אל  הרי הגלבוע ורמת סירין – יומיים במרחבים ירוקים

עין יזרעאל
עניין

"וַיִּקְבְּצוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-כָּל-מַחֲנֵיהֶם, אֲפֵקָה; וְיִשְׂרָאֵל חֹנִים, בַּעַיִן אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל.  (שמואל א', כ"ט)."

 

עניין:  יומיים של ירוק מסנוור שלאנשי המדבר זה נראה ממש כמו   חו"ל. באביב לאחר גשמי החורף, עוטים הרי הגלבוע ורמות הגליל התחתון מרבדים ירוקים ופרחים בשלל צבעים. מראה הפסיפס המדהים של השדות המעובדים של עמק יזרעאל ממרומי הגלבוע שווה את כל מאמץ הטיפוס אל ההר.

תצפית מכתף שאול
יום ראשון: מקיבוץ יזרעאל אל מרומי הגלבוע

המסלול מוקדש לסרן רמי בן צבי ז"ל בן קיבוץ עין חרוד

 

הובילו: מומי כהן וירון פירסט

תודה לקיבוץ יזרעאל על האירוח החם.

תאריך: 4-5 למרץ 2011

 

אורך המסלול: 36 ק"מ

זמן: 5.5 שעות

דרגת קושי:  בינוני. המסלול כולל עליות ארוכות על דרכי עפר

נקודת יציאה וסיום: קיבוץ יזרעאל

עונה מומלצת:  אביב

מפה: מפת סימון שבילים מס' 3

ציוד מיוחד: תנ"ך  להקראת הפרק אודות מלחמתו האחרונה של שאול מול הפלשתים בגלבוע. 

טיול בגלבוע בעקבות שאול המלך
אל הגלבוע בדרך הפיתולים
שביל התנ"ך בהר שאול
אנו התחלנו את המסלול בקיבוץ יזרעאל ויצאנו דרך השער התחתון בדרך עפר המוליכה לעין יזרעאל. לחלופין ניתן להתחיל בעין יזרעאל ולהשאיר שם את הרכבים.   עין יזרעאל עבר שיפוץ בשנים האחרונות ובמקום נבנתה מעין בריכה שאליה מוזרמים מים. המעין היה חשוב מאד בתקופה המקראית ובסמוך לו נמצא תל יזרעאל.  ליד המעיין או "העין אשר ביזרעאל" חנה צבא שאול לפני המערכה מול הפלשתים.  בתל מזהים את העיר התנכי"ת יזרעאל שמפורסמת בעיר מתקופת אחאב ואיזבל. מהתל ממשיכים צפונה וחוצים את הכביש המוביל לצומת  נבות ומתחילים לטפס בדרך עפר מסומנת בשחור העולה בואדי בו זורמים מי קולחין (לא נקיים במיוחד).
העמק הוא ירוק

הדרך מטפסת למעלה ועוברת מעל האמפיתיאטרון לזכר יהושע חנקין גואל אדמות העמק ואחר עובר בסמוך למחצבה שמעל מעין חרוד. כדאי לשים למחדר הבזלת בקיר המזרחי של המחצבה.  הדרך מתחברת לכביש שיוביל אותנו להר שאול ותחילתו של שביל התנ"ך.  מכאן תצפית נהדרת אל עמק חרוד, גבעת המורה והר תבור ומזרחה אל הגלעד שבעבר הירדן המזרחי.  זהו גם מקום מצויין לקרוא את סיפור הקרב האחרון של שאול וסופו הטרגי (שמואל א – פרקים כט-ל) ושלושת בנין שנפלו בהרי הגלבוע וגופותיהם הוקעו על חומת העיר הכנענית בית שאן. הסיפור התנכ"י הקשה עומד בניגוד גמור לנוף הפסטורלי הנשקף מהר שאול.

מצפה רמי
מהר שאול ממשיכים בדרך עפר טובה הנמשכת לאורך המתלול הר הגלבוע. לאחר עלייה תלולה הדרך, ניתן להמשיך בשביל הליכה שעובר בשער ברזל למצפה רמי. המצפה ממוקם על השביל האדום היורד לעמק הנעלם. סרן רמי צבי בן קיבוץ עין חרוד מאוחד נפל במארב בלבנון ב-1987 כאשר הי מ"פ בגבעתי. אני זכיתי להכיר אותו כאשר היינו באותה מחלקה בקורס קצינים שהתחיל ביולי 1982 מיד לאחר מלחמת לבנון הראשונה.  בחור גבוה וחסון ויסודי מאד שרשם כל פרט בפנקס קטן ולא חסך את שבט ביקורתו אף מהקצינים הבכירים. 
את ראשו של הגלבוע מ ישהוא צבע אדום

באחת השבתות בהם נשארנו בבה"ד 1 אף ירדנו לטייל ביחד במכתש רמון.  ממצפה רמי תצפית נהדרת אל השדות המעובדים ובריכות הדגים שבעמק.

מהמצפה חוזרים בחזרה לדרך העפר שמטפסת למעלה ואחר מתחברת עם דרך הפיתולים שעולה מקיבוץ בית אלפא. זוהי קטע טיפוס ארוך שבסופו חוברים לכביש בסמוך להר ברקן. המשכנו לשמורת האירוסים כדי לבדוק האם הללו החלו לפרוח אבל  אנו הקדמנו במעט ורק מרבדים של כלניות ורקפות קשטו את המדרונות. יורדים בכביש מערבה כ- 2 רק"מ עד לפניית כביש צר שמוליך לאור הנר ולסנדלה. הקטע הראשון הוא ירידה מדהימה ביער.
בריכות דגים בעמק חרוד

ההמשך הוא בדרך עפר מסומנת בשחור במקביל לגדר ההפרדה. גדר זו ממחישה טוב מאד שלמעשה הגלבוע הוא הקצה של הרי שומרון. נוף הכפרים הערביים והר השומרון הזכיר לי את ימי הטירונות של גולני בבסיס בזק שהיה לא הרחק מג'נין.

