בעקבות תילים געשיים ברמת הגולן
עניין

יומיים של רכיבה ברמת הגולן שכוללים טיפוס משמיר ליער אודם. כנאפה ודובדבנים בבוקעתא ומשמשים בעלייה של לתל פארס.  טיול של תחילת קיץ בנוף הבזלתי של רמת הגולן.

תצפית על נחל עורבים
מידע

משמיר לג'ובת אל כבירה

תאריך הטיול: 16-17 ליוני 2011

אורך המסלול: 20 ק"מ

זמן:  4.5 שעות

דרגת קושי: בינוני+. המסלול כולל קטע של הליכה ברגל וטיפוס מצטבר של כ- 900 מטר.

נקודת התחלה: קיבוץ שמיר

נקודת סיום: ג'ובת אל כבירה ביער אודם.

עונה מומלצת: יוני

מפה: מפת סימון שבילים רמת הגולן.

הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל

 

מנווטים
תיאור המסלול - קטע ראשון

את הרכבים ניתן להשאיר במגרש החנייה של מפעל העדשות של הקיבוץ. היציאה דרך השער המזרחי לדרך עפר שלאחר כשני ק"מ מגיעה לשער ברזל סגור שממנו הכניסה לבריכה שנוצרה ע"י סכר על נחל ורדינון. את האופניים נשאיר בסמוך לשער ונכנס רגלית אל הבריכה.   אין כמו להתחיל את הטיול בטבילה מרעננת במים קרירים ובייחוד שההמשך הוא לא פשוט.  כ-200 מטר דרומית לשער נתחיל לטפס בדרך עפר תלולה ומכוסה בסלעי בזלת, שלא מותירה הרבה ברירות אלא לטפס רגלית. הדרך מתקרבת לשפת הקניון של נחל עורבים ומנקודה זו ניתן להתחיל לרכב תוך השקעת מאמץ עד לחיבור לציר הנפט. אנו פנינו ימינה ורכבנו לבסיס צבאי על הכביש העולה מגונן לוסט כדי למלא מים.  אמנם חיכינו לא מעט, אבל קיבלנו מים עם קרח, וגם שמענו על הבעיות של החיילים הדרוזים המשרתים בצבא. בעיות שמתחילות מיד עם שחרורם מהצבא. החברה הישראלית עדיין מזהה אותם כערבים.  

הכפר הסורי הנטוש-קלע
מהמפגש של נחל עורבים עם ציר הנפט ממשיכים צפונה בכביש הנפט, חולפים על פי נחל ורדינון ומטפסים ימינה בדרך עפר שסגורה בגדר בקר. הדרך מטפסת, אך ניתן לרכוב. בצפון מתנשא גוש החרמון שמספר שלוגיות מעטרות את פניו סחופי הרוח. ממשיכים צפונה ומטפסים דרך בתי הכפר הסורי הנטוש קלע שמעליו ניתן לראות את שולי יער אום-מסעדה. באזור התרחש אחד הקרבות הקשים במלחמת ששת הימים, כאשר הכפר היה מתחם סורי מבוצר.
גו'בת אל כבירה
בתי הכפר הבנויים בזלת נותרו עומדים על תילם וצופים אל הרי הגליל. בגולו היו כ-115 כפרים סורים לפני מלחמת ששת הימים והיום הם חלק מהנוף המיוחד של רמת הגולן. דרך העפר העולה מקלע מתחברת עם הכביש שממשיך ומטפס אל תוך יער  אודם. יער אודם הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה בעבר את צפון רמת הגולן  ובו בעיקר עצי אלון מצוי ואלון תולע, שפע של פרחים ותופעות מעניינות כמו הג'ובות. הג'ובות (17 במספר) הן הרי געש לא מפותחים, כלומר  נוצר לוע כתוצאה מפליטת גזים אך לא פרצה לבה ולכן נותר רק בור.
כנאפב בממתקי אל שאדי

הג'ובות מכוסות  בסבך של חורש המנצל את תנאי לחות הקרקע המשופרים. הערב ירד ורוח קרה נשבה. היה קר גם באמצע חודש יוני. גם הדרוזי שפגשתי סיפר לי שהשנה מזג האוויר מיוחד והרבה יותר קר בקיץ משנים עברו- זה מה נקרא התחממות גלובאלית...

 לפני הפנייה להר אודם הכביש חוצה דרך עפר ממנה ניתן להגיע לג'ובת אל כבירה, כלומר לג'ובה הגדולה. הדרך מעט משובשת, אך גם רכב פרטי יכול להגיע אליה. אנחנו התמקמנו ללינה על שפת הג'ובה, במשטח יחסית נקי מקוצים. בכל האזור משוטטות פרות  השייכות לדרוזים ממסעדה.  עדרי הבקר משוטטים חופשי ברחבי היער ומזכירות את הביטוי "פרות הבשן".  

אבי והדובדבנים

המקום מוגן מהרוח ובבוקר נשקף נוף יפה של  הג'ובה ויער אודם המבצבץ מבין הערפילים.  בכל מקרה יש לשמור על הניקיון ולא להשאיר מזון ולא שקיות נילון שעלולות לגרום סיבוכים קשים לפרות במידה ויאכלו אותן.

