סודו של רוג'ם אל הירי 

גלגל רפאים
עניין
רכיבה בצפון רמת הגולן עם תצפיות יפות למרחבי הבשן בסוריה. מעיינות ולסיום ביקור באחד האתרים המסתוריים ביותר בארץ גלגל רפאים או בשמו הערבי רוג'ם אל הירי. מומלץ להגיע למקום ביום הארוך בשנה 21 ליוני. 
פלאפל הגולן.
יום 1: מבוקעתא ל"עין איך לצאת" על שביל הגולן


אורך המסלול: 25 ק"מ

זמן: 4.5 שעות

דרגת קושי: בינוני.  חלק מהמסלול כולל רכיבה טכנית על שבילים

נקודת התחלה: בוקעתא (מול פלאפל הגולן).

נקודת סיום:  כניסה לבריכה "עין איך לצאת"

עונה  מומלצת:  מאי –יוני בעונת הדובדבנים

מפה: מפת סימון שבילים מס' 1, החרמון, הגולן ו"אצבע הגליל" מפת שביל רמת הגולן.

פלאפל הגולן: טל: 04-6981573 נייד: 054-8081501

הערה: המסלול עובר בשטח אש. 

יום 1: מבוקעתא ל"עין איך לצאת" על שביל הגולן
יום שני: מגלגל רפאים אל הכנרת דרך עין בטרה
מפות
תמונות
בראש תל חרמונית.
סוך עונת הדובדבנים ברמת הגולן.  להבדיל משנה שעברה השנה כמות הפרי הייתה קטנה והמחיר גבוה. לאחר לילה בבריכת אורחה כאשר הדי התפוצצויות מהקרבות בין הצבא הסורי למורדים  נשמעים היטב, יצאנו לכיוון בוקעתא,. את הרכבים השארנו ברחבה מול פלאפל הגולן וגלגלנו שיחה עם צאלח בעל המסעדה. שיחה נחמדה שהתפתחה לארוחה של חומוס וסלטים די טעימים.  התחלנו לרכב דרך הכפר בוקעתא ובדרך מילאנו מים מהמעיין שבכפר. 
אנדרטת עמק הבכא.

לאחר הכפר פנינו ימינה לדרך עפר שהמשיכה דרך המזבלה עד למרגלות תל חרמונית הוא ג'בל א-ש'יחה. שם עלינו על הסימון של שביל הגולן. טיפסנו למרומי התל שבפסגתו מוצב לא מאויש של צה"ל וממנו תצפית נהדרת אל מרחבי הגולן הסורי שב בולט התל הגדול תל חרא.  יורדים חזרה עד לדרך העפר שבה יש סימון של שביל הגולן הדרך עוקפת את התל ממזרח ואחר יורדת בירידה תלולה לדרך עפר ממשיכה לאנדרטה של עמק הבכא. מתחם האנדרטה פותח לאחרונה ניתן לשמוע הסברים מוקלטים על הקרב ההירואי של גדוד 77 בפיקודו של אביגדור קהלני במלחמת יום כיפורים, קרב שבו נבלמה ההתקדמות של הצבא הסורי במרחב שבין מורדות תל חרמונית לרכס הבוסטר. 

אנדרטת עמק הבכא.
שביל הגולן חוצה את העמק בשביל יפה וממשיך דרומה לכיוון יקב של עין זיוון. בוסתן. יפה עם עץ שזיפים עם פירות טעימים. ניתן למלא מים במקום. דרך העפר חוצה את הכביש וממשיכה לכיון הר בנטל ומתחברת לשביל המסומן באדום המטפס לראש התל. החלק הראשון עד בריכת המים מחייב טיפוס רגלי ואחר המשכנו בשביל  על שעבר על הסוללה של תעלת הנ"ט בחצי גובה התל. זה קטע רכיבה יפה. יורד בעמק שבין הבנטל לתל אביטל לכיוון המנחת. 
מבט אל הגולן הסורי.

מהמנחת מתחיל קטע רכיבה טכני בין אבני בזלת שמחייב עירנות וזהירות עד עין זיוון. השביל חוצה מידי פעם טראסות שיש  לחצותן ברגל.  ולבסוף חוצה את הכביש מערבית לעין זיון וממשיך לאנדרטת גדוד הסיור 134 . כאן מונצחים 35 נופלים מגדוד סיור 134 של אוגדה 36. הגדוד פעל בין השנים 1971 ל-1974, אז פורק. במלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973 השתתפו לוחמי הגדוד בקרבות הבלימה ובהבקעה לשטח סוריה. זהו מקום טוב למנוחה.  שביל הגולן ממשיך מהאנדרטה לכיוון תל רסניה שעליו ממקומות טורבינות הרוח הגדולות שרק מחציתן פועלות. השביל חוצה את הכביש וכאן נפנה ימינה ונמשיך על הכביש עד לדרך עפר שמיד לאחר השלט המצביע על טורבינת הרוח. נפנה ימינה ולאחר 200 מטר  נוכל לזהות מבנה בטון עגול שבתוכו פתח מלבני וסולם חבלים מאולתר משתלשל ממנו. הבאר הזו זכתה לשם "אין איך לצאת".  ניתן לרדת לתוך המים הקרים בסולם החבלים ואחר לטפס חזרה –חוויה מומלצת ביחוד בימי הקיץ. 

טורבינות הרוח בהר עסניה.

