ממרומי הרי אדום ומואב אל הערבה

בדואית משבט הסעידין בתחתית נק'ב דחל

"החומה המזרחית כולה עושה רושם עז על רואיה, שכן רמת עבר הירדן המזרחי מגיעה כאן לגובה הרב ביותר, והיא מתנוססת כאן מעלה מעלה בסדרה של בקעי-מתלול עצומים, בקוצים רב גוניים: אבן גיר על אבן חול, על אבן גרעינית, לבן על אדום, כמעט אין אפשרות להעפיל במתלול הזה, שכן סופות החורף שחקו בתוך אבן החול נקיקים עמוקים לא גמורים, ורק לעיתים רחוקות מספקת אחת הבקעות, המבתרות את המתלול, דרך מעבר אפשרית אל הרמה. "

 

דניס בילי, הגיאוגרפיה של המקרא.

בדואים משבט הסעידין
ענין

שלושה ימים של מסלולי רכיבה בנופים המרהיבים של הרי אדום והרי מואב. המסלולים כוללים ירידות ממרומי רמת עבר הירדן המזרחי שאל שקע הערבה. במסלולים ירידה בנקב נמלה אל חולות פינאן, ירידה מאזור דנה דרך נקב ד'חל אל הערבה וירידה מהכפר בתיר אל קניון אבן חמד .

 

תאריך: 14-16.1.2010

 

השתתפו: חזי יצחק, לודוויק אברהם, שאול לוי, רם בן דור, מני חיון, שי בנטל, שלמה ברגר ודני זך.

ערער אדום בראש נק'ב נמלה
לוגיסטיקה

מדיניות הכנסת האופניים לירדן היא בעייתית מאד ומשתנה מעת לעת. נכון לינואר 2010 לא ניתן להכניס אופניים לירדן אלא יש לשכור אופנים מקומיות בירדן. אנו שכרנו מיוסף חסאנאת אופניים במחיר של 14 דולר ליום. הבעיה היא  שהאופניים הו אופניים פשוטים מאד ללא בולמי זעזועים ובמצב מיכני גרוע. בקיצור חוויה לא נעימה במיוחד היא הרכיבה על אופניים אלו. בכל מקרה מומלץ להביא פדלים עם קליטים, קסדה, כפפות רכיבה, סט מפתחות אלן ומשאבה.  והיה ונוהל זה ימשך, השכרת אופנים אלו מיועדת רק לרוכבים שמוכנים לוותר על נוחות הרכיבה למען הנופים והטיול עצמו.

את כל שירותי הלוגיסטיקה קבלנו מיוסף חסאנאת. זה כלל אוטובוס לקטעי הנסיעה, רכב שטח ללווי בזמן הרכיבה, משאית להובלת האופניים, אוהלים ומזרונים, כלכלה מלאה ומדריך ירדני.  אנו בחרנו לישון בטח בערבה משום שבחורף הטמפרטורות בה נמוכות בהרבה לעומת הרי אדום הגבוהים. כמובן שבעונות החמות כדאי יותר לישון למעלה.

 

 

האתר של יוסף חסאנאת
שאול בירידה בנק'ב נמלה
יום ראשון: מהכפר חי אל הערבה דרך נקב ד'חל.

אורך המסלול: כ- 30 ק"מ

זמן: 4 שעות

דרגת קושי: בינוני

נקודת התחלה: 4 ק"מ מצפון לכפר חי על הכביש בין ואדי מוסא לשובך.

נקודת סיום: חולות פינאן בתחתית נקב נמלה.

המסלול מתחיל בקטע קצר של כביש ממקום שנקרא ח'ור. הכביש הופך לדרך עפר שמטפסת על שלוחה. האזור הוא נוף אופייני לרמת עבר הירדן, קווים מעוגלים של סלעי גיר. לאחר כ- 4 ק"מ עוברים דרך הכפר הנטוש חי. כפר עתיק שבתיו בנויים אבן. זהו חלק מהבתים משופצים, אבל לא מתגוררים בהם. הדרך מטפסת ואחר מגיעה למתלול שמעל סיק אל בריד היא פטרה הקטנה שנמצאת כ- 400 מטר מתחתינו בתוך הנוף המבותר של אבני החול. מכאן מתחילה ירידה תלולה שחלקה האחרון סלול, ודרך הכפר אמרין מתחברים לכביש המוביל לנקב נמלה. מכאן מתחיל קטע רכיבה נהדר בנוף אבני החול הצבעוניות. חולפים על פני מתקו טיהור המים של ואדי מוסא.
במאהל הסעידין בתחתית נק'ב ד'חל

