מידע
אורך המסלול: 23 ק"מ
דרגת קושי: קל
זמן: 3 וחצי שעות
נקודת יציאה וסיום : חוות נחל בוקר הנמצאת בין טללים לשדה בוקר על כביש מס' 40
עונה מומלצת: כל השנה. בסוף אוקטובר ובנובמבר ניתן לשלב ביקור בשמורת החלמוניות הקרובה בהר בוקר.
הערה: המסלול עובר בשטח אש פעיל. ולכן ניתן לבצע את המסלול רק בסופי שבוע.
עניין: נחל בוקר עובר בנוף טיפוסי לרמת נגב. הרכיבה היא ברובה על דרכי עפר טובות ובאביב של שנים גשומות הנחל מתכסה במרבדים ירוקים ובשלל פרחים.
חוות נחל בוקר
חוות נחל בוקר היא חלק מחוות בודדים לאורך כביש מספר 40 במסגרת פרוייקט "דרך היין" של המועצה רמת נגב. במקום כרם ענבי יין ולאחרונה נבנה במקום בית יין מרהיב ביופיו. המקום נבנה על ידי משה והילדה זהר והתחיל מחלום של משוגעים להקים כרם וליצר יין ברמת נגב כפי שעשו הביזנטים בעבר בנגב (בעבדת ובשבטה). במקום ניתן להשאיר את הרכבים במקום וכן לטעום ממבחר יינות וגבינות מקומיים. לפרטים נוספים:
08-6573483, 054-522930, 066-699854
על דרך היין
פירוט המסלול
בעקבות סיור עם אילן שוהם ב-4.10.03

מחוות נחל בוקר נרכב דרומה בדרך עפר ולפני סכר נחל בוקר נפנה שמאלה ונרכב לאורך נחל הרועה כ-4 ק"מ עד חניון הרועה לפני החיבור עם כביש מספר 40. נחל הרועה נקרא על שם ברברה פרופר אחת מהחברות הראשונות של קבוץ שדה בוקר. ב- 23 בספטמבר 1952 יצאה ברברה פרופר, אחת משתי החברות, למרעה עם העיזים ועם הכבשים שנוספו להן [סך הכל כ- 20 ראשי צאן] בואדי הסמוך למקום, ב"דייקת אל עמארין" [השם הערבי לאזור בו נחל הבשור אליו מתחבר נחל הרועה, חוצה את קמר הר בוקר ונמצא דרומית מערבית לסכר נחל בוקר] . בדואים, שחשבו שהצאן הזה נלקח מהם על-ידי הצבא, הרגו את ברברה, שלא הבחינו בכך שהיא אשה, ולקחו את העדר. על שמה של ברברה הרועה נקרא ואדי חליקום [חלוקים] נחל הרועה, החניון בקרבת המקום בו נהרגה קרוי "חניון הרועה" והגבעה עליה ישבה באותו יום נקראת "גבעת ברברה". אינפורמציה נוספת מעניינת לגבי ימיו הראשונים של קבוץ שדה בוקר ותיאור הגשמת החלום של "משוגעים" להקמת יישוב יהודי באזור מרוחק ומדברי, ניתן למצוא בקישור הבא:
http://www.sde-boker.org.il/kibbutzestablishmen...
בתמונה משמאל מופיעים ראשוני הקבוץ (התמונה לקוחה מאתר הקיבוץ).

סכר נחל בוקר -1953
בתמונה משמאל הסכר בנחל בוקר מלא מים. התמונה לקוחה מארת הקיבוץ
הסכר בימינו אילו-אבל ללא מים
כמו כן ניתן לשלב ביקור בצריף בן-גוריון. נמשיך ברכיבה בשולי הכביש לכיוון ירוחם עד הכניסה לבסיס הצבאי. הכביש לירוחם עובר בקער בין קמר חלוקים-ירוחם לבין קמר חתירה ועולה במתינות. נפנה שמאלה בדרך עפר המטפסת לאוכף ברכס חלוקים שממנו תצפית יפה אל רמת עבדת. אנו נמצאים בלב שטח אש של צה"ל ובו דרכי עפר רבות. נרד ונעלה שוב לאוכף שממנו ניתן לראות את ירוחם. מהאוכף למטה נפנה שמאלה ונרד בדרך עפר המתחילה לרדת בנחל בוקר הוא ואדי אל בקאר. בהגיעו לקרבת רכס בוקר, מבצע הנחל ברך חזקה והדרך עוברת בקטע קניוני קצר. אחר הנחל נפתח והדרך עוברת דרך מתקני אימונים הבנויות מסוללות עפר ("פיתות סוריות"). בקטע האחרון הדרך עוברת בערוץ עד החיבור הכביש כ- 400 מטר מצפון לחוות נחל בוקר.
מפות מפורטות
מפת קטע 1
מפת קטע 2
חלמוניות בהר בוקר תשס"ד