הדרך עולה ויורדת וצופה את בקעת ג'נין ולבסוף עוברת בפאתי הכפר הערבי סנדלה ומשם לכיוון אור הנר ולכביש המוליך לכיוון צומת יזרעאל.

מנוחה במצפה אילות
יום שני: אל נחל תבור ורמת סירין

הוביל: נתי זיו- בן מושב מולדת

 

אורך המסלול: 35 ק"מ

זמן: 6 שעות

דרגת קושי: בינוני +. המסלול כולל רכיבה בסינגלים ועליות תלולות.

נקודת יציאה וסיום:  כפר קיש.

עונה מומלצת:  אביב

מפה: מפת סימון שבילים מס' 3

הר תבור מהתצפית מעל תל רכש

מכפר קיש יורדים בדרך עפר טובה אל ערוץ נחל תבור שבו ניתן לראות שרידים של תחנת קמח. בחודש מרץ הנחל עמוס במטיילים למיניהם (רגליים, טרקטרונים ואופנועים).בנחל תבור עברה דרך חשובה שחברה את בקעת הירדן עם הגליל התחתון ולאורכה מספר תלים עתיקים.

בסינגל מגזית לנחל תבור

 מגמת פנינו היא דרך העפר המטפסת אל קיבוץ גזית שמטפסת ממערב לתל רכש.  תל רכש ששמו הערבי הוא תל מוח'רח'ש היה מיושב החל מהתקופה הכלקוליתית ועד תקופת הברזל. מקובל לזהות את התל עם אנחרת הקדומה, הנזכרת ברשימת פרעה תחותמס ובמקרא. בתל נחשפו שרידי ביצורים ומיבנים, וכן התגלה בו שבר של מצבת ניצחון מצרית ממאה ה-15 לפנה"ס. בסוף העלייה  נגיע לרחבת תצפית יפה על הר תבור ואזור נחל תבור עד מצפה אילות.

ממשיכים בדרך העפר ואחר בכביש לקיבוץ גזית, ואחר שמאלה בסמוך לרפתות הקיבוץ עד תחילת הסינגל המסומן בכחול והיורד את נחל תבור. זהו קטע רכיבה נהדר. השביל צר ונמשך לאורך צלע המדרונות הירוקים, אבל רכיב לכל אורכו עד ההתחברות עם דרך העפר שנמשכת לאורכו של נחל תבור לפני הכניסה המזרחית לקניון הבזלת. 

השקדיה פורחת

יורדים בדרך העפר הטובה שחוצה מידי פעם את הנחל בו יש זרימה. ככל שיורדים הצמחייה גם היא משתנה והופכת יותר מדברית וניתן לראות יותר רתמים וכן משטחים סגולים של תורמוס ההרים. בסמוך לפניית פרסה של הדרך ליד נחל סלול נעזוב את דרך העפר הראשית של נחל תבור ונתחיל לטפס בדרך עפר העולה לרמת סירין.  זוהי עלייה תלולה מאד וקשה. לאחר הקטע התלול. הדרך ממשיכה לטפס במתינות. מגמת  פנינו לכיוון מצפה אילות. האזור מעובד באינטנסיביות וחצינו שדה של בצל שהוקף בגדרות חשמליים.  בסופו של דבר הגענו לקצה הרמה כ-800 מדרום למצפה אילות. כדי להגיע למצפה יש לרדת בדרך העפר לכיוון מזרח ולהמשיך עם הדרך המגיעה מנחל יבנאל.  זהו קטע דרך עם נוף מדהים של הכנרת, הגלעד ורמת הגולן, פוריה, ובקעת יבנאל והלאה בצפון גוש הרי מירון. אחת התצפיות היפות בארץ.  עדיף לעצור לתצפית לאורך הדרך מאשר במגדל התצפית של מצפה אילות  נ.ג 368 שבדרך כלל הומה ג'יפים וטרקטרונים.

תצפית ממצפה אילות

מגמת פנינו ממצפה אילות  היא עין אולם שבסמוך לו עובר שביל ישראל.  כדי להגיע לעין אולם  יורדים בדרך העפר וממשיכים עם הסימון של שביל ישראל. הדרך יורדת ולפני המעיין היא חוצה את הנחל. בקטע זה הדרך נסחפה והיא כמעט ואינה עבירה לרכב, אבל לאופניים אין בעיה. עין אולם נובע מתוך בריכת המקורה בבטון שהמים בתוכה נקיים וניתן לטבול בה (רק אמיצה אחת מבינינו עשתה זאת). באזור המעיין מפוזרים גללי פרות ואף ראינו שני פגרים, כך שמי המעיין אינם מומלצים לשתייה.

רוכבים בסינגל הפרות מעל נחל אולם

 חוזרים חזרה לעיקול הואדי ועוזבים את הדרך לטובת סינגל פרות צר. זהו קטע רכיבה מדהים לאורך המדרון מעל נחל אולם. השביל נוח יחסית לרכיבה.  אופציה נוספת היא במקום לרכב במקביל לנחל, לגלוש למטה לדרך העפר החוצה את נחל אולם.

 השביל מתחבר לדרך עפר שיורדת לתוך נחל תבור ומשם ממשיכים במעלה הנחל ומטפסים חזרה לכפר קיש.

רקפות בגלבוע
מקורות

אנציקלופדית  מפה, מפה, מיפוי והוצאה לאור, 2001.

תמונות
|