נקב נמלה הוא מעלה עתיק שהיום כולו סלול המחבר את אזור פטרה עם הערבה. זהו אחד מהנתיבים הנוחים למעבר מחומת הרי אדום אל הערבה ובודאי שהשיירות שעברו בדרכי הבשמים עשו בו שימוש. זוהי ירידה נהדרת (שכוללת מספר עליות קצרות בתוכה). מראש המעלה תצפית נהדרת אל חולות הערבה ואל הר הנגב בארץ. הארץ המובטחת נראית לא רע מכאן. הכביש יורד במספר עיקולים שאת רובם כבר רכבנו בחשיכה. לסיום המשכנו עוד כשעתיים וצי של רכיבה הליכה לילית בין הדיונות כדי לאתר את מקום חניית הלילה ששם חכתה לנו ארוחת  הערב. תופעה שראיתי שמשפחות של בדואים  מתמקמות בין הדיונות למעין פיקניקים וחלק יורדים לדיונות של ואדי ערבה מאזור פטרה כדי לברוח מן הקור ששורר שם. אזור הדיונות משתרע מדרום לכביש של ואדי נמלה.

שיטה בחולות פינאן
יום שני: בעקבות לורנס איש ערב במורד נק'ב ד'חל

אורך המסלול: 40 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני

נקודת התחלה: ראש מעלה נק'ב דחל מצפון לדנה בכניסה ל-Camp Ruman

נקודת סיום: 4 ק"מ צפונית לואדי טלאח.

נק'ב ד'חל

נק'ב דחל החדש הוא דרך ג'יפים שיורדת מצפון לשמורת דנה אל הערבה ליד קסר טלח, אך הנתיב המקורי היה שביל גמלים שקישר את בין הרי אדום לנגב דרך הערבה (אני מקווה שיום אחד אוכל למצוא את הנ'קב  הזה). זהו השביל בו ירד לורנס איש ערב מאזור טפילה אל באר שבע במסע לילי מהיר של 120 ק"מ רכוב על גמל וכך הוא כותב בספרו "שבעת עמודי החוכמה":

טובים השניים מהאחד

בבוצירה, כפר קטן על קליפת סלע מעל לתהום, הם התעקשו שנעצור כדי לאכול. הייתי מוכן לכך, כיון שאם נאכיל את גמלינו כאן במעט שעורה, נוכל לרכוב במשך כל הלילה ולהגיע לבאר שבע בבוקר. אך כדי למנוע בזבוב זמן סירבתי להיכנס לבתיהם, ובמקום זאת אכלתי  בבית הקברות הקטן, על מצבת קבר, שלתוך חיבוריה הודבקו במלט מחלפות שיער, קישוטי ראש שהוקרבו על ידי המתאבלים. לאחר מכן ירדנו לאורך פיתולי המעבר הגדול ולתוך הערוץ החם של ואדי ד'חאל, שההרים והצוקים מעליו היו כה קרובים אלה לאלה עד שהכוכבים כמעט שלא האירו את אפלתו השחורה. עצרנו לרגע כדי לאפשר לגמלינו להשקיט את הרעד העצבני של רגליהם הקדמיות ממאמץ הירידה התלולה עד מאד. ואז קפצנו למים עד לעומק קרסולי הגמלים, והתקדמנו לאורך הזרם המהיר, תחת קשת אורכה של קנים מרשרשים, שנטו כה קרוב מעל ראשינו עד כי עליהם ליטפו את פנינו. ההרים המשונים של המעבר המקורה הפחידו את הגמלים שפתחו בדהרה קלה.

תווך זמן קצר יצאנו ממנו וממצרי העמק, דוהרים במהירויות על פני הערבה הפתוחה. הגענו לנתיב המרכזי וגילנו שסטינו מהדרך. אין זה מפתיע מפני שניווטנו דרכנו רק על פי זכרונותיי  בני שלוש השנים ממפתו של ניוקומב. חצי שעה בוזבזה במציאת סוללה שתאפשר לגמלים לעלות במעלה המצוק."

