון ניתן לעלות ברגל בדרך עפר שמטפסת לקבר הרשב"י. הדרך עוברת דרך ציון קברו של רבי טרפון ועוברת בפאתי מושב מירון. כל האזור הזה מלא בלכלוך ופסולת שלא מכבדים את המקום. קבר הרשב"י הוא קומפלקס המורכב ממספר מבנים הכוללים בתי כנסת-מעין אכסנייה, וישיבות. בתוך בתי הכנסת תמיד ניתן למצוא מתפללים בכל שעה של היום. בערב שבת מגיעים לכאן מאמינים וחסידים  העושים את השבת במקום.
בקבר הרשב"י
רבי שמעון בר יוחאי שלפי המסורת כתב את ספר הזוהר ביושבו עם בנו אלעזר במערה ליד פקיעין במשך 13 שנים, הפך לדמות ניסית וקדושה והקבר משמש כמקום עלייה לרגל לאנשים דתיים מכל הזרמים. כדאי לשוטט במקום ולנסות לדבר עם האנשים. בשבת שאנו ביקרנו במקום התקיים כינוס של חסידות לעלוב שמתקיים זה 70 שנה ברציפות בשבת של פרשת "בהעלותך" .  במבצע לוגיסטי מאורגן להפליא הגיעו למקום מספר מאות של חסידים מרחבי הארץ.  אנחנו עלינו לאתר בלילה כדי לצפות בטקס הטיש המסורתי שהתחיל שעה לפני חצות. מסביב לשולחן ארוך נצבו טריבונות שבהם ישב הקהל (וגם אנחנו) של חסידים לבושים בבגדי שבת וחבושים כובעי שטריימל גדולים. כאר האדמו"ר נכנס הקהל נעמד על רגליו. על השולחן הונחו שתי חלות גדולות מאד וגביעי יין.
הגבאי בפעולה
האדמו"ר קידש ואחר בצע מהחלה וחלק לקהל.   בתנועת עיניים שלו הוא סמן לקהל ואלו החלו לשיר בדביקות שירים וניגונים.  אחר הוא נשא דרשה באידיש שממנה לא הבנתי הרבה. הוגש לו דג בצלחת והוא אכל כאשר כולם צופים בו. הוא לא נראה שמח במיוחד ואולי לא בקו הבריאות, אבל כל המחזה שהתקיים בחצות הלילה שהיה מעט סוריאליסטי, היה עבורי הצצה לעולם אחר ולמנהגים אחרים.  חשוב לציין שהם קבלו אותנו בסבר פנים יפות. הטיש מן הסתם נמשך אל תוך הלילה, אבל אנו נאלצנו לפרוש כדי לישון לקראת הרכיבה של מחר.
עשר הספירות של הקבלה.
מצפת לכנרת דרך נחל עכברה

עניין:   המסלול יורד מצפת הגבוהה אל הכנרת הנמוכה ירידה כולל של 1100 מטר. הדרך עוברת בנופים היפים של הגליל  העליון המזרחי  והסיום הוא בבריכה הצלולה והקרירה של עין נון שבסמוך למגדל.

אורך המסלול: 27 ק"מ

זמן: 5 שעות. הסיור הרגלי אורך כשעה וחצי.

דרגת קושי: בינוני (500 מטר עליות מצטברות).

נקודת יציאה: חניון ציבורי בכניסה לצפת בצומת הרחובות הפלמ"ח וירושלים.

נקודת סיום: תחנת הדלק ליד קיבוץ גינוסר (בסמוך למסעדה על שפת הנחל).

עונה מומלצת: כל השנה.
קטיף תותים בואדי עכברה

את הטיול התחלנו בסיור רגלי בשבת בבוקר בצפת העתיקה בעקבות האר"י וגוריו בו ניתן לחוש מהאווירה המיוחדת של צפת עיר המקובלים.

המסלול לקוח מתוך הספר "צפת וכל נתיבותיה" בעריכת אייל מירון שיצא לאור בהוצאת יד בן צבי  2006. בספר ניתן למצוא מפה מפורטת של המסלול וכל נכתב בהקדמה למסלול:

"האלוקי רבנו יצחק הלוא הוא האר"י מגדולי המחשבה היהודית בכל הדורות. מרכזיותו של האר"י מצדיקה מסלול מיוחד המתמקד בו ובחוג תלמידיו , אנשי המסתורין והסוד הצפתים, אשר חייהם בצפת התנהלו כשהם מצפים לפעמי משיח ומקווים לגאולה. אנו נהלך במקומות בהם פסעו האר"י ותלמידיו, ובאתרים בהם פעלו, ונכיר את אורחותיהם. "

הגשר מעל נחל עמוד.

