ממכתש רמון אל הערבה דרך נחל גלד, הר יהב ונחל צבירה
מטפסים רגלית להר יהב
עניין
"השלך על ה' יהבך והוא יכלכלך" (תהילים נה 23) מסלול זה חוצה את מזרח הנגב ממכתש רמון לספיר שבערבה והוא עובר לאורכו של שביל המסומן בכחול במפת השבילים המעודכנת (שבילים מס' 17155 ו- 17145) וגם מסומן בשטח כשביל ישראל. השביל הוא אתגרי מבחינה טכנית וכולל קטעי טיפוס ארוכים עם האופניים על הגב וכן ירידות תלולות ברגל). המסלול עובר בנופים המדהימים והמבותרים של מזרח הרמון וכן דרך מספר תופעות גיאולוגיות מרשימות כמו הסדקים מעל נחל אשבורן.
מידע
פירוט המסלול
יום שני: חניון לילה נחל גלד – ספיר, סה"כ 24 ק"מ.
מפות
מים במדבר-גב מצפון לדרך הבשמיםבקטע בין נחל נקרות ובור נקרות
מידע
אורך המסלול: 23 ק"מ ביום הראשון מחניון בארות עד לחניון לילה במפגש נחל גלד ונחל נקרות. 24 ק"מ ביום השני מחניון הלילה ועד ליישוב הקהילתי ספיר שבערבה התיכונה. זמן: זהו טיול ליומיים ויש להתארגן ללינה בשטח בחניון הלילה במפגש נחל גלד ונחל נקרות. לכל יום רכיבה יש להקדיש לפחות 6 שעות רכיבה\הליכה. דרגת קושי: קשה וטכני. רב הרכיבה היא בשבילי הליכה. המסלול ביום הראשון כולל עליה רגלית תלולה ואחר ירידות תלולות וקשות לנחל גלד עם האופניים על הגב. היום השני כולל שני קטעי טיפוס רגליים האחד מנחל נקרות להר יהב והשני מנחל צבירה אל הסדקים שמעל נחל אשבורן. עונה מומלצת: חודשים מרץ אפריל. במרץ ניתן לחזות בפריחת האביב הקצרה והיפה שבאזור צחיח זה. אין לבצע מסלול זה בקיץ שכן החום הוא בלתי נסבל. לוגיסטיקה: ניתן להשאיר את הרכבים בחניון בארות שבמכתש רמון. יש לדאוג להקפצת הציוד והאוכל לחניון הלילה במפגש נחל גלד ונחל נקרות ע"י רכב שטח ולהסעה מסוף המסלול בספיר. מבינת כמות המים מומלץ להצטייד בארבעה ליטר לאדם ליום. מפת סימון: מפת סימון שבילים מספר 17 מהדורה אחרונה.
מועצה אזורית ערבה תיכונה
הירידה לנחל ארדון, ברקע גבעת חרוט
פירוט המסלול
יום ראשון: חניון בארות-חניון לילה במפגש נחל גלד ונחל נקרות- סה"כ 23 ק"מ. מחניון בארות נרכב דרך נחל ארדון הצבעוני ונחלוף דרך הדייקים המפורסמים עד המפגש עם נחל נקרות (לחלופין ניתן להגיע לכאן דרך מעלה דקלים). נטפס רגלית אל בשביל העובר לאורך הנתיב המקורי של דרך הבשמים שעברה ברמה שמעל נחל נקרות. לאחר הטיפוס הרגלי ניתן לרכב את כל השביל ללא שום בעיות (ראה תיאור קטע זה במסלול דרך הבשמים הנבטית המופיע באתר). כדאי לשים לב לערמות האבנים המונחות בצידי הדרך. אבנים אלו מעידות על עבודת הסיקול וההחלקה של פני הדרך שנעשו על ידי הנבטים. נמשיך עם השביל עד לנקודה בה הוא חוצה ואדי היורד לנחל נקרות ממערב לנ.ג 385. נעזוב את השביל ונרכב צפונה בשבילי פראים שגלליהם נפוצים בשטח ונעבור ממערב לנ.ג 427 ונחצה אפיק ואדי ואחר נמשיך ונרכב מזרחה לאורך קו מצוק עד שנזהה מקום שניתן לטפס בו רגלית. זוהי פרשת מים מקומית בין ואדי היורד דרומה לכיוון מיצד נקרות ובין ואדי היורד צפונה אל נחל מעוק. נרכב מעל הואדי מימין. בצד המערבי סוגרים על הואדי מצוקים תלולים והנוף יפה נמשיך צפונה עד הפגש עם השביל המסומן בכחול המגיע מהר חררים.
