נחל יתר
מ"סוכה במדבר" למדרשה דרך נחל יתר נחל גבא ונחל עבדת.
מידע
אורך המסלול: 41 ק"מ מתוכם 9 ק"מ על הכביש
זמן: 5 שעות
דרגת קושי: קל עד בינוני, המסלול הוא ברובו לאורך דרכי עפר נוחות לרכיבה.
נקודת יציאה: סוכה במדבר, 8 ק"מ מערבית לצומת הרוחות בכביש המוליך לבורות לוץ.
נקודת סיום: מדרשת שדה בוקר
עונה מומלצת: כל השנה. בקיץ כדאי לרכב אחר הצהריים.
בטיחות: המסלול עובר בשטח אש!!

עניין: המסלול חוצה את רמת נגב מדרום לצפון ובשעות אחר הצהרים השמש מאירה את הנוף העדין של רמת נגב באור נפלא. מלבד זאת נראה לאורך המסלול אלות אטלנטיות, גלי אבנים, שרידי חקלאות עתיקה ובורות מים.
על סוכה במדבר ודרך היין
שבר סעד נפחא בעין הגיאולוג - עופר שמואלי
מידע
פירוט המסלול
נחל גבא ונחל עבדת
ביבליוגרפיה
מפות
פירוט המסלול
בעקבות רכיבה עם אדם סלע 12.7.03