בשבת יש להקפיד לא לצלם בתוך בתי כנסת. אנחנו התקשינו למצוא את בית הכנסת האר"י הספרדי על אף שהיינו קרובים אליו. סיפור מעניין על האר"י ועל הגאולה שהוחמצה  מופיע בספר:

"שפעם אחת בערב שבת סמוך להכנסת כלה, יצא עם תלמידיו חוץ לעיר צפת, לבוש בגדי לבן לקבל א השבת בניגון נאה.  ובתוך שהיו משוררים אמר הרב לתלמידיו: חברי, רצונכם שנעשה שנלך לירושלים קודם השבת, ונעשה השבת בירושלים? השיבו קצת מו התלמידים: אנו מרוצים בכך. וקצת מן התלמידים השיבו ואמרו, נלך מקודם ונודיע אותו לנשינו. כיוון שאמרו נלך מקודם לביתנו, נתחרד הרב חרדה גדולה, והכה כף אל כף, ואמר אוי לנו שלא היה בנו זכות להיגאל שאלמלא הייתם כולכם משיבים לי בפה אחד שאתם רוצים לילך בשמחה גדולה, תכף היו נגאלים כל ישראל, שעתה היתה השעה להיגאל, ומתוך שמיאנתם בדבר חזר הגלות לאיתנו בעוונותינו הרבים. "

הראש של עכברה
כדי להגיע לתחילת מסלול הרכיבה יש לטפס ברח' הרבי מילובאביטש ולהמשיך לטיילת החדשה שבנויה מסביב לנחל עכברה. השביל הכחול מתחיל קרוב לעיקול מצד ימין בסמוך לבתים ויורד במדרגות עד להתחברות עם הדרך המסומנת בכחול. נחל עכברה הוא יובלו המזרחי של נחל עמוד והוא יורד בתלילות מהר כנען  דרך חורשות נטועות ואחר דרך בוסתנים עתיקים. בדרך מספר מעיינות שמימיהן נשאבים. הדרך חוצה את הכביש החדש לצפת מתחת לגשר הענק הנמתח מלמעלה ואחר יורדת לכפר הערבי עכברה ששייך מוניציפלית לצפת. ממזרח מתנשאים המצוקים ובהם מספר מערות.  הכפר מאכזב במקצת ואפילו בית קפה אין בו. פגשנו את אחד התושבים שמגדל בגינתו הדסים לארבעת המינים עבור תושבי צפת. ממול בתי האבן של הכפר הישן וכיפות מסוידות בכחול שהן ציוני קברים של  אמוראים. ציון כזה נמצא בקרבת השביל ובו שלושה קברים. קטע רכיבה טכני יותר יוביל אותנו לדרך עפר שיורדת לעבר כביש עמיעד –פרוד.
על הגשר
המעבר הוא במוביל מים מתחת לכביש שמחייב מעבר שערי ברזל. מכאן הדרך ממשיכה  ומטפסת בתלילות לעבר אוכף וממנו היא ממשיכה במקביל לנחל עמוד אך על הרמה שמעל המדרון המערבי. זהו קטע רכיבה  שממנו תצפיות יפות אל נחל עמוד.   חולפים על פני חוות סוסים ולאחר מעבר של עוד שער ניתן חוצים דרך עפר שממנה ניתן להגיע לתצפית הסיפון.  אנו המשכנו לכיוון חוקוק ומשם יורדים בכביש עד מפגש עם נחל עמוד, שם נעלה על שביל ישראל. זהו קטע רכיב על דרך עפר שחוצה גשר נמוך הבנוי משני קמרונות של אבני בזלת. מכאן ממשיכים על שביל סובב כנרת החולף בסמוך למטעי בננות בואכה עין נון. 
עין נון
בעין נון בריכה יפה וצלולה שבה ניתן לצנן את הגוף בימים חמים. בסמוך לבריכה מתמרים דקלים גבוהים ודקיקים שכאילו עליהם נכתב "סתור הדקל כתינוק שובב".  ניתן לחזור לתחנת הדלק בגינוסר בדרך שעוברת במקביל לכביש בצידו המזרחי. 
מפת העיר העתיקה בצפת
מפות
הכין: יגאל עמית.
מפת מסלול של היום הראשון
מפת מסלול של היום השני