מהכביש חברנו למכוניות והמשכנו לגלגל רפאים בדרך שמגיעה מכיוון קשת יהונתן. דרך העפר היא  טובה מאד עד ל-400 מטר מצפון לאתר. כדי להגיע לקרבת התל יש לחצות נחל קטן, וניתן לעשות זאת רק ברכבי שטח. הגענו למקום המדהים הזה לפנות ערב כאשר השמש נטתה לשקוע מעבר להרי הגליל.  היינו לבד במקום ויותר ומאוחר יותר בלילה הגיעה קבוצה של חבר'ה מוזרים ששיחקו במשחק תפקידים בנושא של שדים- אין ספק המסתורין של המקום  וביחוד ביום הארוך בשנה מושך אליו תימהונים (ואולי גם אנו ביניהם). 

אין איך לצאת...
השחר עלה כאשר אנו צופים בקרניים הראשונות של השמש  (אזימוט 58 מעלות) המפציעות מעל המישורים של דרום רמת הגולן. אחת התיאוריות לגבי מהותו של גלגל רפאים היא שהמקום היה מעין מצפה  אסטרונומי קדום ושמש לקביעת עונות השנה. הפתחים במעגל החיצוני פונים לכיוון זריחת החמה ביום הקצר והארוך בשנה. הבעיה עם התיאוריה הזו היא שלא צריך מבנה כזה גדול המורכב מ-42000 אבנים כדי לקבוע את המועדים הללו.  תיאוריות אחרונות שפורסמו הם שהמקום  שימש לקבורת שמיים כלומר שבו הונחו הגופות למאכל לעופות דורסים כמו בטיבט.  
גלגל רפאים.

תיאוריה אחרת רואה במקום עין מנדאלה שנבנתה בעקבות אירוע טראומטי שעבר על השבט  שבנה האתר. במרכז גלגל רפאים נמצא קבר שתוארך כ-1000 שנים מאוחר לבניית האתר. גלגל רפאים מתוארך לתקופת הברונזה הקדומה כלומר לפני 4500 שנים. הקבר נתגלה ע"י דר יוני מזרחי שחפר במקום. בשנים 1988-1991 (קישור לאתר שלו ולכתבה המסכמת את המימצאים של עבודתו). נראה שגלגל רפאים יישאר  בגדר מסתורין וזה סוד קסמו. באין תיעוד כתוב, לעולם לא נוכל לדעת בודאות למה שימש האתר. 

יום שני: מגלגל רפאים אל הכנרת דרך עין בטרה

עניין: רכיבה אל מעיין מדהים ולא מוכר בנחל בתרה שמצפון לנחל דליות.

אורך המסלול 24 ק"מ (כולל שני ק"מ הליכה ללא האופניים)

נקודת התחלה: גלגל רפאים

נקודת סיום: בית האריזה על כביש 90 בסמוך לנקודה בה נחל דליות חוצה את הכביש.

הערה: המסלול עובר בשטח אש.

מפה: מפת שביל נט של רמת הגולן.

בירידה מכיפת נשרים.
מרוג'ם אל הירי הוא גלגל רפאים נמשיך עם שביל הגולן לכיוון צומת דליות.השביל עובר ממש מדרום  לגלגל רפאים. זהו קטע רכיבה לא קל שחוצה טראסות ומחייב לחצות אותן רגלית. בסמוך למאגר דליות עזבנו את השביל לטובת קוליס שעקף את המאגר מדרום והתחבר לדרך עפר שהובילה לכביש כחצי ק"מ מדרום לצומת דליות.  ההמשך הוא על הכביש. עוברים את הכניסה לישוב  יהונתן וממשיכם עוד כ- 400 מטר צפונה ופונים בדרך עפר רחבה. זוהי דרך בשימוש הצבא- אחד מאותם צירים הרריים שמטפסים מהכנרת אל רמת הגולן. חולפים על פני מבנה מוזר בעל 7 צלעות שמשמש  כיום כמכלאת בקר . 

הדרך מישורית עד ההגעה לשפת מתלול הרמה  בסמוך לכיפת נשרים ומכאן הנוף נעשה דרמטי יותר והנחלים יהודיה ובתרה יוצרים קניונים בדרכם אל הכנרת . מכאן מתחילה ירידה תלולה על דרך עפר טובה. זהו קטע רכיבה יפה מאד. לאחר הקטע התלול ממשיכים עם הדרך עד  ליעד מבוצר קטן שמשמש לאימונים. את האופניים ניתן להסתיר מצפון ליעד הזה ולהמשיך ברגל דרך שדה קוצים בשביל די ברור בכיוון כללי צפון מזרח עד לעין בתרה שכל מילה שנכתוב על הבריכה והמפל הנהדרים הללו מיותרת ונשאיר בינתיים את המקום ליודעי ח"ן. 

נחזור לדרך העפר ונמשיך חרדת עד המפגש של נחל בתרה עם נחל דליות.  מהמפגש הדרך מטפסת בתלילות נוראית שמחייבת הליכה ברגל עם האופניים. בסוף העליה פונים שמאלה. ני בסמוך לדרך ניתן לראות מספר דולמנים –סלע גדול המונח  מאוזן על שני סלעים  ניצבים. הדולמנים הם מבני קבורה מתקופת הברונזה הקדומה של שבטי נוודים שנעו במרחב של דרום רמת הגולן. מעניין איך הצליחו הבונים הקדמונים להרים את האבן הגדולה ולהניח אותה  על שני אבני הצד. 

ירידה נוחה תביא אותנו לשער שמעבר לו מגרש החנייה בסמוך לבית אריזה (מצפון לצומת מעלה גמלא.  ניתן להמשיך את המסלול  לכיוון בקעת בית ציידא. 

תמונות