מערד לשפך זוהר דרך הר חתר וגבעת זרון

קשת מעל נחל זוהר. צילם: שי בנטל

עניין

עניין: מסלול מדהים של ירידות בשבילים מערד לים המלח.   המסלול עובר ברובו בשבילים לא מסומנים  ומסתיים באחד המעלות היפים בארץ – מעלה זרון שהוא חלק מדרך קדומה שחברה את ים המלח  עם ערד.

בירידה מרכס זוהר
מידע

תאריך הטיול: 11.2.11

אורך המסלול: 37 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל ירידות  תלולות והליכה ברגל  עם האופניים.

נקודת יציאה: מרכז מסחרי ערד.

נקודת סיום:  תחנת הדלק בשפך זוהר.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

לוגיסטיקה: ניתן לתאם הסעה חזרה לערד עם סמי 052-4027956

מסלולים נוספים באזור
לאורך דרך אדום המקראית, מערד לים המלח
מערד לשפך זוהר דרך רכס זוהר ומיצד זוהר
אורי בירידה מרכס זוהר
תיאור המסלול

המסומנת בירוק הממשיכה לראש זוהר. נעקוב אחר הסימון הירוק שיוביל אותנו לדרך הגז שנמשכת לאורך רכז זוהר. הדרך עוברת על קו  הרכס  ועוברת ליד קידוח גז טבעי, ואחר יורדת בירידה תלולה. באוכף בסוף הירידה נזהה נק'ב גמלים ברור שנמשך לאורך קו גובה. נעזוב את הדרך ונרכב בנק'ב , הקטע הראשון מדהים ורכיב. נמשיך לאורך המדרון, בקטע לא רכיב שיוביל אותנו לאוכף נוסף ולירידה בשביל ברור לואדי. השביל מטפס  לשלוחה ומתחיל לרדת בעיקולים לתחתית הואדי שמצפון לנחל שלהבת.  קטע מדהים לרכיכה. אין בעיה להמשיך ולעקוב אחר השביל עד שהוא מתחבר לדרך עפר, שם פגשנו ברועה בדואי משבט  אל גורען. הוא ספר לנו שהבדואים קוראים לואדי בשם ואדי ח'בידי.  דרך העפר תוביל אותנו בבטחה אל כביש צומת צפים-צומת חתרורים וממולנו נוכל לזהות דרך לבנה המטפסת למחצבה ברכס חתרורים.

רועה משבט אל גורען

נמשיך ברכיבה בכיוון הואדי הזה לאורך קוליס שמתחבר לדרך שהולכת במקביל לרכס. בדרך חוצים אפיקים השייכים לאגן הניקוז הגדול של נחל חמר. מתחילים לטפס ברכיבה ואחר בהליכה בנק'ב ברור שמטפס אל הצד הצפוני של נחל חתר. בדרך חולפים על פני  מחשופים של סלעים רכים בצבעים סגולים השייכים לתצורת חתרורים העשירה בפצלי שמן.  למעלה ערב רב של שבילים ונוף מבותר. אין ספק, הרכס הזה דורש חקירה מעמיקה יותר בעתיד. נמשוך  מזרחה בשביל צר ואחר נרד לואדי כאשר מגמת פנינו הוא התחברות עם דרך העפר שיורדת בנחל חלמיש.

בעליה להר חתר

 ההתקדמות על הדרך מהירה מאד ובמגמת ירידה ולכן צריך לשים לב לא לפספס את הפניה לנחל חלמיש. עוברים לרכיבה בשביל שעובר מימין למפל צור גבוה ומרשים. ממול מתנשאת גבעת זרון. השביל עוקף את המפל ואחר ממשיך לאורך נחל חלמיש. נמשיך עוד כק"מ ונמשוך ימינה למרגלות גבעת זרון ונטפב רגלית ללא אופניים בשביל תלול וקצר למעלה. ניתן להמשיך בשביל לאורך האוכף עד לחוטם הצפון מזרחי של גבעת זרון. שמה הערבי של גבעת זרון הוא חש'ם אל באב שפירושו חוטם השער בשל המערה שפעורה במצוקה המזרחי. מהגבעה תצפית נהדרת אל מדבר יהודה, ים המלח והרי מואב. מצפון ניתן לזהות את צוק תמרור ואת הדרך המובילה למעלה זרון.

שלישיית המוסקטרים

מגבעת זרון נמשיך בדרך עפר המתחברת לדרך המסומנת באדום שתוביל אותנו את כביש עקד שפך זוהר. פונים שמאלה וממשיכים כק."מ עד לפנייה ימינה לדרך עפר מסומנת בשחור ואחר שוב ימינה בדרך עפר מסומנת בכחול. בסוף הירידה ולפני העלייה לקידוח הנפט, נזהה מספר גלי האבנים.  זוהי תחילתו של מעלה זרון שסומן לאחרונה בצבע אדום. מעלה זרון נקרא על שם עוף דורס החי באזור ושמו הערבי הוא נק'ב זווירה על שם נחל זוהר. השביל מתחיל במיצד זוהר וממשיך בנחל בוקק לראש זוהר . בעבר זו הייתה דרך חשובה שחברה את דרום ים המלח עם ערד וחברון ובה הובילו מלח וסחורות. נחל זוהר הוא הנחל היחידי לאורך כל מצוק ההעתקים שבו אין מפלים גבוהים ולכן המעבר בו הוא יחסית נוח ומכאן חשיבותו הגדולה.

על גבעת זרון

מעלה זרון הוא חווית רכיבה מדהימה אך דורשת מיומנות טכנית בשל האבנים הרבות הפזורות לאורך השביל. אין ספק שעם מעט עבודה, מעלה זה יהיה אחד משבילי הרכיבה היפים בארץ. המעלה מסתיים ליד בריכת מים בנוייה למרגלות מיצד זוהר הנבטי רומי.   ניתן לעלות בזהירות אל ראש   המצד דרך שביל צר שעובר בתוך נקיק בקיר הדרומי של המיצד. מלמעלה  תצפית יפה אל מעלה זרון והר יזרח. אנחנו הגענו לכאן  בדיוק שקשת נהדרת התנשאה  מעל נחל זוהר  והיוותה סיום ראוי למסלול הנהדר.

מהמיצד מובילה דרך עפר טובה שמתחברת אל כביש עין גדי- נווה זוהר ומשם הדרך קצרה אל תחנת הדלק בשפך זוהר.