להר חולד – מכפר הנוקדים לעין גדי

בדרך להר חולד
עניין

"לתת לאגריפס לולבים ואתרוגים בשביל המחנה היהודי"

 

המסלול  עובר בדרום מדבר יהודה וכולל רכיבות בשבילים ובנוף מדברי מדהים. מהר חולד תצפית יפה אל דרום מדבר יהודה וספר המדבר.   ירידה אל המפל בנחל חבר  ותצפית טל מערת האגרות  שהיא אחת מערות המפלט של המורדים במרד בר כוכבא.  

 

למרגלות הר נמר
מידע

אורך המסלול: 34 ק"מ

זמן: 9 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל רכיבות בקטעים טכניים, עליות וירידות תלולות ברגל עם האופניים.

נקודת התחלה:כפר הנוקדים על כביש ערד מצדה מערב.

נקודת סיום: שער קיבוץ עין גדי.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

לוגיסטיקה: יש לדאוג להסעה חזרה לנקודת ההתחלה ויש נהגי מיניבוסים בערד שיקפצו על העבודה. 

הערה:  הירידה הרגלית במעלה צרויה היא קשה ובחלק העליון היא תלולה  מאד ודורשת

מאמץ רב.

מסלול נוסף באזור - מסוסיא למצדה
בעקבות המרד הנעלם-חלק 1 (מתוך שביל בארץ נוב' 2010)
בעקבות המרד הנעלם - חלק 2 (מתוך שביל בארץ נוב' 2010)
דני
פירוט המסלול (17.12.10):

מכפר הנוקדים רוכבים על דרך העפר הטובה המוליכה לכיוון בריכת צפירה ומסומנת בשחור. אם עבר שיטפון בנחל והבריכה מלאה כדאי להשקיע את הזמן ולרדת לבריכה שנמצאת ממש מעל המפל הגדול של נחל צאלים. לאחר חציית הערוץ של נחל צאלים הדרך מטפסת ומגיעה לתצפית על נחל צאלים שמכאן יוצר קניון מרשים החותך את מצוק ההעתקים. מהתצפית ממשיכים ופונים ימינה בדרך עפר המסומנת בכחול שיורדת לערות ומיד לאחר מכן מטפסת בתלילות בשביל יפה שניתן לרכוב חלקים גדולים ממנו. בסוף העלייה תצפית יפה אל הר נמר ואל  הערוצים עיליים של נחל צאלים. מכאן מתחיל קטע רכיבה יפה מאד על השביל עד החיבור עם דרך העפר המסומנת באדום.  ממשיכים כ-3 ק"מ  לכיוון צפון מזרח עד למפגש עם דרך העפר המסומנת בשחור. בחורף ניתן לראות עדרי כבשים ועיזים של בדואים שתרים אחרי עשב רענן. 

בעלייה להר חולד

פונים שמאלה בדרך העפר וממשיכים כק"מ עד לעיקול של הדרך. מכאן ממשיכים לכיוון צפון מזרח  בנ'קב גמלים שהפך לדרך עפר שתוביל אותנו לדרך עפר שכיוונה צפון מזרח-דרום מערב ומסומנת בירוק. ההר שממולנו הוא חש'ם צפרת רונד ומאחוריו מסתתר לו הר חולד. הדרך מטפסת ויורדת ועוברת בסמוך לבור מים שחצוב בסלע קרטון. זהו בו מטיפוס מאגורה ולידו צומח עץ שיזף. הבור התמלא בסחף ונראה שגם הבדואים כבר לא סומכים עליו. בדרך לחניון הלילה שמרגלות הר חולד, נחצה מספר ערוצים של נחל משמר. דרך עפר תלולה מטפסת אל  הר חולד ומגיעה עד לתחתית המדרון התלול. טיפוס רגלי קצר יביא אותנו לתצפית נפלאה על המדבר. רשת של ערוצים וגבעות חשופות היוצרים יחדיו תמונה הרמונית יפה להפליא שהעין מתקשה להתנתק ממנה. הר חולד היה עד מלחמת ששת הימים מוצב תצפית של צה"ל על דרך הפטרולים  לאורך הגבול בין ישראל לירדן- כאן עבר הגבול.