דרך הבשמים מעין סהרונים לצופר
תמונות נוספות מהיום הראשון של הטיול
תמונות מחניון הלילה (צילם ארז)
בקטע הראשון ניתן לרכב על גב שלוחה צרה ואחר בואדי עד שהשביל מבצע פניה חזקה שמאלה ומתחיל לטפס על שכבות סלע תלולות שהן המשכן של מקיר המצלעות של קמר הרמון. המעבר דורש עבודת צוות. אחר השביל מטפס אל אוכף שממנו נשקף נוף מבותר (האוכף זכה לכינוי "אוכף האמוניטים"). באוכף הניחו מטיילים מספר אמוניטים שהם מאובנים של בעלי חיים ימיים שהיו מסוגלים לצלול לעומק של 600 מטר. האמוניטים נכחדו יחד עם הדינוזאורים, אבל קרוב משפחה שלהם הנאוטילוס חי עד היום. כדאי לשים לב לקווי התפר המסולסלים והפרקטליים של המפרידים בין מחיצות התאים על גוף האמוניט. המימד הפרקטלי של קווי התפר נע בין 1 ל-1.6 והחוקרים מזהים עלייה במימד הפרקטלי עם התפתחות האמוניטים שאולי קשורה להגדלת החוזק של הקונכיה. (למעונינים להעמיק בנושא מרתק זה מומלץ לבקר בקישורים למטה.) הירידה היא תלולה מאד וקשה להליכה גם ללא אופניים על הגב ואיתם היא קשה שבעתיים. אחר השביל עוקף משמאל מפל גבוה והערוץ מתרחב וניתן לרכב בו. נחל גלד הוא נחל קצר היורד לנחל נקרות ונקרא בערבית ואדי ג'ילדאת כלומר נחל פיסות העור (השארנו מספר פיסות עור בעוברנו דרך הנחל...). כדאי להגיע לעין גלד שהוא ת'מילה החפורה בקרקעית הנחל (אנחנו לא בקרנו בו מפאת מחסור בזמן). ירידה תלולה נוספת העוקפת את מפל פרסה גדול תוביל אותנו לתחתית הואדי החולית ולחניון הלילה הנכסף. שמיים זרועי כוכבים נוצצים כבדולח כמו השמיים בסיני יהוו תפאורה מושלמת ללינה כאן.
אמוניטים -(מתוך האתר של ביס"ש שדה בוקר)
הקשר בין הספירלה הלוגריתמית של האמוניטים וחתך הזהב
המימד הפרקטלי של קוי תפר אמוניטיים
נחל גלד-מבט מהר יהב. צילם: מנשה שאול
יום שני: חניון לילה נחל גלד – ספיר, סה"כ 24 ק"מ.