דרך העפר היא דרך יחסית טובה ויורדת על השלוחות בין ואדי חנזירה מצפון לואדי אל הישה מדרום. במהלך הירידה יש תצפיות נוף יפות מאד על הקניון של ואדי חנזירה. כמו כן יש מספר עליות שבהן הדרך מטפסת מאוכפים נמוכים. בחלק האחרון של הדרך, פגשנו באוהל של בדואים משבט הסעידין. האוהל עדיין עשוי משער עיזים אמיתי. הדרך יורדת אל הערבה מתחת לגבעה שעליה ניתן לראות מבנה הרוס של משטרת ד'חל שפוצצה ב-1968  ע"י צה"ל במסגרת מבצע כארמה. משם המשכנו צפונה לכיוון ואדי טלאח שמימיו משמשים להשקיית חלקות עגבניות מחופות ביריעות נילון. מהדרך ניתן לראות את  שרידים של מבנה הרוס, זהו קסר טלאח או קסר טולוחה. בספרו "עבר הירדן המזרחי"  של הארכיאולוג נלסון גליק ניתן לראות תצלום אוויר של האזור ובו בולטות לעין חלקות מעובדות שבינתיים נעלמו.

נלסון גליק יחס את הישוב והמאמץ החקלאי לנבטים  שעליהם הוא כותב: "שום עם לפני הנבטים, ושום עם אחריהם, לא הצליח לעשות כמעשיהם בנחל הערבה ולעבד את הקרקע במקומות מעין א-טלח. והרי אנו יודעים כי כל קיבוץ או עם ששאף לשלוט או שלט בארץ ישראל המערבית או בעבר הירדן היו מודיעים חשיבות עילאית לנחל הערבה." נראה לי שנלסון גליק היה משנה את דעתו לו ראה היום  את שדות העגבניות האדומות שהפאלחים המקומיים מצליחים לגדל בעמל רב  בדיוק באותו מקום שהנבטים הצליחו פעם.

עיזה פזיזה
יום שלישי: מבתיר לקניון אבן חמד והליכה ברגל בקניון .

אורך המסלול: 15 ק"מ של ירידה בכביש.

הליכה בקניון: כשעתיים

דרגת קושי: קל

נקודת התחלה: הכפר בתיר

נקודת סיום: כניסה לקניון של ואדי אבן חמד.

מסלול נוסף בקניון אבן חמד
ואדי אבן חמד

תחילת המסלול היא בכפר בתיר שמצפון לכרך, דרך אגב בכרך אכלנו חומוס מעולה. הירידה היא מגובה של 935 מטר ועד לראש הקניון של אבן חמד בגובה פני הים, כלומר כמעט 15 ק"מ של ירידה נהדרת לאורך כ- 15 ק"מ. על הרמה מנגד ניתן לזהות את הכפר צרפה שממנו יורדת דרך עפר לכיוון ע'ור חדיתה בערבה. תיאור הדרך מופיע בספרו של מנחם מרכוס וזו הייתה התוכנית המקורית, אבל מכיוון שזה היה גם יום החזרה למעבר הגבול, לא נותר לנו זמן לבצע אותה.  הכניסה לקניון אבן חמד היא כיום בתשלום שכולל את הכניסה לבריכות החמות. האזור כיום נקי לעומת הלכלוך הרב שהיה כאן בביקורי האחרון לפני שנתיים. הרחצה בבריכה של המים החמים בהחלט נעימה. מהבריכה ירדנו לסיור רגלי בקטע הקניוני של הנחל הסיור אורך כשעה וחצי של הליכה בתוך זרם המים מעין נחל זרד מקוצר., בתוספת הקטע של קניון הטרוורטין הנהדר והחשוך. אין ספק שזהו אחד מהקניונים היפים בהרי אדום והוא  קל להליכה וגם די נגיש. החזרה היא בדיוק באותה דרך אך הפעם בעליה. כדאי לשים לב לנביעות החמות שניתן לזהות אותם על פי הפסים האדומים שנוצרים לאורך קו הזרימה של המים.

מקניון אבן חמד התחלנו את הנסיעה חזרה למעבר הגבול שארכה כשלוש וחצי שעות.

קוטפת עגבנית מדיר אל ז'ור שבסוריה
מקורות

תומס אדוארד לורנס- שבעה עמודי חוכמה, תירגמו נינה פתאל ודויד ברקוב, משרד הביטחון ההוצאה לאור 2006.

 

נלסון גליק- עבר הירדן המזרחי, מוסד ביאליק, 1954.

 

דניס בילי, הגיאוגרפיה של המקרא. הוצאת מסדה, תל אביב, 1961 .