אל ג'בל חרמון וראס מעכף בצפון מדבר יהודה

עניין

נוף מדברי יפה וטיפוס לשתי פסגות בקרבת מצוק ההעתקים בצפון מדבר יהודה. רכיבה בנק'בים עתיקים המטפסים אל  ראס מעכף. תצפיות יפות אל ים המלח, בקעת הירדן והרי מואב.

הנק'ב לראס מעכף
מידע

(נכון ל-14.1.11 )

אורך המסלול: 32.6 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל רכיבה והליכה ברגל בשבילים תלולים.

נקודת התחלה וסיום: המיתחם בצומת אלמוג.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

מפה: מפת סימון שבילים מספר 8,  צפון מדבר יהודה .

הערה: המסלול עובר בסמוך לשטח אש פעיל ולכן ניתן לטייל בו רק בסופי שבוע.

הירידה לנחל אוג
תיאור הטיול
ג'בל חרמון הוא רכס צר וארוך המתנשא מעל מצוק ההעתקים וזוהה ע"י מספר חוקרים כעזאזל המקראי, אותו הר שאליו היו שולחים את השעיר שעלה בגורל ביום כיפורים.   העלייה אליו מצד מערב היא נוחה אך כלפי מזרח הוא תחום ע"י מדרונות תלולים מאד שאם היו מאפשרים לשעיר להידרדר, הוא אכן היה נעשה אברים אברים כפי שמתואר בגמרא. הרכיבה מתחילה בצומת אלמוג שהפך במרוצת השנים האחרונות לבסיס יציאה לטיולי אופנים ואופנועים בצפון מדבר יהודה. רוכבים דרומה על הדרך המסומנת בשחור לכיוון נחל אוג (ואדי מוכליך).
הפינה הדרום מזרחית של ג'בל חרמון

הדרך חוצה את הערוץ ואחר מטפסת לגדה הימנית של הנחל וממשיכה  לטפס בכיוון דרום מזרח לאורך ערוצים צדדיים של נחל אוג. זהו קטע טיפוס ארוך  שבסופו  מגיעים  לרמה שממערב לג'בל חרמון. מכאן ההמשך פשוט יותר. חולפים בסמוך לבסיס צבאי ומטפסים בדרך עפר טובה המובילה אותנו היישר אל הפסגה הדרומית של ג'בל חרמון. מהפסגה נשקף נוף יפה של צפון ים המלח ובקעת יריחו, בקעת הורקניה  וההרים הסוגרים עליה ממערב. המשכנו  בדרך העפר לאורך הרכס של ג'בל חרמון עד  מוצב קטן שבקצהו.  בדרך חולפים  על פני דרך עפר תלולה שיורדת מהרכס מזרחה (הדרך אינה מסומנת במפה).  פגשנו בשני נערים בדואים רכובים על חמור משבט הג'האלין ששוטטו באזור ולא ידעו את ההר. האזור מהווה גן משחקים לרובי אופנועי שטח שמטפסים בפראות המדרונות והשבילים.

גם הם בשטח...

ההמשך  הוא לכיוון הפסגה הבאה מדרום – ראס מעכף (נ.ג. 119) שבינה לבין גבל חרמון עובר הערוץ העליון של נחל קומראן. יורדים דרומה בדרך עפר תלולה שגולשת למטה וחוצה את דרך העפר המסומנת בכחול. פגשנו שוב בחבורה של גברים צעירים משבט הג'האלין, רכובים על חמורים, שיצאו לטיול. הם על חמורים ואנחנו חמורים על אופניים...

וגם הם בשטח...

לאחר מכן מתחילים לטפס בדרך עפר שהופכת לשביל "שמושך מזרחה. זהו קטע רכיבה מדהים בנק'ב  על מדרון. השביל מתפתל בחזרה מערבה ומטפס לאוכף נמוך. לאחר קטע הליכה קצר, ממשיכים לטפס על מדרון שמוביל אותנו היישר לפסגה של ג'בל מעכף שממנה נשקף נוף נהדר של  ישימון ובליל של גאיות וערוצים חשופים. 

בדרך ראס מעכף

מראס מעכף ירדנו בכיוון כללי מזרחה לכיוון דרך העפר המסומנת באדום הנמשכת לאורך מצוק ההעתקים.  הקטע הראשון הוא תלול ומחייב הליכה ברגל, אבל לאחריו ניתן לדהור על המדרונות עד החיבור עם דרך עפר.  הרכיבה חזרה על דרך העפר היא גם חוויה, הדרך חוצה מספר ערוצים, ולאחר נחל קומראן היא מסומנת בכחול. הדרך עולה ויורדת ולכן היא לא משעממת לרכיבה.

לפני חציית נחל אוג ניתן לבחור ולרדת מזרחה לדרך עפר המסומנת באדום שחוצה את נחל אוג (עלייה תלולה) וממשיכה בכביש  בסמוך לגדר החיצונית של קיבוץ אלמוג עד לצומת אלמוג.

תמונות