פטה מורגנה -תופעות אופטיות באטמוספירה במדבר
קשת במדבר גובי -מונגוליה
מבוא
"ונראתה הקשת בענן" בראשית ט, 14. "תפקחו את העיניים, הסתכלו על העולם, העולם מלא ביופי והיופי חינם. תענוג להסתכל, איזה יופי לעיניים, אם יודעים להסתכל, החיים יפים כפליים. אז מי שלא מביט, מי שלא מביט, מי שלא מביט מפסיד את כל היופי." דתיה בן דור אתר זה יוקדש לתופעות אופטיות באטמוספירה הנמוכה שניתן לראותן במדבר. את התופעות ילוו הסברים פיזיקליים ותמונות. המטרה היא להפנות את תשומת הלב המטיילים והחולפים במדבר לשלל תופעות מיוחדות ומרהיבות שניתן לראותן בחינם. צריך רק לפקוח עין ולהביט אל השמיים, העננים והכוכבים.
הליקוי המלא
ליקוי לבנה מלא
"כביר העולם. מי שנפקחו עיניו לראות זאת, שוב לא יוכל לשלות ולשקוט עוד- עד כי נפעם." ש. שלום.
הילות Atmospheric Hallos
הילות נוצרות כתוצאה משבירה של קרני השמש במעברן דרך גבישי קרח של ענני צירוס. צורת הגבישים ודרך מעבר קרני האור דרכם, קובעים את מיקום וסוג ההילה. ההילות שונות מהקשת בכך שהן ממוקמות בצד של השמש וסדר הצבעים בהן הוא הפוך מזה של הקשת, כאשר הצבע האדום הוא הפנימי והקרוב לשמש. כדי לראותן, כדאי להביט אל השמיים גם כאשר אין גשם, ולהסתכל אל חלק השמיים בו נמצאת השמש. בתמונה משמאל שצולמה בחודש ינואר 2005 מעל רמת עבדת, ניתן לראות הילה של 22 מעלות שהיא מההילות היותר נפוצות, ונוצרת משבירה של אור בגבישי קרח שצורתן מנסרה משושה וקרני האור נשברות דרך שתי פאות שהזוית ביניהן היא של 60 מעלות. הווצרותה תלויה גם בכך שגבישי הקרח חייבים להיות חלקים. גבישים חלקים נוצרים בעקבות תהליך התגבשות איטית. כדאי לשים לב שבשני צידי השמש, נפיצת השמש חזקה וניתן להבחין היטב בצבעים. תופעה זו נקראת Parhelia (אין בינתיים שם עברי לתופעה זו), והיא נוצרת כתוצאה משבירה של קרני האור בגבישי קרח בעלי צורה שטוחה. לפיכך ההילה שבתמונה, נוצרה על ידי ענני צירוס שהכילו גבישי קרח משני סוגים.
ליקוי החמה בצילום בעדשה רחבת זווית מעל הכפר גרמה
ליקוי חמה מלא בקפדוקיה ב-29 למרץ 2006
התמונות הבאות צולמו בקפדוקיה בעדשה 19 מ"מ בפילם פוג'י 1600. הליקוי המלא התרחש בשעה 14:00 ונמשך 3 דקות ועשרים שניות. צפינו בליקוי בגבעה מעל הכפר גרמה כאשר ברקע הנוף הנפלא של חרוטי הטוף האופייני לקפדוקיה. ההר הבולט על קו הרקע המופיע בתמונות הוא המבצר של הכפר אוצ'ישאר.
Recommended Books
1. John Naylor, Out of the Blue, A 24-hour Skywatcher's Guide. Cambridge 2002. 2. David K. Lynch and William Livingston, Color and Light in Nature. Cambridge, 2001.
קישורים לאתרים אחרים העוסקים בתופעות אופטיות באטמוספירה