אל חלון האור שבהר כרכום  ביום הקצר בשנה. 

עניין

בהר כרכום התגלתה תופעה מרתקת שמתרחשת סביב היום הקצר בשנה21 לדצמבר ובה בוקעת הילה  של קרני אור מתוך כוך קטן בסלע. האם תופעה זו תרמה לכך שהר כרכום הפך לכל כך פופולרי בזמן הקדום. האם יש קשר לטענה שזהו הר סיני?  הרבה שאלות שאין עליהן תשובה אחת. 

"בן אדם כסנה מול השמיים, בו בוערת אש"
מידע

אורך המסלול: 96 ק"מ, 48 ק"מ בכל יום.

זמן: יומיים

דרגת קושי: בינוני. המסלול עובר  כולו  בדרכי עפר. קטע רכיבה מתיש מעט בנחל ציחור.

נקודת יציאה וסיום: שיטים על כביש 40.

לינה: חניון לילה הר כרכום או מחוץ לשמורת הטבע כ-2 ק"מ דרומית מערבית למעלה דלעת.

עונה: 21 לדצמבר  (ניתן להגיע שבוע לפני או שבוע אחרי) .

הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל, לכן מותר לטייל באזור רק בששי-שבת..  יש להיזהר מנפלים ולא לגעת בחפצים בלתי מזוהים.  בשל סגירת כביש 10 לנסיעת אזרחים, הדרך המקובלת היום להגיע להר כרכום היא מכיוון נחל ציחור או נחל פארן. ניתן להגיע להר כרכום גם מכיוון מעלה ערוד אבל יש לעבור במעלה שגיא שבוא סגור לתנועת מטיילים.

מפות: מפות סימון שבילים מספר 18 ו-19

נוף מדרום להר כרכום
תיאור המסלול

את הרכבים ניתן להשאיר בחנייה ליד הכניסה לשיטים. חוצים את הכביש ממשיכים צפונה בדרך  שממשיכה לכיוון קמר צניפים. הדרך מטפסת בתלילות אל הרכס שממנו תצפית יפה על דרום הנגב. כדאי להמשיך מעט צפונה ולצפות א בקעת צחיחה.  מצפון צוקי אוביל שנמשכים במקביל לנחל ציחור.  הדרך יורדת אחל אפיקו של נחל ציחור וכאן מתחיל קטע של 4 ק"מ של רכיבה בחצץ של נחל ציחור. הדרך ממשיכה ומטפסת במתינות לכיוון נחל פארן ונמשכת לאורך הפרסה של הנחל.  בנחל שיחי סילון קוצני. מיד לאחר הפרסה צומת דרכי עפר.   דרך אחת ממשיכה לקניון הלבן בנחל שגיא והשנייה לכיוון הר כרכום. ממשיכים  להר כרכום. החלק הדרומי של ההר – שלוחת כרכום  מתנשא ממול והדרך  עוקפת אותו מדרום ועוברת על מישורי חמאדות ואחר ממשיכה צפונה לכיוון מעלה דלעת. נוף ההרים החשופים שובה עין ובשעות הערביים האור מדהים ביופיו. אנחנו התמקמנו ללינה מחוץ לשמורה בקרבת נ.ג. 579 משום  שידענו שחניון הלילה למרגלות הר כרכום יהיה הומה מאדם.

הלילה בתקופה זו של השנה קר מאד וכדאי מאד להביא אוהל. בתחילת הערב נשמעו קולות ירי מהגבול הסמוך, אבל חוץ מזה הלילה היה שקט מאד וקר. 

בוריס בקרבת חניון הלילה

בבוקר המשכנו וטיפסנו במעלה דלעת ומשם הדרך יורדת  לחניון בתחתית הר כרכום שהיה הומה מגי'פים. חלון האור ילך ויעשה עם השנים לאירוע פופולרי שימשוך  הרבה קהל. מי יודע אולי בבוא היום יערך כאן פסטיבל האור  לכבוד היום הקצר בשנה. 

ציורי סלע בהר כרכום

את האופניים השארנו בתחתית ההר וטיפסנו בשביל המסומן בכחול.  כדאי לעבור את הפנייה לשביל השחור ואם יש זמן להמשיך בשביל הכחול עד לציורי הסלע כחצי שעה הליכה לכל צד. חלון האור מופיע במצוק שמנגד והוא אכן מאד מעניין אבל יחסית קטן. מה שמפתיע שיגאל גרנות ממדרשת שדה בוקר שם לב לתופעה המיוחדת הזו. לטענתו זהו אתר שמשמש לקביעת הזמן והוא שייך לתרבות המצרית. הוא גם טוען שיש  באזור הסמוך התייחסות של ציורי הסלע לחון האור כמו ציור של מנדלה או של עין וכן ציור של פלוקה שהיא ספינת מפרש ששטה  בנילוס.  האם האדם בעבר זיהה את התופעה? האם היא הוסיפה מימד  מיוחד להר כרכום, כנראה שהתשובה לכך היא חיובית, על אף שהנושא של קביעת הזמן הוא בעייתי משום שהתופעה לא מתרחשת רק ביום הקצר בשנה. האם זהו השנה הבוער? אני מניח שמשה שהיה רועה צאן מיומן לא היה טועה בכך. 

ציורי סלע בהר כרכום

שיא התופעה הוא ב-12 בצהריים ולכן התחלנו לרכוב בחזרה רק בשעה אחת בצהריים.

 

רוכבים טובים יכולים לחזור דרך הקניון הלבן בנחל שגיא (סטייה שמוסיפה כ- 14 ק"מ למסלול). בכל מקרה החזרה לשיטים קלה יותר הן בשל מגמת הירידה והן בשל הרוח הגבית. יש להיערך לרכיבה לילית במידה  ויהיו תקלות בדרך.  

מפות
הכין: יגאל ימית.
מפת היום הראשון
מפת היום השני- חלק א
מפת היום השני - חלק ב