אל הר מזרחו של הר נפחא
אל מזרחו של הר נפחא
שקיעה מרכס הר נפחא
לגיאולוגים שביננו:
"קו סעד-נפחא" – אחד משברי השבירה בנגב. שבר שבו יש כנראה העתקה ימנית בשיעור של 200 מטר. ההעתקה הקשורה ללחיצה מתבטאת בשטח בקיומן של כיפות לאורך אזור ההפרעה. ממזרח למערב: הרסעד, הר נפחא, הר קמר, הר חמרן ושלוחת קדש ברנע. מזרחה להר סעד, באזור נחל חווה, מתבטא הקו במערכת שברים היוצרת גרבנים מקומיים ובהם תצורת חצבה"

זאב משל,הר הנגב נופים וטיולים (עמ' 67)
שבר סעד נפחא בעין הגיאולוג- עופר שמואלי
נ.ג. 841
עניין
זהו מסלול קצר המתמקד בפסגות המזרחיות של רכס נפחא. קמר נפחא שהורם כתוצאה משבר גיאולוגי שנקרא שבר סעד-נפחא בולט בפסגותיו המזדקרות מתוך הנוף השטוח של רמת עבדת. הקמר בלט כאי בתוך הים שהציף את האזור בתקופת הסנון (65-89 מליון שנה) ולכן רק בהיקפו הושקעו סלעי קרטון וצור. מלמעלה תצפיות יפות אל רמת נגב וכמו כן המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וכן קטעי הליכה.
תעלת איסוף של מי נגר לבורות המים
מידע
אורך המסלול: 11 ק"מ
זמן: שעתיים
דרגת קושי: בינוני
נקודת יציאה וסיום: כלא נפחא (הכוונה לכניסה לכלא...)
מפה: מפת סימון שבילים מס' 18, מערב הר הנגב.
הערה: המסלול עובר בשטח אש!! מותר לטייל באזור רק בסופי שבוע.
דרדר החרחבינה-אחד היפים שבקוצי הנגב
פירוט המסלול
מהכניסה לכלא נרכב דרומה על דרך העפר הנמשכת במקביל לקו המתח הגבוה ואחר כ-ק"מ נפנה ימינה בדרך עפר שתוביל אותנו אל נ.ג. 814 המהווה את הפסגה המזרחית של רכס נפחא. דרך העפר נעשית צרה יותר ומסתיימת בערך במחצית העלייה.. ההמשך חלקו ברכיבה ורובו ברגל על משטחי סלעי גיר. מלמעלה תצפית יפה אל הר סעד, מזרח רמת עבדת והלאה אל קמר חתירה. מדרום נזהה את מצפה רמון ואת קמר הרמון המסתיר את מכתש רמון. ממערב לנו הפסגה הבאה בתור שהוא גם גבוהה יותר. בין שתי הכיפות מפריד אוכף, ועל המדרון בולטת תעלת מים בנויה שניקזה את מי הנגר אל בור מים שנמצא מדרום לכיפה. נרד לאוכף ונרכב במעלה התעלה ומשיך שוב ברגל על פני משטחי סלע נהדרים עד לפסגה.
מפסגה זו נגלה שוב שממערב לנו פסגה נוספת- נ.ג. 841 שהוא גבוה יותר. נרד לאוכף ושוב נעלה בתעלה נוספת ואחר ברגל עד לפסגה (מפה של מערכת התעלות ובורות המים מופיעה בע' 367 בספרו של זאב משל). זוהי הפסגה של הגוש המזרחי של הר נפחא ומכאן נפרשים מרחביה של רמת עבדת וגם ניתן לזהות את המשך קו השבר –הר קמר-הר חמרן ושלוחת קדש ברנע. הגוש המערבי של הר נפחא שבו נ.ג. 846 נמצא מעבר לדרך העפר החוצה את הרכס בכיוון כללי צפון- דרום והוא יוצר מעין קשת. מתחתינו אפיק נחל צין ובו בולטים מספר עצי אלה אטלנטית. באפיק היו בעבר חוות חקלאיות שמערכת ניקוז מי הנגר מהמדרונות לבורות שמשה כנראה את החקלאים הללו. נמשיך בשביל גמלים דרומה לכיפה הסמויה ואחר נרד ברגל במדרון תלול אל האוכף בו עוברת דרך העפר. נדהר למטה בזהירות משום שהדרך חוצה מספר ערוצונים קטנים, ונמשיך לכביש בדרך העפר לאורכו של נחל צין.
ניתן להאריך את המסלול ולהמשיך ו"לתפור" את הפסגות המערביות נ.ג.. 826, נ.ג. 846, נ.ג. 826 ואחר לרדת לנחל צין.
ביבליוגרפיה
הר הנגב, נופים וטיולים בעריכת זאב משל. הוצאת משרד הבטחון 1991. (סיור י"ב)