הר שיפון
מאורטל לבריכת אורחה דרך תל פארס

אורך המסלול: 34 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני

נקודת התחלה: קיבוץ אורטל

נקודת סיום: בריכת אורחה

 עונה מומלצת: יוני

מפה: מפת סימון שבילים רמת הגולן.

הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל

 

התעוררנו לרעש מטוסי קרב שהתאמנו באזור גם ביום שבת והפרו את הפסטורליה. העמסנו את האופניים על הרכבים ונסענו לבוקעתא בחיפוש נואש אחר כנאפה. אך הקדמנו והקונדטוריות היו עדיין סגורות. תושבי הכפר לבביים וסימפטיים. לבסוף בקונדיטורית אבו שאדי על הכביש הראשי הצלחנו לזכות במנת כנאפה ובדובדבנים. אמצע יוני הוא שיא עונת הדובדבנים- והפרי הזה הוא ממש חגיגה לעיניים ולחך . המקומיים למדו מעמיתיהם היהודים ומאפשרים קטיף עצמי של הפרי בתשלום של 10 ₪.

על תל פארס
המשכנו לאורטל שם השארנו את הרכבים והתחלנו ברכיבה לתל אבו חנזיר הוא הר שיפון- תל געשי כפול פסגות. דרך עפר טובה מובילה לפסגתו שממנה תצפית טובה אל צפון ומרכז רמת הגולן ואל רכס הבשנית במזרח. יורדים חזרה לכיש וממשיכים כ"ק מזרחית לפנייה לאורטל. פונים ימינה בדרך עפר שנכנסת לשטח האש שבין תל שיפון לתל יוסיפון. זהו קטע רכיבה במגמת ירידה והדרך  קופצנית משהו, מה שמוסיף לעניין. פונים שמאלה בכביש המשובש המטפס בשולי הר יוסיפון.
תצפית אל מרחבי הבשן הסורי

בסוף העלייה פונים דרומה בדרך עפר טובה שתוביל אותנו לרמת,ניה.  הדרך עולה ויורדת וממשיכה עד לכפר הצ'רקסי  הנטוש רמתניה.  במעלה הדרך ליד עץ תות גדול  מתחיל משעול העולה  לבתי הכפר. הבתים טובלים בסבך  של צמחייה וקוצים, נותרו עומדים על תילם. הם בנויים מבזלת ובחלק מהם משובצים משקופים וכותרות שנלקחו מבתי כנסת עתיקים.  הכפר הזה מחכה ליזם שיפיח בו מחדש חיים- המקום יכול להיות כפר תיירותי מדהים. בינתיים הוא שוכן בלב שטח אש של צה"ל ומטיילים פוקדים אותו רק בסופי שבוע. 

בכפר רמת'ניה היה ניסיון התישבות  מעניין של אגודת בני יהודה ב-1885. מספר חברי האגודה ניסו לעבד את האדמה יחד עם התושבים הצ'רקסים. אך ניסיון ההתישבות לא צלח והתוכנית להתיישבות בכפר נכשלה.   בראש הגבעה בית גדול שבתוכו אול עם קשתות (לא היה פשוט לאתר את הבית הזה).  במשקוף דלת הכניסה חקוקים שלושה עגולים עם צלבים וליד אחד הצלבים חקוק בספרות רומיות המספר 850 (שנת עשיית המשקוף לפי מנין הסלבקים, שהיא שנת 538 לספירה).

מאגר בוטמיה

מהכפר ממשיכים בדרך עפר ומגיעים למזלג שבו פונים ימינה לכיוון המסגד. הדרך מגיעה לכביש. ממשיכים מערב עד לעיקול חד ופונים שמאלה לדרך העפר שמסומנת בסימון של שביל הגולן. הדרך סלעית, אבל הרכיבה  לא קשה. בדרום בולט תל פארס שאליו פנינו מועדות.  דרך העפר מתחברת לכביש האורך הראשי במזרח הרמה, כ-ק"מ וחצי צפונית למסעף לתל פארס.

העלייה לתל פארס היא אימון טוב וממש עם תחילת הקטע התלול, מצד ימין עץ משמש עמוס פירות טעימים (בחודש יוני) ניצב לו בודד במדרון וממתין לשווא לעוברי אורח שיואילו לטעום מפירותיו. אנחנו לא חסנו על הפרי. הדרך מקיפה את הלוע ומגיעה לשער הבסיס הצבאי.  תחנוניו לשומר שיאפשר לנו להכנס רק לתצפית העלו חרס ולכן נאלצנו לרדת לעיקול הדרך מעל מפעל הטוף של קיבוץ מרום גולן. מנקודה זו תצפית אל מרחבי הבשן הסורי, שנראה מיושב מאד בואכה העיר דרעא שנמצאת על הגבול עם ירדן. 
מתל פארס המשכנו אל מאגר בוטמיה המוקף עצים. דרך העפר שחסומה לרכב מגיעה עד לשפת מאגר המים. הנוף פסטורלי, מים ושפע צמחייה. המים היו רדודים ומעט מעופשים. מהמאגר חוזרים לכביש המוליך לכניסה לבריכת אורחה. אין כמו לסיים ברחצה בבריכת מים זורמים (המקום דורש מבצע ניקיון רציני).
ילד בבוקעתא
מקורות

מדריך ישראל, חרמון וגולן, משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1978.

מפות