מסלול מעגלי בנחל מיצר
עניין
מסלול קצר העובר בנחל מיצר בדרום הרמה. רכיבה בחורש סבוך ויפה של עצי אלה אטלנטית, אלון התבור וחרובים. הרכיבה כוללת מספר קטעים טכניים וכן טיפוס רגלי קצר.
מידע
אורך המסלול: 8 ק"מ זמן: שעתיים דרגת קושי: בינוני+ נקודת יציאה וסיום: קיבוץ כפר חרוב. עונה מומלצת: אביב בעקבות טיול ב-27.8.06
תיאור המסלול
קיבוץ כפר חרוב שוכן על שפת המצוק הצופה אל הכנרת ואל הגליל וכדאי לפני תחילת הרכיבה להגיע לרחבת תצפית קטנה בסמוך לחדר האוכל של הקיבוץ ולחזות בנוף המדהים של הכנרת הפרושה מתחת. יוצאים מכפר חרוב וממשיכים צפונה בכביש העובר לאורך שלוחה צרה שבין נחל מיצר לנחל עין גב. שלוחה זו המפרידה בין שני אגני הניקוז של נחלים אלו היא שנתנה לנחל את שמו. שמו הערבי של הנחל הוא נחל מסעוד. נחל מיצר זורם אל הירמוך ולו שני יובלים, ואדי ברברה המתחיל מזרחית לכפר חרוב נחל מיצר עילי המתחיל מהכפר הנטוש יאקוצה. כשני ק"מ לאחר הכניסה לכפר חרוב נגיע לתחילתו של השביל המסומן בכחול.
לאחר מעבר של גדר בקר מתחיל שביל נהדר היורד לאורך הצלע המערבית של הנחל. בסוף מאי, השביל עובר בינות קוצים חדים השורטים את הרגליים והידיים וזה מוסיף מימד של סבל למסלול. השביל יורד בתלילות אל ערוץ הנחל ואחר מתחיל קטע של פילוס דרך בין עצי חרוב גדולים ושיחי פטל דוקרניים. זהו קטע רכיבה טכני הדורש מעט מאמץ. מורדות הנחל עטורים בחורש יפה הכולל מינים ממוצא ים תיכוני וממוצא מדברי. בסבך משוטטים חזירי בר וכן פרות שהצלחנו להפתיע מידי פעם.
השביל מטפס (טיפוס רגלי) ומגיע לכביש משובש שמתי מעט נוסעים עליו שכיוונו הכללי מערב-מזרח והוא חוצה את הנחל. בדרום ניתן לראות את מורדות הרי הגלעד מעברו הדרומי של הירמוך. הטיפוס בכביש הוא אימון טוב וכולל עלייה של כ-250 מטר. הכביש מתחבר לכביש הראשי מעט מצפון למבוא חמה. נפנה ימינה ונחזור לכפר חרוב. בעתיד כדאי יהיה לבדוק את חלקו התחתון של נחל מיצר שבו לא מסומן שביל.