קניון נחל חבר

הר חולד הוא שלוחה צרה ומצוקית דמוית סכין וגובהו 510 מטר מעל לפני הים.

מהר חולד, ניתן לרדת לכיוון דרום מזרח על המדרונות  ולשוב אל הדרך המסומנת בירוק שלאחר ק"מ מתחברת לדרך המסומנת בשחור. הדרך מטפסת  לרמה שמעל נחל חבר.  נמשיך  בירידה שמסתיימת בתצפית מרהיבה על מרהיבה על הקניון האדיר של נחל חבר.  ממול ניתן לראות את הפתח של מערת האגרות המפורסמת שבה נתגלו תעודות  מרד כוכבא.
בטיפוס מנחל חבר לרמת חבר

מעל המערה מחנה מצור רומי. המערה נחפרה ע"י יוחנן אהרוני בשנת 1953 ובשנים 1960-1961 ע"י יגאל ידין שמלבד התעודות מצא במהרה גולגולות ושלדים של המורדים שגוועו במערה מצמא ורעב. גם במערת האימה שנמצאת על המצוק הסוגר את הקניון של נחל חבר נתגלו עשרות שלדים וגולגולות של המורדים שמצאו את מותם במערה לאחר שלא נותר להם כל סיכוי לפרוץ את טבעת המצור של החיילים הרומאים שסגרה עליהם מלמעלה. 

ראש מעלה צרויה עם ערב

כך כותב יוחנן אהרוני  בספרו בעקבות מלכים ומורדים במדבר יהודה:

"מה הייתה תגובתם של הלוחמים הנואשים?  במערה הצפונית מצאנו רק עצמות בודדות של אנשים, אך האולמות הפנימיים מכוסים גושי מפולת גדולים, שעלולים לכסות את הגופות תחתם.  המימצא של מערת האימה מוכיח שהחבורה לא נכנעה, אלא שמרבית אנשיה מצאו מותם במערה, אם ברעב ואם ע"י ששמו קץ לחייהם כפי שעשו לוחמי מצדה כשאפסה כל תקווה. "

ראש מעלה צרויה

המשכנו בירידה רגלית בשביל  התלול היורד לקניון. יש לרדת בזהירות. מתחתית הקניון ניתן ללכת בשביל צר העובר בקיר הדרומי מעל המעוק ומגיע לראש מפל נחל חבר. העלייה  מהנחל עם האופניים תלולה ומחייבת הנקודה אחת עזרה הדדית בהעברת האופניים מיד ליד. השביל מתחבר לדרך עפר המסומנת באדום הממשיכה על רמת חבר בכיוון צפום מזרח. לפני המפגש עם הדרך המסומנת בירוק חייבים להיזהר ממחפורת שחוצה את הדרך. המחפורת ממוקמת בדיוק בקטע של ירידה ולכן היא כל כך מסוכנת!!!

פונים ימינה בדרך המסומנת בירוק המובילה לראש מעלה צרויה. מראש המעלה תצפית נהדרת אל ים המלח והרי מואב וכן לקניון נחל ערוגות. הירידה במעלה צרויה עם האופניים אינה פשוטה. החלק העליון קשה ומצוקי ויש לרדת בזהירות. בחלק התחתון השביל נוח יותר. אנו ירדנו בחשיכה לאור פנסים ולכן הירידה הייתה איטית וארכה  למעלה משעה וחצי.   המעלה מסתיים בשער בגדר הקיבוץ ליד בריכת המים.

מפגש עם בדואים
מקורות

מדריך ישראל, מדבר יהודה ובקעת הירדן, משרד הביטחון ההוצאה לאור 1979.

בעקבות מלכים ומורדים במדבר יהודה, יוחנן אהרוני ובנו רותנברג. מסדה, תל אביב, 1960.