ממש מול הסתעפות דרך העפר לסוכה במדבר, נתחיל לטפס בדרך עפר טובה העולה לאוכף מזרחית לנ.ג. 884. לפני האוכף בור מים בנוי שכנראה קשור למצודת חמת. הדרך יורדת ונמשכת בערוצו של נחל יתר המתחבר בסוף לנחל נצנה. אורכו של נחל יתר הוא כ-20 ק"מ ושמו הערבי הוא ואדי אדאת'ר. לאורכו נתגלו כ-130 ! אתרים ארכיאולוגיים: שרידי ישובים, רגמים, מכלאות ואתרי חנייה. ובאמת משני צידי הדרך נזהה מידי פעם גדרות אבן וגלי אבנים, הללו מתערבבים בשוחות שנחפרו בתרגילי ההגנה של צוערי בה"ד 1. בדרך נעבור ליד אלה אטלנטית בעלת גזע מרשים, בצמרת העץ מספר קינים. לאחר כ-7 ק"מ מהכביש נזהה ממול דרך עפר שמטפסת לשלוחה ועליה גדר תיל. נטפס מעלה ונמשיך בדרך שעוברת על הרמה במקביל לנחל יתר. מדרך זו נשקפים המרחבים של רמת עבדת וברנע. ממול חוסם את הנוף הר נפחה והלאה מערבה נוכל לזהות את הר קמר, הר חמרן ושלוחת קדש ברנע- כולם נוצרו מאותו שבר גיאולוגי, שבר סעד נפחא שחוצה את רמת עבדת בכיוון מזרח מערב. דרומה בולטים המתקנים של שדה תעופה רמון. קטע הרכיבה על הרמה יפה מאד והוא חוצה משטח ישר זרוע מאבנים, כנראה תוצאה של תהליך סחיפה של הקרקע. ירידה תלולה תוביל אותנו אל נחל יתר הממשיך מערבה לכיוון באר חפיר.
נחל גבא ונחל עבדת
אנו נחצה אותו ומיד נטפס ימינה בדרך עפר העולה בואדי בו חווה חקלאית קדומה. הדרך מטפסת ומתחברת לדרך העפר העולה בנחל ופסי. אנו חוצים למעשה את קו פרשת המים הארצית. נחל יתר ממשיך לנחל נצנה שבסופו של דבר ממשיל לים התיכון ואילו נחל גבא שאנו יורדים אליו הוא אחד מיובליו של נחל עבדת המתחבר לנחל צין הממשיך לים המלח. אני בטוח שלא הרבה אנשים שמעו על נחל גבא (אודה על האמת גם אני לא). משמעות המלא גבא הוא גב מים (אנצקילופדית מפה) ועל פי אבניאון גבא הוא גב, גומא בסלע או שקע באדמה פירוש זה הוא על פי הפסוק " לחתות אש מיקוד ולחשוף מים מגבא" (ישעיה ל, 14) וכן " בצאתו ובגבאיו" (יחזקאל מז, 11). שמו הערבי של נחל גבא הוא ואדי אל מקרח ופירושו מקום המים הזכים. הוא מתחיל מהר נפחא ומתחבר לנחל עבדת ליד המפגש עם נחל מטרד. נמשיך צפונה לאורך נחל גבא ונחצה טרסות עתיקות וכן שדות שנחרשו על ידי הבדואים שמקווים מידי פעם ליבולים. לפני החיבור לנחל עבדת נפנה ימינה במורד הואדי ולאחר כ-ק"מ נזהה ממול בתחתית הואדי סדרה של שפכי עפר המעידים על הימצאותם של בורות מים. זהו ריכוז מרשים של 9 בורות מים חצובים בסלע מסוג מאגורה. המקום נקרא בפי הבדואים אל קטר. אנו נמצאים בלבו של מתחם חקלאי קדום. שרידי יישוב, בורות מים וטראסות. ממערב על הרכס ניתן לזהות את קבר השיך. נמשיך בשביל המתחבר לדרך העפר הצמודה לנחל עבדת שצמחייה עבותה מכסה אותו עדות לכמות המים הגדולה יחסית שעוברת באפיקו. כביש צומת נפחא-מחנה רמון חוצה את נחל עבדת על גבי סוללה גדולה. נטפס שמאלה ונרד לצד השני בדרך עפר המסומנת באדום. לאורך קטע זה של נחל עבדת מכלול שלם של מתקנים חקלאיים ואי אפשר שלא להתרשם מהחריצות של התושבים הקדומים. נרכב בדרך עפר טובה שתוביל אותנו לחוות הניסיונות של אבן ארי. נחצה את האפיק ונמשיך שמאלה בדרך עפר/שביל שתוביל אותנו לכביש עבדת- שדה בוקר. ניתן לבקר בבורות רמליה שנמצאים בדופן המערבית של נחל צין לא הרחק מהשביל. ההתחברות לכביש היא כ-ק"מ דרומה לתחנת הדלק של עבדת. מכאן עוד כ-9 ק"מ של רכיבת כביש עד מדרשת שדה בוקר. ניתן כמובן לתאם איסוף בתחנת הדלק ולחסוך את הק"מ המיותרים האלה על הכביש.
ביבליוגרפיה
1.אנציקלופדיה מפה בהוצאת מפה 2002.
2. המילון אנציקלופדי של המקרא-איתן אבניאון. איתאב-בית הוצאה לאור 2003.
למתעניינים בחקלאות קדומה מומלץ לקרוא את הספר הנפלא: הנגב-מלחמת קיום במדבר- מיכאל אבן ארי לסלי שנן ונפתלי תדמור. מוסד ביאליק-ירושלים 1980.
אחד מבורות המים הגדולים שבגדת נחל עבדת
גזע ציורי של אלה אטלנטית בנחל יתר
כך כתב שמעון פרס על אלות אטלנטיות בנגב (מתוך במרחב המילים בעריכת מיכל בהרב וערן דורון - 40 שנים לבי"ס שדה שדה בוקר):

"אנו עוזבים את המבצר ונכנסים לבקעה ארוכה וצרה-
ואדי נפח. ובשיפולי ההר הפתעה נעימה וירוקה: עצי אלות. אלות -פרועות ענף, משופעות צמרת, עבותות גזע וארוכות שורש. להיקף רחב תשלח האלה את שורשיה במדבר. מרחב מחיה גדול נחוץ לה כדי להתקיים במציאות מדברית זו. קבוצות קבוצות יעמדו עצי האלה בצדי הדרך זקופים וגאים לשמח לבב, לעודד תקווה."
עוד על אלות אטלנטיות