אל רכס ירוחם- בין דימונה לירוחם

בירידה לסכר ירוחם
עניין

המסלול עובר לאורך רכס ירוחם וכולל תצפיות יפות  אל המכתש הגדול וקטעי רכיבה טכניים על שבילים.

מטפסים לרכס ירוחם
מידע

אורך המסלול.  47.8 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה

נקודת יציאה וסיום: תחנת הדלק טן  בכינסה המזרחית של דימונה

מפות: מפת סימון שבילים מס' 15

עונה מומלצת:  כל השנה למעט הקיץ.

מים לאורך המסלול: ירוחם- מאפיית אללוף

הערות: המסלול עובר בתוך שטח אש פעיל ולכן הוא מוגבל לסופי שבוע וחגים.

 

תאריך טיול: 22.10.10

תיאור המסלול בסינגל ירוחם
מבט מהסכא אל הר רחמה
תיאור המסלול
מתחנת הדלק נרכב בכביש לכיוון חוות צברי אורלי. הכביש מתחבר לכביש ירוחם דימונה. נפנה שמאלה ונמשיך עד לכביש המטפס לבריכת המים. נפנה ימינה ונמשיך מערבה בדרך עפר שעוברת מדרום למטעים. הכיוון הכללי הוא לטפס לקו הרכס. באזור דרכי עפר רבות המשמשות את הצבא. בחלק הזה קמר ירוחם אינו רצוף ונחתך על ידי על ידי מספר ואדיות ובעיקר ע"י נחל מנגר. לכן ההתקדמות כוללת מספר עליות וירידות וכן טיפוס על שלוחה אבנית.. רק לאחר חציית נחל מנגר, הרכס נעשה רצוף ולאורכו עוברת דרך עפר טובה מאד שעליה ניתן להתקדם במהירות. הצפון ניתן לראות את ירוחם עם מפעל פניציה, ממזרח מתנשא רכס חתירה שמאחוריו מתחבא המכתש הגדול.
סימונה וחיים ממאפיית אללוף

לכיוון מערב ניתן לזהות את רמת חובב ואת רכס הר שחר –הר צבוע. דרך העפר יורדת לכביש ירחם-צומת הנגב בקרבת בריכת מים. כדי להתחבר לסינגל ירוחם יש לחצות את הכביש ולטפס לכביש הישן שעובר מעל הכביש החדש ולרדת כק"מ ואז לפנות שמאלה ולעקוב אחר הסימון, צהוב לבן של הסינגל. זהו אחד הקטעים היפים של סינגל ירוחם בו הוא יורד לסכר ירוחם ובקטע התחתון, השביל עובר ליד שכבות כהות של צור (צור משאש).

נזם באף

מהסכר המשכנו בדרך העפר לירוחם ועצרנו לקפה וברד במאפיית אללוף. ירוחם עברה שינוי מדהים במהלך השנים האחרונות, מאז שעמרם מצנע  החל את תפקידו כראש המועצה המקומית. המשכנו מזרחה בכביש המוביל למכתש הגדול ופנינו שמאלה בדרך עפר שמובילה למספר צריפים בדואים משבט העזאזמה. באחת החצרות ראיתי זקנה בדואית שנזם גדול תלוי לה על אפה ( הבדואים קוראים לנזם זה שנף). במשך כרבע שעה ניסיתי לשכנע אותה להצטלם. גם חטיף אנרגיה וסנדוו'ץ עם פסטרמה  שנתתי  לה לא הועילו.

כשאת בוכה את לא יפה...
המטרה הייתה להתחבר שוב לסינגל ירוחם ולהמשיך איתו להר אבנון, אך בפועל המשכנו צפונה מידי, אך מעז יצא מתוק. התחברנו לדרך עפר צרה שטיפסה בתלילות  על המדרונות של קמר חתירה והגיעה לשפת המכתש הגדול כ- 2 ק"מ צפונית מערבית להר אבנון (הדרך הזו לא מסומנת במפת השבילים). התצפית אל המכתש הגדול יפה מאד וניתן לזהות את השלוחה שעליה יורד מעלה חתירה. ממש מימין רואים בבירור עוד שביל שיורד בסדרה של עקלתונים אל תחתית המכתש. הירידה בכל השבילים הנ"ל אינה מותרת משום שהם עוברים בשמורת טבע ואינם  מסומנים. 
תצפית המכתש הגדול

מנקודת התצפית המשכנו עם הקוליס כחצי ק"מ עד ראשו  של ואדי שבו ירדנו חזרה לכיוון צפון מערב. זהו קטע רכיבה טכני ללא שביל ברור, בינות לאבנים ולסלעים עד להתחברות עם דרך עפר שחוצה את הואדי וממשיכה צפונה. ההמשך הוא בכיוון כללי צפון  בדרכי העפר שעוברות ממערב לרכס חתירה וממזרח לבסיס הצבאי עד ההתחברות עם הכביש שמוביל לתחנת הדלק. באזור יש שפע של דרכי עפר שנפרצו ע"י הצבא וצריך לשמור על הכיוון הכללי צפונה.  באביב ניתן לעבור דרך שמורת האירוסים ולחזות בפריחה המרהיבה של אירוס ירוחם.