"אין אדון לנחל הזה, לא נמר ולא זאב, לא נשר ולא עיט מקננים בצוקיו, וכאילו הוזנח ערוץ יופי זה לא רק מאדם אלא גם מאלוהים, ולבד מעורבים שחורים גדולים המשייטים ממפל הסדקים והלאה אל תהומותיו, מניעים כנפיהם באיטיות ומדי פעם מצריחים אל השממה, אין כמעט לראות חיים בו, אלא אם יבוא השטפון." ספי בן יוסף על קניון נחל אשבורן
נרכב בדרך העפר במורד נחל נקרות. נחל נקרות או ואדי א-סיק הוא הנחל המרכזי באזור והוא מתחיל בקצה המערבי של מכתש רמון ומתחבר עם נחל הערבה מצפון למושב עין-יהב, וממשיך בסופו של דבר לים המלח. בשל אגן הנקוז (למעשה הוא גם מנקז את כל מכתש רמון) הגדול עוברים מידי שנה בואדי שטפונות גדולים. נרכב עד ההסתעפות של השביל המסומן בכחול המטפס אל הר יהב. השביל מגיע למפל גבוה (מסומן במפה) ומטפס מימין. נמשיך לעלות עם השביל עד הגיעו לרמה של הר יהב ואחר נרכב מערבה ודרומה לאורך שפת המצוק כאשר הנוף הנהדר של נחל נקרות נפרש מתחתינו. בנ.ג. 372 כדאי לעצור לתצפית ממנה ניתן לראות יפה את חניון הלילה ואת ערוץ הנקרות. הלאה בצפון בולט קו המצוקים הצפוני של בקעת ארדון. מדרום בולטות שתי הפטמות הכהות של הר נקרות. ערב רב של רכסים וואדיות נשקפים לכל עבר וניתן לראות גם את ה"סכין" המפורסמת המפרידה בין נחל נקרות לנחל אנמר. הדרך למטה אל חניון הלילה שבנחל צבירה רכיבה לכל אורכה. עצי שיטים ואביב שפע של פרחים בעקר צהובים אהרונסונית פקטורובסקי ופרעושית גלונית. נינוח של רוקט ממלא את האוויר. כדאי לשים לב שחלק מעצי השיטים מכוסה בצמח טפיל הנקרא הרנוג השיטים. חניון הלילה בנחל צבירה הוא מקום טוב לארוחת צוהריים.
הפצלום קבוצתי של הפטרייה בנחל כרכשת. צילם: מנשה שאול
מכאן נמשיך ונרכב עד לתחילת הטיפוס אל הרמה שממזרח לנחל צבירה. זהו טיפוס רגלי אבל קצר יותר בהשוואה לזה של הר יהב. מהרמה תצפית יפה אל הר יהב שממנו זה עתה ירדנו. כדאי לציין שיש דרך ג'יפים הממשיכה בנחל צבירה ומטפסת אל הסדקים וניתן לעלות בה ברכיבה במקום בשביל הרגלי. נרכב על הרמה ונגיע אל הסדקים החורצים את הרמה מעל מפל גבוה. זוהי תופעה מעניינת בדומה לסדקים שבנחל חווה ויתכן שרעידות האדמה באזור השקע הסורי האפריקאי הקרוב תורמות להווצרותם. בואדי שממערב לנ.ג. 245 ראינו גב מים גדול שנוצר בעקבות הגשמים האחרונים. את חלקה הראשון של הירידה יש לרדת ברגל ואחר ניתן לרכב ללא בעיות עד סוף המסלול. השביל יורד אל נחל אשבורן. פירוש המילה אשבורן הוא שקע אליו נקווים המים (מקוואות א ז, ע"פ אנציקלופדית מפה). השביל שובר באופן חד דרומה ואחר שוב יורד צפונה בואדי נהדר שבקירותיו שכבות מקומטות של צור. זהו קטע רכיבה יפה. הואדי מתחבר לנחל כרכשת ששמו הערבי הוא ואדי של עוריס (פירוש המלה כרכשת הוא מעיים של בהמה למאכל או צנור ומעניין היה לדעת מה היו הנימוקים של ועדת השמות במתן השם הזה לנחל). לאחר שנחצה את הנחל נעבור בסמוך לקלדרה (קדרה בספרדית) שהיא תופעה געשית של הר געש שקרס אל החלל התת קרקעי שנוצר מתחתיו בשל חוסר בפעילות וולקנית. בשטח התופעה נראית כמשור עגול מכוסה בשברי צור כהים. לאחר מכן נחלוף ליד פטרייה יפה מגיר פריך העומדת בדד בתוך המשור החולי. השביל מטפס לאוכף שבסמוך לו עובר דיק שחור, זכר לפעילות הוולקנית של הר הגעש שיצר את הקלדרה. מראש האוכף נשקף נוף יפה של ספיר על הרקע של הערבה והרי אדום הנשאים. ומכאן הדרך קצרה אל נקודת הסיום של המסלול בכניסה לספיר.
תמונות נוספות מהיום השני
על תופעת הסדקים-מתוך אתר ביס"ש שדה בוקר
למידע נוסף בנוגע למסלולי אופניים באזור ספיר והסברים מאלפים על גידול התמרים בערבה ניתן לפנות לגלעד שהוא התמרן של עין יהב 064-260846.
ספיר-מידע נוסף